Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Gminy
Baza powiatów i gmin ›› Gminy 
Lubsza
LUBSZA

1. Podział geograficzno-administracyjny gminy

Gmina położona jest w zachodniej części województwa opolskiego, jej zachodnie granice są zarazem granicami województw opolskiego i dolnośląskiego. Od południa graniczy z Miastem Brzeg i Gminą Brzeg, a ich naturalną granicą jest rzeka Odra. W części północno-wschodniej gmina graniczy z gminami Namysłów, Świerczów i Popielów. Gmina Lubsza leży przy drodze krajowej Nr 39 i wojewódzkiej Nr 457. Odległość od miast wojewódzkich, zarówno do Opola, jak i do Wrocławia wynosi około 35km.

2. Siedziba urzędu Urząd Gminy w Lubszy
ul. Brzeska 16
49 - 313 Lubsza

3. Dane kontaktowe (adres, numer telefonu, faxu, adres strony internetowej, adres e-mail Urząd Gminy w Lubszy
ul. Brzeska 16
49 - 313 Lubsza
tel. (77) 411-86-15, 29, 30, 31, 32
fax. (77) 411-86-30
e-mail: lubsza@lubsza.ug.gov.pl
lubsza@poczta.onet.pl
www.lubsza.ug.gov.pl,
bip.lubsza.tensoft.pl

4. Ludność 8905


5. Powierzchnia

Gmina Lubsza zajmuje powierzchnię około 213 km2 i jest największą pod względem obszaru gminą w województwie, tworzy ją 31 miejscowości - 21 sołectw i 10 przysiółków.

6. Wykaz sołectw

Borucice, Błota ,Czepielowice, Dobrzyń, Garbów , Kościerzyce, Lubicz, Lubsza, Mąkoszyce, Michałowice, Myśliborzyce, Nowe Kolnie, Nowy Świat, Piastowice, Pisarzowice, Raciszów, Rogalice, Roszkowice, Szydłowice, Śmiechowice, Tarnowiec

