Podział geograficzno-administracyjny gminy:
Gmina Dobrodzień leży w południowej części powiatu oleskiego.
Siedziba urzędu: Dobrodzień
Dane kontaktowe:
Urząd Miejski w Dobrodzieniu
Plac Wolności 1
46-380 Dobrodzień
Tel. 34 35 75 100
Fax. 34 35 75 100 wew. 30
www.dobrodzien.pl
e-mail:urzad@dobrodzien.pl
Ludność: około 10.100 mieszkańców
Powierzchnia:
16.284 ha.
Wykaz sołectw:
BŁACHÓW
BZINICA NOWA
BZINICA STARA,
BĄKI,
OBUDOWA
GŁÓWCZYCE,
ZWÓZ
GOSŁAWICE
KLEKOTNA,
RĘDZINA
KOCURY,
MALICHÓW
KOLEJKA
LIGOTA DOBRODZIEŃSKA
MAKOWCZYCE
MYŚLINA,
TURZA,
DĄBROWICA
PIETRASZÓW,
LISZCZOK
PLUDRY
RZĘDOWICE,
BZIONKÓW
SZEMROWICE
WARŁÓW
Atrakcje turystyczne:
Zespół pałacowo-parkowy w Dobrodzieniu –obecnie ”Park Hotel”. Pałac wybudowany w latach 1848-1849 w stylu neoklasycystycznym – siedziba ówczesnych właścicieli Dobrodzienia.
Kryta pływalnia „Delfin” w Dobrodzieniu. Tworzą ją dwie niecki basenowe o wymiarach 8 x 25m i 8 x 3,5m wraz z zapleczem socjalnym i bufetem. Budynek wybudowano w technologii szkieletu drewnianego w latach 1999-2001.
Gospodarstwo agroturystyczne ze stadniną koni „Tamiza” w Kolejce oferujące jazdę konną, wyżywienie i noclegi.
Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe:
Zabytkowy Park Miejski w Dobrodzieniu. Od średniowiecza do końca XIX w. miejsce dzisiejszego parku zajmował staw określany mianem „zamkowego”, przy nim pierwotnie zlokalizowany był młyn, a w latach 1769-1873 wielki piec oraz towarzyszące mu urządzenia hutnicze. Między rokiem 1884 a 1914 staw został osuszony a na jego miejscu założono park. W tamtym okresie park porastały takie gatunki drzew i krzewów jak: świerki, cyprysiki groszkowe, żywotniki zachodnie, a także dęby, kasztanowce, topola czarna i jesion pensylwański. Odnowiony w 2003 roku.
Zabytkowy cmentarz ewangelicko-augsburski. Założony w połowie XIX w. w pobliżu kościoła ewangelickiego wybudowanego w 1848 r.
W 1893r. w Dobrodzieniu została utworzona samodzielna parafia ewangelicko-augsburska licząca 347 parafian.
Zabytkowy cmentarz żydowski. Cmentarz pochodzi z końca XVII wieku o czym świadczą najstarsze zachowane do dziś macewy. Na cmentarzu znajdują się m. in. macewy rodziny Stein – krewnych żydowskiej świętej kościoła katolickiego Edyty Stein.
Stawy Pluderskie – cenne przyrodniczo i krajobrazowo tereny. Kompleks stawów hodowlanych, w których występuje wiele interesujących gatunków roślin i zwierząt. Stawy otaczają malownicze bory sosnowe. Występuje w nich wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin, takich jak: widłak goździsty, mącznica lekarska, kruszyna pospolita, oraz porosty- tarczownica islandzka i chrobotek leśny. Występuje tutaj również wiele chronionych gatunków świata zwierząt. Można tu spotkać jaszczurkę zwinkę, jaszczurkę żyworodną i padalca zwyczajnego. W miejscach nasłonecznionych występuje paź królowej, jeden z najpiękniejszych i najefektowniej ubarwionych motyli krajowych.
Zalew w dawnej piaskowni – cenne przyrodniczo i krajobrazowo tereny w Myślinie. Kompleks nieczynnych piaskowni, na obszarze których spotkać można wiele interesujących gatunków roślin i zwierząt. W ich najbliższym otoczeniu występują również malownicze wydmy porośnięte borami sosnowymi, w których występują liczne stanowiska widłaka jałowcowatego i goździstego. Na zarastających brzegach piaskowni licznie występują rośliny objęte ochroną: rosiczka okrągłolistna należąca do grupy roślin owadożernych oraz widliczek torfowy, który jest najmniejszym widłakiem. Z wielu gatunków ptaków lęgowych, spotykanych na tym obszarze, do najbardziej interesujących należy zaliczyć sieweczkę rzeczną, łyskę i świerszczyka. W dolinie rzeki Myśliny, płynącej w sąsiedztwie piaskowni proponuje się utworzenie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.
