Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Gminy
Baza powiatów i gmin ›› Gminy 
Radoszowy
RADOSZOWY
1.Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Nazwa wsi pochodzi od imienia Radosz lub Radosław. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XIII wieku. W 1228r. książę opolski, Kazimierz zatwierdził posiadłości klasztoru w Czarnowąsach, wśród których wymienia się m.in. Radosevici. Właścicielami majątku byli kolejno: baron Eichendorff, hrabia Strachwitz, baron Wilczek, senior krajowy Henryk von Wrochen, Gustaw Schon z Chróstów. W 1795 r. założono jednoklasową szkołę, którą rozbudowano w 1858 r. uczęszczało wtedy do niej 205 dzieci. W 1880 r. we wsi było 70 domów mieszkalnych i 627 mieszkańców. W latach siedemdziesiątych minionego stulecia duża część zamożnych rolników wyjechała do Niemiec, przekazując ziemię na skarb państwa lub nowym właścicielom.
2.Ludność
237
3.Powierzchnia
7,27 km 2 (727 ha)
4.Atrakcje architektoniczne
Drewniany kościół parafialny p.w. św. Jadwigi, był odnawiany w roku 1890,a w 1929 powiększany, cały o konstrukcji zrębowej posiada wieżę o konstrukcji słupowej; Kapliczki z XIX wieku;
5.Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
W 2006 r. zrealizowano pierwszy większy projekt – we wsi zamontowano tablice ze starymi nazwami ulic w gwarze śląskiej oraz drewnianą tablicę w centrum wsi z mapą miejscowości, na której zaznaczono ciekawe miejsca na terenie sołectwa. Ponadto wyremontowano świetlicę wiejską oraz zagospodarowano teren przy świetlicy, na którym zainstalowano plac zabaw, tzw. „Plac Muminków”. Mieszkańcy odnowili również wjazd do wsi od strony Chróst, gdzie stał stary zrujnowany przystanek autobusowy. Położyli krawężniki, zasiali trawę, posadzili kwiaty i krzewy, a na środku wymurowali podest, gdzie został umieszczony kamienny głaz, a przed nim ustawiono płytę z mottem i wizją wsi. Ponadto 2 potrawy z Radoszów znalazły się na liście Tradycyjnych Produktów Opolszczyzny, są to: “Śliszki” Pani Jolanty Siwoń i “Kretowina” Pani Natalii Gruner.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Pawłowiczki
Udział w programach:
Sołtys:
Jan Grüner
Liczba mieszkańców:
237
Telefon:
/077/ 487 47 76
E-mail:
hsiwon@wp.pl
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Dzierżysław
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Salceson biały z Górek /presswurst biały z Górek
Liczba odwiedzin: 9959716
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO