Podział geograficzno-administracyjny gminy:
Gmina Lubrza położona jest w południowej części województwa opolskiego, na pograniczu dwóch krain geograficznych: Niziny Śląskiej i Sudetów Wschodnich, które zapewniają jej urozmaicone ukształtowanie powierzchni terenu oraz wysokie walory krajobrazu przyrodniczego. Utworzony w 1988r. Park Krajobrazowy „Góry Opawskie” oraz jego otulina obejmują południowo zachodnią część obszaru gminy, charakteryzującej się obszarem wyżynnym i górskim.
Gmina znajduje się w strefie bezpośredniego oddziaływania miasta Prudnik, które pełni rolę ośrodka regionalnego, skupiającego ponad lokalne urządzenia usługowe i miejsca pracy. Ośrodek administracji wojewódzkiej, miasto Opole, oddalony jest o około 50 km.
Potrzeby komunikacyjne mieszkańców zaspokajane są przez dwa systemy komunikacyjne, kolejowy i drogowy. Jednak podstawowa rolę w powiązaniach komunikacyjnych terenu gminy z ośrodkami administracyjno – usługowymi wyższego rzędu, w szczególnie z miastem Prudnik, Nysą, Głogówkiem, Kędzierzynem-Koźlem i Opolem odgrywa system drogowy, system kolejowy pełni rolę uzupełniającą łącząc gminę z Dolnym i Górnym Śląskiem.
Przez teren gminy przebiegają dwa odcinki dróg krajowych o znaczeniu regionalnym i ponadregionalnym łączące główne centra gospodarczo administracyjne Polski i Czech. Jest to droga krajowa nr 40 relacji Granica Państwa – Głuchołazy – Prudnik – Kędzierzyn-Koźle – Pyskowice oraz droga nr 41 relacji Nysa – Prudnik – Trzebina – Granica Państwa. Przeprowadzają one przez teren gminy głównie ruch tranzytowy w tym także do przejścia granicznego w Głuchołazach i jedynego przejścia pełnotowarowego na terenie opolszczyzny i jednego z trzech największych na granicy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską w Trzebinie.
Obszar gminy graniczy od zachodu z miastem i gminą Prudnik, od północy z miastem i gminą Biała, a od wschodu z gminą miejsko-wiejską Głogówek. Południowa granica gminy jest jednocześnie granicą państwa z Republiką Czeską.
Podstawową funkcją gminy jest rolnictwo. Jego rozwojowi sprzyjają dobre warunki środowiska przyrodniczego. Użytki rolne stanowią 80,2% powierzchni gminy, lasy 9,72% a pozostałe grunty (w tym zainwestowane) 10,08%. Głównym użytkownikiem gruntów rolnych gminy są rolnicy indywidualni, w których posiadaniu jest 4421 ha.
Wysokie walory środowiska i krajobrazu przyrodniczego stwarzają potencjalne możliwości rozwoju turystyki i wypoczynku. Na terenie gminy znajduje się przejście graniczne Trzebina – Bartultovice, pełniące funkcję pełno towarowego przejścia granicznego. Położenie gminy w krajowym systemie komunikacji kolejowej i drogowej zapewnia jej dobre powiązania z terenami sąsiednimi oraz możliwościami rozwoju urządzeń i obiektów obsługi komunikacji i ruchu turystycznego.
Siedziba:
Urząd Gminy w Lubrzy
ul. Wolności 73
48-231 Lubrza
tel./fax. 077 4376266-67
urzad@lubrza.opole.pl
Dane kontaktowe:
Urząd Gminy w Lubrzy
ul. Wolności 73
48-231 Lubrza
tel./fax. 077 4376266-67
urzad@lubrza.opole.pl Ludność: 4478 osób
Powierzchnia: 8315 ha (83,1 km2)
Wykaz sołectw: DYTMARÓW, JASIONA, KRZYŻKOWICE, LUBRZA, LASKOWICE, NOWY BROWINIEC, OLSZYNKA, PRĘŻYNKA z przysiółkiem DOBROSZEWICE, SKRZYPIEC, SŁOKÓW, TRZEBINA
Atrakcje turystyczne: Ścieżka rowerowa, budynek bramny, mur zamkowy i park w Trzebinie
Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe: Park Krajobrazowym Góry Opawskie graniczący z gminą
Atrakcje architektoniczne: Budynek bramny i pozostałości pałacu i uzdrowiska w Trzebinie, kościół w Trzebinie, Dytmarowie, Olszynce, Lubrzy, Prężynce, kościółek w Jasionie, Spichlerz i kościół w Nowym Browińcu
Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
W roku 1999 zakończono inwestycję zwodociągowania gminy, która zapewniła 100% pokrycie zapotrzebowania mieszkańców gminy w wodę.
Przebudowa drogi gminnej nr 107318 O w miejscowości Trzebinia.
Adaptacja budynku bramnego na wielokulturową Izbę Regionalną, renowacja muru zamkowego i figury Św. Jana Nepomucena oraz kapliczki w Trzebinie.
Remont i rozbudowa Wiejskiego Domu Kultury w miejscowości Olszynka
I Festiwal Kultur Pogranicza
Modernizacja budynku Caritas polegająca na wykonaniu termoizolacji- wszystkie ww. projekty zrealizowane dzięki działaniu „ Odnowa wsi”
konkurs piosenki polskiej „Zostań gwiazdą piosenki”
Święto Gminy Lubrza,
„Wesołe Wakacje” – zajęcia dla dzieci i młodzieży,
Dożynki Gminne,
Mikołajki.
Imprezy o charakterze sportowym i rekreacyjnym: Turnieje Piłki Nożnej, Igrzyska L.A. dla dzieci szkół podstawowych i Gimnazjalnych.
Oprócz powyższych imprez obywa się jeszcze szereg innych, w których uczestniczą również mieszkańcy, dzieci i młodzież z partnerskich Gminy Czeskich: Vysoká, Divči Hrad, Hlinka, Ślazske Pavlovice, Mesto Albrechtice.