Pomnik przyrody -350 letni dąb szypułkowy w Kocurach. Rośnie w Leśnictwie Brzezinki w oddziale 53a między Kocurami a Klekotną. W chwili pomiarów wojewodzkiego konserwatora przyrody miał 626 cm obwodu na wysokosci 130 cm, czyli 2 metry średnicy.
Zabytkowy cmentarz ewangelicko-augsburski w Nowej Bzinicy. Założony w połowie XIX w. Na cmentarzu znajdują się ruiny kaplicy z XIX w.
Atrakcje architektoniczne:
Zabytkowy kościół drewniany p.w. św. Walentego z I połowy XVII w. w Dobrodzieniu. Zbudowany w 1630r. po tragicznych doświadczeniach wojny trzydziestoletniej i wielkim pożarze w 1625 r, który zniszczył Dobrodzień . Cudem uratowany z wielkiego pożaru miasta w 1846r, który strawił prawie całe miasto, a ocalały jedynie nieliczne zabudowania na obrzeżach miasta. W roku 1644 Adam Wilhelm Dobrodzieński ufundował ołtarz dla kościoła Św. Walentego.
Zabytkowy most z 1610r. w Dobrodzieniu. Najstarszy zachowany zabytek Dobrodzienia wybudowany w 1610r. z kamienia łupanego.
Kościół parafialny p.w. św. Marii Magdaleny z 1854r. w Dobrodzieniu. Wybudowany w latach 1851-1854 w miejsce spalonego kościoła drewnianego. Architektura nawiązuje do stylu eklektycznego. Pracami budowlanymi kierował mistrz murarski i wiceburmistrz Wawrzyniec Gąska.
Ratusz Miejski w Dobrodzieniu z 1848r. Wybudowany po wielkim pożarze z 1846r w latach 1848-1849 w stylu neoklasycystycznym w czasach Wiosny Ludów. Z pomocą dla pogorzelców pośpieszyli mieszkańcy okolicznych miast, a także książę brunszwicki- właściciel dworu oraz król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Początkiem odbudowy po pożarze było wytyczenie większego rynku z szeregiem ulic oraz zmodyfikowanie średniowiecznego układu urbanistycznego miasta.
Rzędowice - kamień upamiętniający pobyt króla Fryderyka Augusta III, który w okolicznych lasach polował na zwierzynę i często bywał w swoim palacu Myśliwskim przy ul. Piastowskiej. Na kamieniu wyryty jest napis FAR (Fridericus Augustus Rex) z koroną i napisem w języku niemieckim „Ich niezapomnianemu Królewskiemu Panu urzędnicy leśni Nadleśnictwa Dobrodzień 1932”.
Kaplica św. Sebastiana w Szemrowicach. Drewniana kaplica św. Sebastiana z XVIII w. ocalała po pożarze drewnianego kościoła pw. Św. Trójcy w 1965 roku. Poddana renowacji stoi na placu przy cmentarzu nowo wybudowanego kościoła. Przy drodze Szemrowice-Makowczyce zlokalizowana jest również wybudowana przez mieszkańców w 1946 roku kapliczka pw. Matki Boskiej nieustającej pomocy, jako wotum za ocalenie od zniszczenia w czasie wojny.
Kapliczka z 1880r z krzyżem datowanym na 1913 r.- Bzinica Stara. Krzyż postawiony po śmierci woźnicy, który zginął na początku XX wieku zabity przez spłoszone konie. Kościół p.w. św. Antoniego w Pludrach. Kościół filialny rzymsko-katolicki ukończony w 1932r.
Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
„Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Szemrowice i Warłów z tranzytem ścieków do oczyszczalni w Dobrodzieniu”.
„Zakup pojazdu komunalnego do odbioru odpadów komunalnych i segregowanych w systemie workowym”. PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2007-2013.
„Wykonanie instalacji solarnej dla podgrzewu cieplej wody dla krytej pływalni „DELFIN” w Dobrodzieniu przy ul. Solnej 5”. PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2007-2013.
„Budowa chodników dla pieszych oraz parkingów dla samochodów osobowych w Rzędowicach” PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2007-2013.
„Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Dobrodzieniu” REGIONALNY PROGRAM OPERACYJNY WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO na lata 2007-2013.
Imprezy:
Zawody Sikawek Konnych na Górnym Śląsku
Spotkania Zespołów Artystycznych Mniejszości Narodowych i Etnicznych „Źródło”