7. Atrakcje turystyczne

W celu sprostania ciągłemu wzrostowi ruchu turystycznego pieszego, rowerowego i samochodowego na terenie nadleśnictwa Brzeg zostało wyznaczonych szereg szlaków turystycznych, trasy rowerowe oraz przy głównych drogach publicznych miejsca postoju i wypoczynku dla turystów zmotoryzowanych. Przez tereny Nadleśnictwa biegną trzy szlaki turystyczne: żółty, zielony i niebieski. Żółty szlak turystyczny /13,7 km/ rozpoczyna się w Brzegu i biegnie przez Kościerzyce, Piastowice, Lubszę, rezerwat przyrody "Lubsza" do Rogalic w którym znajduje zabytkowy park wiejski. Zielony szlak /turystyczny 40,0 km/ biegnący poprzez tereny dwóch obrębów leśnych tworzy pętlę zaczynającą się w Brzegu i biegnie przez Błota, Borucice, Rogalice, Tarnowiec, Nowy Świat, Kurznie, Karłowice, Stare Kolnie, Stobrawę i Kościerzyce do Brzegu. Niebieski szlak turystyczny /42,7 km/ zabytków polichromii tworzący pętlę na południe od Brzegu zaczyna się w Brzegu i biegnie przez Pawłów, Kruszynę, Strzelniki, Olszankę, Krzyżowice, Obórki, Przylesie, rezerwat przyrody "Przylesie", Bierzów, Łukowice Brzeskie, Małujowice, Zielęcice, Brzezina do Brzegu. Dla turystów uprawiających jazdę rowerową została wyznaczona w porozumieniu z nadleśnictwem trasa rowerowa tworząca pętlę biegnącą poprzez tereny dwóch obrębów leśnych. Szlaki turystyczne piesze i rowerowe są w terenie trwale oznaczone. Dodatkowo została wyznaczona trasa edukacyjna z tablicami informacyjnymi, tworząca pętlę od miejscowości Rogalice, poprzez kompleks leśny w okolicach rezerwatu przyrody "Lubsza" i powrót do Rogalic o długości 7 km oraz druga trasa biegnąca wokół rezerwatu "Lubsza" o dł. 2,3 km. Opis ścieżek trasy edukacyjnej:
I etap przeznaczony do zwiedzania pieszo prowadzi wzdłuż żółtego szlaku turystycznego od wejścia do Rezerwatu przyrody Lubsza linią oddziałową dzielącą ten rezerwat, okrążając liniami oddziałowymi oddziały 254 i 253 do parkingu w oddz. 253 d, przy szosie Lubsza – Mąkoszyce. Trasa ma długość 2300 m a czas zwiedzania wynosi 2 godziny. Ścieżka przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży młodszych klas szkół podstawowych. Na trasie ścieżki urządzonych jest 10 stacji edukacyjnych związanych tematycznie ze zwiedzanym fragmentem lasu i wyposażonych w eksponaty pełniące jednocześnie rolę użytkową;
II etap – ścieżka rowerowo - piesza o długości trasy 7 km i czasie zwiedzania 4 – 6 godzin. Początek zwiedzania znajduje się na parkingu leśnym w oddz.197 Leśnictwa Rogalice. Parking wyposażony jest w tablicę z mapą nadleśnictwa z oznakowanymi rezerwatami przyrody, miejscami postoju pojazdów, itp., 2 wiaty oraz ławki i stoły. Na parkingu wydzielone jest miejsce na ognisko i grill, umieszczona jest tablica o obowiązujących w lesie zakazach. W wyposażeniu znajduje się kontener na śmieci oraz kosze drewniane 4 szt. Ścieżkę rozpoczyna tablica z mapą przebiegu ścieżki opisująca jej walory. Ścieżka urządzona jest tak, aby osoby zwiedzające, które nie mogą zwiedzić całej trasy ścieżki z powodu ograniczeń czasowych lub sprawnościowych mogły zapoznać się z jej zasadniczą częścią przedstawiającą ogólną problematykę gospodarki leśnej i jej działów, ochrony lasu i przyrody oraz ich wielofunkcyjnej roli. Z tego względu początkowy odcinek trasy posiada zagęszczoną ilość stacji edukacyjnych z większą ilością tablic. Odcinek ten o długości 1600 m. (z trasą powrotną) zwiedza się ok. 1,5 – 2 godzin. Tablice rozmieszczone przy dalszej trasie związane są tematycznie z gospodarczymi i przyrodniczymi obiektami w miejscu ekspozycji. Cała trasa ścieżki oznakowana jest tabliczkami kierunkowymi.Ścieżka jest obiektem rozwojowym, tzn. na istniejącej trasie ścieżki można uzupełniać tablice tematyczne w miarę wystąpienia aktualnych zjawisk przyrodniczych lub gospodarczych, można poszerzać w miarę możliwości finansowych, poruszoną tematykę lub wnosić aktualności z życia lasu. Źródło: www.lasykatowice.com.pl/brzeg
ATRAKCJE TURYSTYCZNE GMINY

OŚRODEK WYPOCZYNKOWY FLORYDA W KOŚCIERZYCACH K.BRZEGU :
- ogólna powierzchnia – 18 ha, w tym: las – 10ha, tereny zielone – 8ha, obok 7ha jeziora
- charakter ośrodka – wypoczynkowy z możliwością rekreacyjno – sportową
- położenie: ok. 10 km od stacji PKP i PKS w Brzegu z możliwością dojazdu do przystanku przy ośrodku. Zagospodarowanie i wyposażenie:
- restauracja (organizacja imprez),
- kąpielisko, molo o długości 200m, plaża – strzeżona od miesiąca czerwca do sierpnia,
- możliwość uprawiania sportów wodnych – kajaki, rowery wodne,
- boiska – trawiaste, plażowe, boisko sportowe do piłki ręcznej i koszykówki, asfaltowe, boisko do siatkówki, kometki, kort tenisowy,
- plac zabaw dla dzieci,
- sanitariaty, natryski,
- parking na około 120 samochodów osobowych,
- pole namiotowe, domki campingowe,
- możliwość organizacji wypoczynku indywidualnego i grupowego.


BASEN KĄPIELOWY W LUBSZY
Basen kąpielowy o wymiarach olimpijskich położony jest na ok. 1ha terenu zielonego, ogrodzonego, w pobliżu parku rekreacyjnego. Na terenie basenu znajdują się:
- brodzik dla dzieci,
- kąpielisko dla dorosłych,
- skocznia,
- natrysk,
- sanitariaty,
- przebieralnie,

Przy basenie jest parking, pole campingowe, łowisko pstrąga, możliwość jazdy konnej, mini zoo. Basen dostępny dla około 500 osób.

8. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe

Rozporządzeniem Nr P/11/99 Wojewody Opolskiego z dnia 28 września 1999 roku utworzony został Stobrawski Park Krajobrazowy, w którego skład weszły m.in. tereny leśne gminy Lubsza. Park obejmuje obszar o powierzchni 52.636,5 ha położony na terenie 12 gmin: Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Kluczbork, Laskowice Wielkie, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Murów, Pokój, Popielów, Świerczów i Wołczyn. Tereny leśne gminy Lubsza znajdują się w zwartym ciągu lasów biegnących przez trzy województwa: od dolnośląskiego, przez opolskie do śląskiego.
Z uwagi na walory przyrodnicze jest to najwartościowszy i jeden z najdłuższych na terenach nizinnych południowej Polski obszar leśny. Park Stobrawski pod względem powierzchni jest parkiem bardzo dużym, o charakterze nizinnym, chroniącym obszary szczególnego nagromadzenia walorów przyrodniczych. Wśród walorów przyrodniczych występuje 38 gatunków roślin chronionych i 38 gatunków roślin rzadkich, z których 11 zagrożonych jest w Polsce, a 3 zagrożone są wyginięciem wEuropie. Z trzech roślin zagrożonych w Europie paproć wodna "salvinia natans - salwinia pływająca" i jednoroczna roślina wodna "trapa natans - kotewka orzech wodny" występują na terenie powiatu brzeskiego. Oprócz tego na terenie parku występuje wiele chronionych, ginących i rzadkich ptaków i chronionych zwierząt, których stanowiska są istotne w skali Dolnego Śląska. Obszar Chronionego Krajobrazu „Lasy Stobrawsko-Turawskie” ustanowiony został Rozporządzeniem Nr 0151/P/16/2006 Wojewody Opolskiego z dnia 8 maja 2006r. w sprawie obszarów chronionego krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Opols. Nr 33, poz.1133), położony w północno-zachodniej części powiatu brzeskiego to największy opolski obszar chronionego krajobrazu, rozległy, mocno rozczłonkowany kompleks leśny o szerokości 25 km i długości 70 km, rozciągający się od granicy województwa dolnośląskiego (na wysokości Brzegu i Namysłowa) do granicy z województwem śląskim (na odcinku Strzelce Opolskie-Kluczbork). Na obszarze lasów zarejestrowano wiele chronionych gatunków roślin. Do cenniejszych należą: salwinia pływająca, grzybień biały, grążel żółty, kukułka Fuchsa, wawrzynek wilczełyko, kotewka orzech wodny, przytulia wonna, lilia złotogłów, podkolan biały, listera jajowata, żywiec dziewięciolistny. Obszary leśne ze zbiornikami wodnymi stwarzają dogodne warunki bytowania wielu gatunkom zwierząt. Poza licznie tu reprezentowaną zwierzyną łowną (sarny, jelenie, dziki, daniele, lisy) zarejestrowano takie gatunki ptaków jak: bekas, derkacz, kania czarna, dziwonia, bocian czarny, pójdźka, brzegówka. Osobliwością rezerwatu "Lubsza" są dwa gatunki chronionych owadów - jelonek rogacz i kozioróg dębosz. Występuje tu także piękny i chroniony grzyb flagowiec olbrzymi (jedyne stanowisko w województwie).
REZERWAT PRZYRODY ROGALICE
– Położony ok. 1,5 km na wschód od Raciszowa, nad rzeczką Pijawka; dogodne dojście zielonym szlakiem z Książkowic do Borucic – Powierzchnia: 6,06 ha i planowanym powiększeniu do 84 ha, – Drzewostan z udziałem olszy czarnej naturalnego pochodzenia, bukiem i świerkiem. Można tu spotkać czermień błotną.
WIEŚ LUBSZA I REZERWAT LUBSZA
Już w średniowieczu istniały dwie miejscowości: Mała i Wielka Lubsza. Mała położona była w okolicach obecnego kościoła, Wielka w okolicach dzisiejszego Urzędu Gminy. Obecnie Lubsza jest rozbudowaną wielodrożnicą, siedziba Urzędu Gminy, leśnictwo, poczta. W południowej części wsi, przy ul. Spacerowej znajduje się strzeżony, betonowy basen z trampoliną, czynny w miesiącach letnich. Obok duża polana mogąca służyć jako miejsce na biwak. Ponadto: W rejestrze zabytków: budowle z I poł. XIX w.: kościół z 1822 r. NMP, dawna plebania ewangelicka, dom gminny, dom - dawny czworak, dawny zajazd i wozownia. Na północ od wsi rozległy kompleks leśny: Las Lubszański i rezerwat pn. „Lubsza”. Miejscowość Lubsza jest siedziba władz samorządowych gminy.
Turystów zachęcamy do zwiedzania jednego z ciekawszych rezerwatów leśnych, położonego obok drogi prowadzącej kierunku Namysłowa i Świerczowa. Lubsza jest również znana jako ośrodek wypoczynkowy z najlepiej urządzonym basenem kąpielowym o olimpijskich wymiarach. Opis rezerwatu. Huby i grzyby. Rola chrustu. Przy tej ostatniej przygotowano kupkę chrustu – którą uzupełniają turyści. A tablica przedstawia 12 zwierzątek, które mogą tam zamieszkać.
- Mniej związane z otoczeniem ale interesujące mogą być: fotografie ptaków, czy choćby wizerunki zwierzyny łownej, ptaków, ślady (tropy) niektórych zwierząt, metody grodzenia upraw czy rodzaje pułapek na owady.
- Mankamentem ścieżki jest niewielki stopień powiązania tematyki tablic z otoczeniem, brak jakichkolwiek informacji turystycznych (nie ma wzmianki o sąsiedniej ścieżce, ani o szlaku turystycznym, nie ma też informacji o stojącym na ścieżce pomniku przyrody, a opis rezerwatu ograniczony jest do 1 planszy). Zaletą jest łatwy dojazd i długość, odpowiednia nawet na spacer z 3-letnimi dziećmi.
- Ścieżkę można też poznać wędrując żółtym szlakiem (Lubsza-Rogalice), który pokrywa się w 3/4 z przebiegiem ścieżki, aczkolwiek prowadzi zupełnie odwrotnie. Idąc żółtym szlakiem, omijamy tylko jeden przystanek. Żółtym szlakiem można też dotrzeć do drugiej, dłuższej ścieżki dydaktyczej rozpoczynającej się w Rogalicach.
- Na końcu ścieżki, przy parkingu, pomnik przyrody – 250-letni buk zwyczajny. Do 1998 r. obok stał jeszcze jeden, lecz został złamany.

LAS LUBSZAŃSKI
Umowna nazwa rozległego kompleksu leśnego rozciągającego się na północ i wschód od Lubszy. Las wchodzi w skład Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru chronionego krajobrazu. - Przy szosie z Lubszy do Rogalic znajduje się rezerwat przyrody „Lubsza”. Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna. - 780 m dalej, również przy szosie, pomnik przyrody – 250-letni buk zwyczajny. Do 1998 r. obok stał jeszcze jeden, lecz został złamany. Buk stoi na dogodnym parkingu, z wiatą i tablicami informacyjnymi. Tu kończy się ścieżka dydaktyczna. Ponadto w lesie tym rosną trzy inne pomniki – buk i dwa graby.
- Dużo dalej, tuż przed rozwidleniem szosy na Rogalice i Mąkoszyce, po lewej stronie drogi stoi pomnik wystawiony w 1985 r. ku czci kaprala MO Tomasza Szyszki, który poległ 13 IV 1947 r. w ochronie ładu i porządku publicznego.
- Przy „Lubszance” – leśnej drodze z Rogalic do Lubszy – kamień upamiętniający tragiczną śmierć leśnika Karla Luckasa (sprzed II wojny światowej). Kamień stoi na południowym poboczu drogi (idąc od strony Rogalic to na lewym poboczu), w leśnym oddziale nr 203, około 400 metrów przed miejscem, w którym żółty szlak skręca z traktu w kierunku rezerwatu.

Ponadto: Jeszcze jedna, dłuższa ścieżka dydaktyczna Rozpoczyna się w Rogalicach i prowadzi wzdłuż „Lubszanki” – drogi leśnej wiodącej do Lubszy. Droga Krakowska
REZERWAT LEŚNA WODA
– Położony ok. 1 km na północ od Leśnej Wody, przy granicy z woj. wrocławskim, na zachodnim skraju lasu, przy drodze leśnej z Bystrzycy do Wójcic, w oddziałach 27 i 59;
– Powierzchnia: 20,94 ha;
– Powstał w celu ochrony naturalnego starodrzewia lasu mieszanego, z dużym udziałem modrzewia europejskiego. Wiek drzew dochodzi do 160 lat. Zagrożenie dla rezerwatu stanowi sąsiadująca wielka kopalnia piasku Na terenie rezerwatu występują buczyna niżowa i grądy. W drzewostanie objętym ochroną prawną zlokalizowane są pomniki przyrody oraz zespół okazałych przestoi bukowych. Chronione gatunki roślin występujące na terenie rezerwatu to m.in.: marzanka wonna, konwalia majowa, bluszcz pospolity, lilia złotogłów i kruszyna pospolita.

REZERWAT PRZYRODY ŚMIECHOWICE
– Położony po północnej stronie szosy, Śmiechowice - Kurznie; 1,5 km od skrzyżowania w Śmiechowicach
– Został utworzony w celu ochrony XIX-wiecznych okazów modrzewia europejskiego. Celem utworzenia rezerwatu jest zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych formy ekologicznej modrzewia (modrzew sudecki) we fragmentach lasu modrzewiowego o cechach zespołu naturalnego.

BABI LOCH
Miejsce to stanowi staw na starorzeczu rzeki Odry, znajdujący się między wałem przeciwpowodziowym a szosą 457, pomiędzy Kościerzycami a Nowymi Kolniami. Jest to znane i oblegane w upalne weekendy miejsce wypoczynkowe, z malutką plażą. Kąpiel może być jednak niebezpieczna ze względu na różnorodne dno. W 1997 roku podczas powodzi, pobliski wał przeciwpowodziowy oraz nasyp szosy zostały przerwane i staw zamienił się w jedno z nowych koryt rzeki.

9. Atrakcje architektoniczne

Kościół Parafialny PW Najświętszej Panny Marii w Lubszy jest obiektem zabytkowym wpisanym do rejestru zabytków województwa opolskiego. Zbudowany został w 1822r., pierwotnie konstrukcji szkieletowej, w początkach XX w. obmurowany. Nie reprezentuje konkretnego stylu. Zbudowany na rzucie prostokąta, wewnątrz przypomina dużą salę z płaskim stropem. Ciekawym zabytkiem jest gotycka chrzcielnica pochodząca z przełomu XV i XVI w., usytuowana w pobliżu ołtarza. Na zewnątrz wieża z charakterystycznym hełmem baniastym. W rejestrze zabytków również dawna plebania ewangelicka, dom gminny, dom - dawny czworak, dawny zajazd i wozownia Na trasie drogi krajowej nr 39, tuż przed rozwidleniem szosy na Rogalice i Mąkoszyce, po lewej stronie drogi stoi pomnik wystawiony w 1985 r. ku czci kaprala MO Tomasza Szyszki, który poległ 13 IV 1947 r. w ochronie ładu i porządku publicznego.
W Śmiechowicach stoi dom i stodoła z I poł. XIX w.
Miejscowość Borucice położona wśród lasów, założona najprawdopodobniej w XVIII w. Na mapie z 1736 r. na tym miejscu zaznaczony jest młyn wodny o nazwie Parotomühl. Wioska przepięknie położona w lesie, z dala od głównych dróg. Warty uwagi jest dawny młyn wodny o ścianach z muru pruskiego, położony jest przy szosie. Ponadto przy skrzyżowaniu szosy i drogi leśnej do Lubszy znajduje się osada leśna (m.in. Leśnictwo) zwana potocznie Baruta. W centrum wsi (przy skrzyżowaniu szosy z drogą leśną do Wójcic) stoi dzwonnica z 1905r. dom i stodoła z I poł. XIX w. W centrum wsi Czepielowice znajduje się kościół pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w roku 1688, o konstrukcji szkieletowej (mur pruski), przebudowany w 1977 roku przez ks. kan. Kazimierza Wisa (zm. 1992 r.). We wsi Dobrzeń znajduje się współczesny kościół pw. św. Stanisława Kostki z lat 80. XX w. W sąsiadującym od północy lesie znajduje się ciekawy bunkierek z okresu II wojny. Jest to pomieszczenie na kilka osób ze szczeliną strzelniczą, kominem i stanowiskiem na dachu. Jest to drugi z czterech identycznych schronów położonych w lasach wokół Dobrzynia. Obiekty te wiąże się z położonym na zachód (w lasach na północ od Bystrzycy) polowym lotniskiem wojskowym. Biorąc fakt, że bunkierki są usytuowano dokładnie na prostej, w jednakowych odległościach co ok. 1750m, niewykluczone, iż były to punkty do naprowadzania samolotów.
W Kościerzycach na uwagę zasługuje kościół p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, dawniej św. Jerzego. Pierwsze wzmianki o nim sięgają 1302r. Obecny obiekt pochodzi z XV lub XVI wieku. Kościół PW Wniebowzięcia NMP w Kościerzynach (pierwotnie Św. Jerzego) – zabytkowy gotycki kościół, który wpisany został w 1964r. do rejestru zabytków województwa opolskiego. Z gotycką bryłą kościoła kontrastuje górna część wieży konstrukcji szkieletowej, wypełniona murem (mur pruski), z drewnianym zegarem słonecznym. Wewnątrz kościoła znajduje się interesująca ambona z XVII w. i drewniana chrzcielnica z XIII w.
W Szydłowicach znajduje się neogotycki kościół, zbudowany z cegły pokryty jest czerwoną dachówką, wieże natomiast kryje łupek. Kościół poewangelicki, obecnie katolicki p.w. św. Bartłomieja, wewnątrz mieści cenną pamiątkę pochodzącą z kościoła w Prusach. Jest nią obraz Madonny, który wśród parafian cieszy się szczególną adoracją. Park Dworski w Mąkoszycach znajduje się w centrum wsi jest to park z zabytkowym drzewostanem, w którym znajduje się zabytkowy grobowiec rodziny Landsberg. Oba obiekty wpisane zostały do rejestru zabytków w 1981 roku. Nieopodal wznosi się piękny zabytkowy kościół. Tuż za parkiem znajduje się następny kompleks parkowy z naturalnym stawem. Ponadto we wsi znajduje się zabytkowy wiadukt kolejowy na linii Opole – Jelcz – Wrocław. Wzgórze w Myśliborzycach zwane przez dawnych mieszkańców „Winną Górą”, położone jest w niewielkiej odległości od drogi łączącej Michałowie z Szydłowicami. Swoje powstanie zawdzięcza Odrze, która podczas powodzi nanosiła dużo piasku. Jego formowanie miało miejsce w młodszym holocenie. Wzgórze osiąga 143 m n.p.m. Przeprowadzone badania archeologiczne wykazały, że wzgórze wykorzystywane było przez człowieka od czasu neolitu, z tego okresu znaleziono tu znaczną ilość zabytków. Kościół PW Św. Michała Arch. w Michałowicach wpisany został do rejestru zabytków województwa opolskiego w 1966r.

10. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia

„Integracja i aktywizacja społeczności lokalnej poprzez wspólne działania na rzecz wychowania w Gminie Lubsza”
„Modernizacja związana z przebudową drogi gminnej w Lubiczu”
"Przebudowa drogi gminnej na odcinku w km 0+000 (od krajowej nr 39) do wjazdu na drogę powiatową w km 2+965 wraz z budową zjazdów na pola Pisarzowice -Piastowice"
„Budowa kanalizacji sanitarnej wraz z przyłączami grawitacyjnej i ciśnieniowej z zasilaniem energetycznym pompowni ścieków i szaf sprężarkowych , doprowadzenie sieci wodociągowej na teren pompowni – Mąkoszyce”
"Wymiana okien w szkole w Mąkoszycach"
"Wyposażenie świetlicy w szkole w Mąkoszycach"
"Remont Szkoły Podstawowej w Lubszy"
"Wyposażenie klasy zerowej w Szkole Podstawowej w Dobrzyniu"
„Wyposażenie świetlicy w Szkole Podstawowej w Czepielowicach”
„Sala sportowa z łącznikiem do istniejącej Publicznej Szkoły Podstawowej w Czepielowicach”
„Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych Mąkoszyce-Roszkowice”
"Remont dzwonnicy wiejskiej w Borucicach"
"Remont Domu Ludowego w Tarnowcu"
„Budowa utwardzonej zatoki-chodnika w centrum wsi Mąkoszyce”
"Kształtowanie centrum wsi Lubsza poprzez budowę parkingu, chodników, oświetlenia oraz urządzenie terenów zielonych"
„Kształtowanie centrum wsi Czepielowice poprzez budowę parkingu oraz chodnika”
„Remont Domu Ludowego w Pisarzowicach”
„Przebudowa budynku we wsi Myśliborzyce z wydzieleniem Sali spotkań z zapleczem”
"Wniosek o udzielenie finansowego wsparcia w tworzeniu lokali socjalnych w Myśliborzycach na działce nr 40."
„Przedszkole przyjazne dzieciom”
"Zakup mikrobusu do przewozu uczniów niepełnosprawnych"
"Zakup i instalacja zestawów do monitoringu wizyjnego w Publicznym Gimnazjum w Kościerzycach"
„Dokumentacja i budowa hali sportowej w Lubszy”
„Budowa i przebudowa dróg we wsi Lubsza ul. Gospodarcza, Akacjowa, Leśna”
„Przebudowa drogi gminnej w Kościerzycach”
„Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych na gruntach wsi Szydłowice”
„Dokumentacja i budowa świetlicy w Nowym Świecie”
„Dokumentacja i budowa hali sportowej Mąkoszycach”
„Kształtowanie centrum wsi poprzez budowę parkingu i chodnika jako dojście do cmentarza parafialnego we wsi Kościerzyce”
„Zmiana sposobu użytkowania pietra budynku na mieszkania socjalne w Lubszy”
„Przebudowa stacji uzdatniania wody w Śmiechowicach i Nowym Świecie”
„Remont drogi gminnej w Kościerzycach”
„Budowa oczyszczalni ścieków dla siedmiu wsi Gminy Lubsza-aglomeracja Mąkoszyce”


11. Imprezy

„Przegląd teatrzyków jasełkowych”- impreza cykliczna, w której biorą udział zespoły teatrzyków jasełkowych, występy dzieci i młodzieży ze szkół Gminy Lubsza
„Zimą także może być wesoło”- zimowe fantazje ze śniegu”- Konkurs plastyczny organizowany podczas ferii zimowych na terenie basenu kąpielowego w Lubszy
„Kulig dla dzieci i młodzieży”- impreza organizowana przez sołectw Szydłowice dla dzieci ze wsi połączona z pieczeniem kiełbasek
„Wielkanoc w tradycji”- cykliczna impreza folklorystyczna, podczas której odbywają się konkursy; palm wielkanocnych, pisanek i potraw
Konkurs recytatorski: „Jan Paweł II - Papież wolności”- impreza o charakterze teatralnym i recytatorskim poświęcona Papieżowi Janowi Pawłowi II
„Maj piosenką malowany”- impreza majowa, tzw. „majówka” typowo o charakterze muzycznym
„Dzień Dziecka i Dzień Matki”- wspólna impreza integracyjna dla mam i dzieci
„Obchody Dnia Strażaka”- spotkanie uroczyste strażaków połączone z wspólnym ogniskiem
Spotkanie integracyjne mieszkańców wsi Czepielowice- impreza integracyjna dla mieszkańców Czepielowic
Przegląd teatrzyków dziecięcych- impreza teatralna, w której biorą udział teatrzyki szkolne
Festyn Parafialny- impreza integracyjna dla całej Parafii Szydłowice
„Dożynki Gminne 2010”- konkurs koron i wieńców dożynkowych, imprezy towarzyszące-występy zaproszonych zespołów
„Jesienne Dni Seniora”- impreza cykliczna, w której biorą udział seniorzy Gminy Lubsza z wszystkich miejscowości, połączona z występami zespołów

Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Obszar LGD:
Stobrawski Zielony Szlak
Udział w programach:
Wójt:
Bogusław Gąsiorowski
Adres:
ul. Brzeska 16, 49-313 Lubsza
Liczba mieszkańców:
8905
Telefon:
(+48) 077 411 86 31
Fax:
(+48) 077 411 86 30
E-mail:
info@lubsza.ug.gov.pl
WWW:
http://www.lubsza.ug.gov.pl
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Lubska
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Róża ucierana z cukrem na surowo
Liczba odwiedzin: 9865167
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO