Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Gminy
Baza powiatów i gmin ›› Gminy 
Prudnik
I. Gmina Prudnik
1. Podział geograficzno-administracyjny gminy
Gmina Prudnik znajduje się w południowej części województwa opolskiego, u podnóża Gór Opawskich stanowiących niewielkie pasmo Sudetów Wschodnich, na pograniczu polsko – czeskim. Gmina Prudnik leży na terenie Parku Krajobrazowego Góry Opawskie oraz jego otuliny, tuż przy granicy z Republiką Czeską. Na terenie Parku wyodrębniają się trzy masywy górskie, tj.: masyw Góry Parkowej; masyw Długoty i Kobylicy oraz masyw Biskupiej Kopy - stanowiący jednocześnie przepiękne tło dla Prudnika. Tereny Parku Krajobrazowego Gór Opawskich, w tym tereny należące do gminy Prudnik zachwycają niepowtarzalnymi krajobrazami oraz bogactwem świata roślinnego i zwierzęcego. Uwagę zwrócić należy na bliskość dużych aglomeracji miejskich, tj.: Wrocławia (ok. 120km) oraz Katowic (ok.120km). Zaledwie 50 km dzieli Prudnik od najbliższego miasta wojewódzkiego - Opola. Gmina Prudnik posiada także bardzo dobre połączenie z Republiką Czeską - w odległości ok. 4km znajduje się pełnotowarowe przejście graniczne Trzebina-Bartultovice, do którego prowadzi droga krajowa nr 41.
2. Siedziba urzędu
48-200 Prudnik, ul. Kościuszki 3
3. Dane kontaktowe (adres, numer telefonu, faxu, adres strony internetowej, adres e-mail)
Tel. +4877 4066200-02 Fax +4877 4066228
ww.prudnik.pl
e-mail: um@prudnik.pl
4. Ludność
28500 mieszkańców
5. Powierzchnia
12000 ha
6. Wykaz sołectw
Czyżowice
Niemysłowice
Szybowice
Dębowiec
Rudziczka
Piorunkowice
Mieszkowice
Łąka Prudnicka
Moszczanka
Wierzbiec
7. Atrakcje turystyczne
Miasto Prudnik:
Wieża Zamkowa. Kamienna wieża zamkowa na planie koła o murach kilkumetrowej grubości zwana Wieżą Woka jest najstarszym zabytkiem Prudnika. Powstanie wieży datuje się na końcówkę lat pięćdziesiątych trzynastego wieku. Zabytek stanowi pozostałość po średniowiecznym zamku zbudowanym na ziemi prudnickiej przez czeskiego rycerza Woka z Rosenberga, u stóp którego założone zostało miasto.
Wieża Bramy Dolnej. XIV - wieczny obiekt, który zachował się do czasów współczesnych jest cennym zabytkiem architektury na terenie miasta. Kilka lat temu Wieża Bramy Dolnej została gruntownie odrestaurowana, co zauważone zostało nie tylko przez mieszkańców miasta oraz turystów, ale także instytucje związane z ochroną dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Prace remontowe wykonane na rzecz ochrony tego zabytku wyróżnione zostały przez Ministerstwo Kultury tytułem Zabytek Zadbany.
Baszty Murów Miejskich. Dwie baszty stanowiące fragment piętnastowiecznych, obronnych murów miejskich. Wykonane z kamienia i cegły budowle w historii swej pełniące funkcje arsenału, więzienia miejskiego, schroniska młodzieżowego oraz wieży ciśnień obecnie są siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Muzeum Ziemi Prudnickiej. Siedzibą muzeum jest budynek przylegający do średniowiecznych obwarowań miejskich oraz dwie baszty z XV w. Obiekty użytkowane niegdyś, jako arsenał, wieża ciśnień, schronisko młodzieżowe, więzienie w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku przystosowane zostały dla potrzeb muzealnych. Obecnie w muzeum znajduje się ekspozycja militariów, dział archeologiczny, w którym na szczególną uwagę zasługują formy odlewnicze narzędzi i ozdób z brązu datowane na okres kultury łużyckiej, oraz dział etnograficzny prezentujący stroje ludowe, przedmioty używane w gospodarstwach domowych subregionu oraz narzędzia związane z obróbką lnu i tkactwem. Muzeum czynne jest: od wtorku do piątku od 8.00 - 16.00 w drugą i czwartą sobotę miesiąca 10.00 - 16.00 oraz w innych terminach po wcześniejszym uzgodnieniu.
Ratusz. Dzisiejsza forma ratusza wywodzi się z osiemnastego wieku. W wieku dziewiętnastym zarówno budynek, jak i przylegająca do niego wieża zostały podwyższone. Prudnicki ratusz nagrodzony został przez Generalnego Konserwatora Zabytków tytułem Zabytek Zadbany.
Kolumna Maryjna /północno – zachodnie naroże Rynku/. Kolumna Maryjna na prudnickim Rynku jest monumentem ku czci prudnickich ofiar dżumy z siedemnastego wieku ufundowanym przez radnego oraz notariusza miejskiego Piotra Ortmanna i jego żonę. Zabytek składa się z czworobocznego cokołu, postumentu oraz ustawionej na nich kolumnie korynckiej z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W narożach cokołu znajdują się cztery figury świętych.
Figura św. Jana Nepomucena /południowo – wschodnie naroże Rynku/. Barokowy monument wzniesiony został ku czci patrona dobrej spowiedzi, spowiedników oraz dochowania tajemnicy, niegdyś patrona pól i urodzaju zawiera kilka chronogramów z datami odwołującymi się między innymi do życia świętego oraz powstania pomnika. Na cokole znajdują się także liczne napisy zawierające prośby o opiekę nad miastem.
Kościół św. Michała Archanioła. Jego obecna forma pochodzi z XVIII wieku i reprezentuje styl późnobarokowy. Jest on murowany oraz trójnawowy. Wewnątrz olbrzymia galeria połączona z chórem i wieżą, a także przepiękny ołtarz z dwoma cherubinami oraz rzeźbą Chrystusa na zwieńczeniu. Na tylnej ścianie prezbiterium umieszczony została barokowy obraz przedstawiający Wniebowzięcie Matki Bożej. Ołtarz otaczają Ojcowie Kościoła: św. Augustyn, św. Grzegorz Wielki, św. Hieronim i św. Ambroży. W kościele uwagę przykuwa także ołtarz Matki Bożej, ambona oraz umieszczona naprzeciw niej dla zachowania symetrii figura Nepomucena.
Kościół św. Piotra i Pawła 48-200 Prudnik, ul. Piastowska. Jest to barokowy, murowany, jednonawowy kościół. Pod prezbiterium znajdują się katakumby z grobami kilkunastu zakonników. Wnętrze kościoła zdobi charakterystyczny ołtarz główny. Po prawej stronie kościoła uwagę zwraca ambona, a nad wejściem do świątyni chór z organami. Przy Kościele znajduje się osiemnastowieczny klasztor prowadzony przez Bonifratrów.
Barokowa fontanna na Rynku /północno-wschodnie naroże Rynku/. Wspaniałą ozdobą prudnickiego Rynku jest barokowa fontanna znajdująca się w jego północno – wschodnim narożu. Podstawę monumentu stanowi wieloboczny basen z piaskowca, w którego środku ustawiona została rzeźba atlantów dźwigających muszle. Fontanna zwieńczona jest dwugłowym orłem z koroną. Obecność fontanny mieszkańcy miasta doceniają szczególnie w letnie dni, kiedy unosząca się wokół mgiełka wodna pozwala zapomnieć o panujących upałach.
Sanktuarium św. Józefa oraz klasztor Franciszkanów. Opiekę nad obiektami sprawują Franciszkanie, którzy byli jednocześnie ich założycielami. Na początku dwudziestego wieku przy Sanktuarium wzniesiona została kopia Groty Lourdzkiej stanowiącej doskonałe miejsce do modlitwy. Odwiedzając Sanktuarium warto zwrócić uwagę także na znajdujące się przy nim drogę krzyżową oraz cmentarz przyklasztorny. Niewątpliwą atrakcją jest z pewnością związek klasztoru z osobą Polskiego Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku przebywał tu ponad rok podczas swego internowania. Dziś zakonnicy udostępniają odwiedzającym celę, w której Prymas spędził kilkanaście miesięcy swego życia racząc ich jednocześnie historią tego uwięzienia. W klasztorze znajduje się także salka poświęcona osobie Kardynała. Sanktuarium położone w cichym i malowniczym miejscu jest doskonałym punktem dla modlitwy, ale też odpoczynku na łonie natury. Przy Sanktuarium znajduje się drewniana, piętnastometrowa wieża widokowa z przepiękną panoramą na miasto.
Kryty Basen Kąpielowy. Kryty basen kąpielowy czynny jest przez cały rok z wyjątkiem sezonu letniego, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 21.00, w soboty od 11.00 do 19.00.
Letni basen kąpielowy. Letni basen kąpielowy to dwie niecki w tym basen dla umiejących pływać oraz brodzik dla dzieci. Odpoczynek nad wodą uatrakcyjnia zjeżdżalnia wodna, boiska do gry w siatkówkę plażową oraz do gry w mini piłkę nożną, a także plac zabaw dla dzieci. Obiekt czynny jest w sezonie letnim /czerwiec-wrzesień/ od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9.00 - 19.00.
Stadion sportowy. Stadion sportowy jest miejscem organizacji większości imprez sportowych. W swoim kompleksie posiada dwa boiska do gry w piłkę nożną, w tym jedno główne z siedziskami dla kibiców oraz urządzeniami lekkoatletycznymi, takimi jak: bieżnia, skocznia. Ponadto znajdują się tam boiska do koszykówki o podłożu asfaltowym oraz korty tenisowe.
Park Miejski. Prudnicki park założony został w 1880 roku przez Towarzystwo Upiększania Miasta. Ideą założenia parku było połączenie go z okolicznymi lasami, co ułatwiać miało naturalną wędrówkę zwierząt mających stanowić jednocześnie jego atrakcję. Zadbano także aby poszczególne alejki parkowe kończyły się ciekawymi punktami np. widokiem na Biskupią Kopę. Z czasem park zyskiwał kolejne cenne elementy architektury ogrodowej w tym pomnik polującej Diany, fontannę, czy ogródek jordanowski. Jednym z takich elementów jest także Altana dawniej zwana pawilonem muzycznym. Metalowa, zdobiona altana jest najstarszym obiektem w parku. Dziś park jest miejscem wielu imprez plenerowych. Jest on także miejscem rekreacji, znajduje się tam kort tenisowy, boiska oraz plac zabaw dla dzieci.

Gmina Prudnik:
Łowisko pstrąga oraz smażalnia ryb „Pstrąg”. Łowiska oraz smażalnie znajdujące się w malowniczo położonej miejscowości o nazwie Moszczanka stanowią doskonałą propozycję odpoczynku po trudach dnia codziennego. Połowy pstrąga lub tylko jego degustacja nad wodą w przyjemnej atmosferze to atrakcja dla każdego. Obiekt położony w Górach Opawskich przez cały rok przyjmuje zarówno gości indywidualnych, jak i grupy zorganizowane. Jego ofertę wzbogacają liczne miejsca noclegowe, wśród których na szczególną uwagę zasługują gospodarstwa agroturystyczne o nazwie Złoty Potok, Końskie Zacisze oraz Leśny Wypoczynek. Nie lada gratką jest dla wielu także bliskość stadniny koni w Chocimiu, gdzie skorzystać można z hipodromu oraz krytej ujeżdżalni. (Moszczanka)
Łowisko pstrąga tęczowego i smażalnia ryb „U Bodzia” Łowisko pstrąga tęczowego oraz smażalnia ryb „U Bodzia” są doskonałą propozycją dla zmęczonych wędrówkami po górskich szlakach i nasyconych pięknymi widokami turystów. Obiekt położony w malowniczej miejscowości o nazwie Moszczanka składa się z części hodowlanej, gastronomicznej, rekreacyjnej oraz łowiska, na którym każdy może poczuć się wędkarzem. Ofertę łowiska wzbogacają miejsca noclegowe, wśród których na szczególną uwagę zasługują gospodarstwa agroturystyczne o nazwie Złoty Potok, Końskie Zacisze oraz Leśny Wypoczynek. Gratką jest dla wielu także bliskość stadniny koni w Chocimiu, gdzie skorzystać można z hipodromu oraz krytej ujeżdżalni. (Moszczanka)
Pomnik Josepha von Eichendorffa. Na szczycie wzniesienia Kobylica (395m n.p.m.) nad powstałym w wyniku prac wydobywczych kamienia, malowniczym stawem o nazwie "Żabie oczko" znajduje się granitowy obelisk ku czci urodzonego na terenie dzisiejszej gminy Prudnik niemieckiego poety epoki romantyzmu Josepha von Eichendorff. Do pomnika dotrzeć można drogą łączącą Prudnik z Dębowcem. Dla zmotoryzowanych turystów chcących obejrzeć przepięknie położony pomnik przygotowano parking oddalony od niego zaledwie kilkadziesiąt metrów. Ponadto przy stawie wyznaczono miejsce do odpoczynku wyposażone w stół i ławki. (Dębowiec)

9. Atrakcje architektoniczne
Miasto Prudnik:
Wieża Zamkowa. Kamienna wieża zamkowa na planie koła o murach kilkumetrowej grubości zwana Wieżą Woka jest najstarszym zabytkiem Prudnika. Powstanie wieży datuje się na końcówkę lat pięćdziesiątych trzynastego wieku. Zabytek stanowi pozostałość po średniowiecznym zamku zbudowanym na ziemi prudnickiej przez czeskiego rycerza Woka z Rosenberga, u stóp którego założone zostało miasto.
Wieża Bramy Dolnej. XIV - wieczny obiekt, który zachował się do czasów współczesnych jest cennym zabytkiem architektury na terenie miasta. Kilka lat temu Wieża Bramy Dolnej została gruntownie odrestaurowana, co zauważone zostało nie tylko przez mieszkańców miasta oraz turystów, ale także instytucje związane z ochroną dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Prace remontowe wykonane na rzecz ochrony tego zabytku wyróżnione zostały przez Ministerstwo Kultury tytułem Zabytek Zadbany.
Baszty Murów Miejskich. Dwie baszty stanowiące fragment piętnastowiecznych, obronnych murów miejskich. Wykonane z kamienia i cegły budowle w historii swej pełniące funkcje arsenału, więzienia miejskiego, schroniska młodzieżowego oraz wieży ciśnień obecnie są siedzibą Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Ratusz. Dzisiejsza forma ratusza wywodzi się z osiemnastego wieku. W wieku dziewiętnastym zarówno budynek, jak i przylegająca do niego wieża zostały podwyższone. Prudnicki ratusz nagrodzony został przez Generalnego Konserwatora Zabytków tytułem Zabytek Zadbany.
Kolumna Maryjna /północno – zachodnie naroże Rynku/. Kolumna Maryjna na prudnickim Rynku jest monumentem ku czci prudnickich ofiar dżumy z siedemnastego wieku ufundowanym przez radnego oraz notariusza miejskiego Piotra Ortmanna i jego żonę. Zabytek składa się z czworobocznego cokołu, postumentu oraz ustawionej na nich kolumnie korynckiej z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W narożach cokołu znajdują się cztery figury świętych.
Figura św. Jana Nepomucena /południowo – wschodnie naroże Rynku/. Barokowy monument wzniesiony został ku czci patrona dobrej spowiedzi, spowiedników oraz dochowania tajemnicy, niegdyś patrona pól i urodzaju zawiera kilka chronogramów z datami odwołującymi się między innymi do życia świętego oraz powstania pomnika. Na cokole znajdują się także liczne napisy zawierające prośby o opiekę nad miastem.
Kościół św. Michała Archanioła. Jego obecna forma pochodzi z XVIII wieku i reprezentuje styl późnobarokowy. Jest on murowany oraz trójnawowy. Wewnątrz olbrzymia galeria połączona z chórem i wieżą, a także przepiękny ołtarz z dwoma cherubinami oraz rzeźbą Chrystusa na zwieńczeniu. Na tylnej ścianie prezbiterium umieszczony została barokowy obraz przedstawiający Wniebowzięcie Matki Bożej. Ołtarz otaczają Ojcowie Kościoła: św. Augustyn, św. Grzegorz Wielki, św. Hieronim i św. Ambroży. W kościele uwagę przykuwa także ołtarz Matki Bożej, ambona oraz umieszczona naprzeciw niej dla zachowania symetrii figura Nepomucena.
Kościół św. Piotra i Pawła 48-200 Prudnik, ul. Piastowska. Jest to barokowy, murowany, jednonawowy kościół. Pod prezbiterium znajdują się katakumby z grobami kilkunastu zakonników. Wnętrze kościoła zdobi charakterystyczny ołtarz główny. Po prawej stronie kościoła uwagę zwraca ambona, a nad wejściem do świątyni chór z organami. Przy Kościele znajduje się osiemnastowieczny klasztor prowadzony przez Bonifratrów.
Barokowa fontanna na Rynku /północno-wschodnie naroże Rynku/. Wspaniałą ozdobą prudnickiego Rynku jest barokowa fontanna znajdująca się w jego północno – wschodnim narożu. Podstawę monumentu stanowi wieloboczny basen z piaskowca, w którego środku ustawiona została rzeźba atlantów dźwigających muszle. Fontanna zwieńczona jest dwugłowym orłem z koroną. Obecność fontanny mieszkańcy miasta doceniają szczególnie w letnie dni, kiedy unosząca się wokół mgiełka wodna pozwala zapomnieć o panujących upałach.
Gmina Prudnik:
Zamek pochodzący z XVI w. obecnie w rękach prywatnych. (Moszczanka)
Kaplica pochodząca z XIX w. pełniąca rolę kościoła. (Dębowiec)
Kościół pw. Św. Trójcy pochodzący z XV w. pochodzący z XV w. o niespotykanej budowie dachu. (Rudziczka)
Kościół św. Anny. Kościół reprezentujący styl gotycko-renesansowy zbudowany został jako zbór protestancki w miejscu piętnastowiecznej, drewnianej świątyni. Kościół pochodzi z szesnastego wieku. (Niemysłowice)
10. Imprezy
Wystawa Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego. Wystawa odbywa się corocznie w czerwcu. Trzydniowe wydarzenie z kilkunastoletnią tradycją prezentuje rękodzieło twórców ludowych i rzemiosło artystyczne. Ponad trzystu wystawców każdorazowo prezentuje głównie ceramikę, rzeźbę, malarstwo, haft, koronki i biżuterię. Wystawie towarzyszą liczne występy artystyczne, konkursy oraz seminarium poświęcone tematyce twórczości ludowej. Ponadto w trakcie jej trwania promowane są regiony pogranicza polsko – czeskiego oraz miast partnerskich Prudnika. Uczestnictwo w Wystawie zarówno w charakterze zwiedzających, jak i wystawców jest bezpłatne. Prudnickie Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter – Region „Dom i Ogród”. Targi odbywają się corocznie w drugiej dekadzie września. W trakcie trzech targowych dni prezentowane są branże związane z budową i wyposażeniem domu oraz zagospodarowaniem ogrodu. Ponad 100 wystawców rok rocznie prezentuje głównie materiały budowlane, stolarkę okienną i drzwiową, meblarstwo oraz armaturę sanitarną. Targom towarzyszą koncerty estradowe, pokazy sportowe, konkursy oraz forum gospodarcze, na którym prezentowane są możliwości rozwoju przedsiębiorczości. Uczestnictwo w targach w charakterze zwiedzających jest bezpłatne. Rajd Maluchów. Na przełomie maja i czerwca każdego roku organizowany jest Rajd Maluchów, którego początki sięgają końca lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Nazwę swą Rajd zawdzięcza dzieciom, które jednego dnia w roku przemierzają kilkukilometrową trasę turystyczną. Swą wędrówkę mali turyści rozpoczynają w parku prudnickim skąd podążają do malowniczo położonej miejscowości o nazwie Chocim, gdzie czeka na nich wiele niespodzianek i atrakcji. Rajd Maluchów to wydarzenie o wieloletniej tradycji, które wspólną zabawą łączy tysiące dzieci i ich rodzin. Za udział w Rajdzie pobierana jest kilkuzłotowa opłata, dzięki której finansowane są słodkie niespodzianki dla jego uczestników. Raj Maluchów organizowany jest przez prudnicki oddział PTTK. Prudnicki Festiwal Jazzowy. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2007r., ale już pierwsza jego edycja okazała się wielkim sukcesem. Podczas Festiwalu na scenie gościmy prawdziwe gwiazdy muzyki jazzowej. Przed uczestnikami występowali już m.in. Jarek Śmietana i Karen Edwards, Marek Bałata, Jazz Band Ball Orchestra czy Zbigniew Namysłowski. Festiwal Jazzowy w Prudniku odbywa się corocznie w sierpniu i mimo swoistego charakteru jest imprezą plenerową. Głównym organizatorem Festiwalu jest Prudnicki Ośrodek Kultury. Festiwal Młodzieży EUROTRAKT Pięciodniowe prezentacje młodzieży miast partnerskich Prudnika połączone z warsztatami artystycznymi oraz językowymi. Impreza o wymiarze integracyjnym, propagująca ideę wspólnej Europy, zwalczania stereotypów oraz budowania tolerancji.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat prudnicki
Obszar LGD:
Wspólne Źródła
Udział w programach:
Burmistrz:
Franciszek Fejdych
Adres:
ul. Kościuszki 3, 48-200 Prudnik
Telefon:
(+48) 077 406 62 00
Fax:
(+48) 077 406 62 28
E-mail:
um@prudnik.pl
WWW:
http://www.prudnik.pl
BIP:
http://www.bip.prudnik.pl
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Tarnów Opolski
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krajanki
Liczba odwiedzin: 9857293
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO