Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Gminy
Baza powiatów i gmin ›› Gminy 
Paczków
Podział geograficzno-administracyjny gminy:
Paczków i jego okolice wyróżniają się ciekawymi zabytkami kultury i licznymi walorami przyrodniczo-krajoznawczymi, m.in. zróżnicowaną rzeźbą terenu, sąsiedztwem dwóch zbiorników wodnych (Jezioro Otmuchowskie i Zalew Paczkowski) oraz bliskością Kotliny Kłodzkiej.
Od niepamiętnych czasów Paczków nazywany jest „Polskim Carcassonne”, a to z uwagi na znakomicie zachowany pierścień murów obronnych, które okalają jego centrum. Miasto idealnie zachowało swój historyczny charakter i kusi turystów wieloma świetnie zachowanymi zabytkami oraz przepełnionym średniowieczną tajemniczością klimatem.
Gmina Paczków leży w południowo-zachodniej części województwa opolskiego, w Powiecie Nyskim, na podsudeckim szlaku wiodącym z Nysy do Kłodzka. Od zachodu i północy graniczy z województwem dolnośląskim (gmina Złoty Stok, gmina Kamieniec Ząbkowicki i gmina Ziębice), od wschodu z gminą Otmuchów, a od południa z Republiką Czeską.
Teren gminy przecinają dwie ważne drogi krajowe. Pierwsza z nich to tzw. trasa podsudecka, biegnąca z Gliwic przez Nysę i Kudowę Zdrój do Czech, natomiast druga prowadzi do Wrocławia przez Ząbkowice Śląskie i Świdnicę.
Gmina Paczków liczy niewiele ponad 13 tys. mieszkańców, z których ok. 8 tys. mieszka w mieście, a ok. 5 tys. w 12 sołectwach – Kamienicy, Starym Paczkowie, Gościcach, Unikowicach, Kozielnie, Ściborzu, Lisich Katach, Trzeboszowicach, Wilamowej, Dziewiętlicach, Frydrychowie oraz Ujeźdźcu. Powierzchnia gminy wynosi niespełna 80 km2, co sprawia, że Gmina Paczków jest jedną z mniejszych gmin Opolszczyzny.
Dominującą cechą regionu jest jego przemysłowo-rolniczy charakter, jednak teren ten przejawia również liczne aspekty rekreacyjno-turystyczne. Grunty rolne stanowią ponad 80% jej powierzchni i są to przeważnie dobrze utrzymane gleby III i IV klasy. Wśród mieszkańców 11-stu sołectw gminy, głównym źródłem utrzymania jest rolnictwo.
Na terenie gminy funkcjonuje kilka zakładów przemysłowych, działających głównie w przemyśle meblowym, chemicznym i metalowym. W samym Paczkowie praca w zakładach przemysłowych jest dla wielu spośród 8 tys. mieszkańców głównym źródłem utrzymania. W planie zagospodarowania przestrzennego gminy wyznaczone są tereny pod budownictwo przemysłowe, mieszkalne, a także pod rozwój bazy turystycznej i leczniczej.
Gmina Paczków jest rejonem bogatym w atrakcje turystyczne, a jej korzystne położenie przy uczęszczanym trakcie komunikacyjnym pozwala na rozwój turystyki w regionie. Region, który wyróżnia się m.in. wieloma ciekawymi zabytkami, leży u stóp Gór Złotych, na ważnym szlaku turystycznym, prowadzącym ze Śląska i Małopolski w rejon Kotliny Kłodzkiej. Posiada znaczne walory przyrodniczo-krajobrazowe i historyczne, m.in. spore zróżnicowanie rzeźby terenu, sąsiedztwo trzech zbiorników wodnych (Jezioro Otmuchowskie, Jezioro Nyskie, Zalew Paczkowski), bliskość Sudetów. Od lat gmina Paczków uznawana jest za znakomitą bazę wypadową do Kotliny Kłodzkiej. Atrakcyjność turystyczną tego terenu podnosi otwarte w 1996 roku drogowe przejście graniczne z Czechami (Paczków – Bily Potok) oraz stale rozwijająca się agroturystyka. Setki turystów odwiedzających co roku gminę Paczków świadczą dobitnie o turystycznych walorach tego rejonu.
Miasto Paczków zostało ulokowane przez biskupa wrocławskiego Tomasza I w 1254 r. i od samego początku był grodem warownym, który miał za zadanie chronić południowo-zachodniej granicy księstwa biskupiego. Ze względu na charakter miasta, prawdopodobnie już na samym początku jego istnienia zostało ono ufortyfikowane i to podwójnymi murami. Do dziś zachowały się kamienne mury wewnętrzne, które otaczają miasto regularnym owalem o długości ok. 1200 metrów. Elementami zachowanych obwarowań Paczkowa są także trzy wieże bramne - Wrocławska, Kłodzka i Ząbkowicka - oraz brama Nyska. Fortyfikacyjny charakter miasta tworzy również potężny XIV-wieczny kościół warowny, uchodzący za najsłynniejszą tego typu budowlę w Europie Środkowej oraz książkowy przykład gotyckiej architektury sakralnej. Historyczną atmosferę Paczkowa potęguje kameralny, utrzymany w dawnych proporcjach i przepełniony zabytkowymi kamienicami rynek, pośrodku którego dominuje ratusz z piękną renesansową wieżą. Warto również obejrzeć z bliska owiany licznymi legendami Dom Kata, w których, według podań, urzędował niegdyś miejski oprawca.
Spacerując po Paczkowie nie można również zapomnieć o wizycie w Muzeum Gazownictwa - to jedyny w Polsce, gruntownie zmodernizowany obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.

Siedziba urzędu: Miasto Paczków

Dane kontaktowe:
ul. Rynek 1,
48-370 Paczków
woj. opolskie
tel. +48 (77) 431 6791
fax +48 (77) 439 0526
e-mail: umig@paczkow.pl
Internet: www.paczkow.pl

Ludność:
Ludność gminy: 13 443 (stan na 30.06.2010 r.)
Ludność miasta: 8 022 (stan na 30.06.2010 r.)

Powierzchnia: 80 km2

Wykaz sołectw:
12 sołectw: Kamienica, Stary Paczków, Gościce, Unikowice, Kozielno, Ścibórz, Lisie Kąty, Trzeboszowice, Wilamowa, Dziewiętlice, Frydrychów, Ujeździec

Atrakcje turystyczne:
Trasy turystyczne:
- Spacer po Paczkowie:
A. Ratusz
Paczkowski ratusz powstał w połowie XVI wieku, jednak był wielokrotnie przebudowywany, dlatego oryginalny renesansowy charakter zachowała do dziś jedynie wieża ratuszowa, której budowę ukończono najprawdopodobniej w1552 roku.
B. Wieża Wrocławska
Najstarsza i najpotężniejsza wieża bramna Paczkowa -powstała w 1462 roku i mierzy ok. 23 metrów. Mocno zniszczona w pierwszej połowie XV wieku, została odbudowana w 1462 roku. W zwieńczeniu wieży dojrzeć można charakterystyczny krenelaż ze strzelnicami.
C. Dom Kata
Owiany licznymi legendami budynek jest, obok murów obronnych i kościoła warownego, głównym symbolem Paczkowa. Dom Kata to budynek o charakterystycznym wyglądzie, wzniesiony metodą muru pruskiego, zlokalizowany tuż za Wieżą Nyską.
D. Dawny cmentarz z reliktem kościoła św. Jana Ewangelisty
Kościół w tym miejscu istniał już w czasie lokacji Paczkowa, należał jednak do wsi Bogunów. Był zapewne drewniany i został rozebrany pod koniec XVI w. Obecnie na terenie tego dawnego cmentarza, działającego od początku XIV wieku do 1874 roku, znajduje się relikt XVII-wiecznego kościoła, który został zniszczony w 1945r.
E. Kościół Parafialny pw. św. Jana Ewangelisty
Monumentalny XIV-wieczny kościół góruje ponad miastem i zwraca uwagę potężną wieżą i charakterystycznym wykończeniem dachu w formie tzw. „jaskółczych ogonów“. Ta potężna budowla uchodzi za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej i książkowy przykład gotyckiej architektury sakralnej.
F. Wieża Kłodzka
20-metrowa Wieża Bramy Kłodzkiej pochodzi z przełomu XIV i XV wieku, a w kolejnym stuleciu została znacznie podwyższona. Strzegła miasto przed nadejściem wroga od strony Czech. Według podań, była to „wieża głodowa“, do której trafiali skazane na śmierć miejscowe rzezimieszki.
G. Pomnik AK
Pomnik poświęcony poległym i pomordowanym żołnierzom Armii Krajowej.
H. Wieża Ząbkowicka
Wieża Ząbkowicka, zwana również „Łaziebną“ powstała na przełomie XIV i XV wieku, a swoją drugą nazwę zawdzięcza bezpośredniemu sąsiedztwu z dawną łaźnią miejską. Jej wysokość sięga ok. 18 metrów.
I. Muzeum Gazownictwa
Muzeum Gazownictwa mieści się w starych budynkach gazowni - teren ten w całości przeznaczono na skansen gazownictwa. Stanowi on jedyny w Polsce tak nowoczesny obiekt muzealny, w którym zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu miejskiego.
J. Kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy
Budowę tego kościoła rozpoczęli w 1902 roku protestanci. Został zaprojektowany przez Bernarda Nimptscha i jest przykładem budowli w stylu neogotyckim. Ta zbudowana z wypalanej cegły świątynia położona jest tuż za murami obronnymi.
K. Kamienice w rynku
Zabudowa paczkowskiego rynku utrzymana jest w dawnych proporcjach i układach budynków. Rynkowe kamienice reprezentują styl renesansowy, barokowy, klasycystyczny, a nawet gotycki. Najstarsze z nich pochodzą z ok.1500 roku
Trasa Rowerowa "Szlakiem Czarownic"
Trasa powstała w ramach polsko-czeskiego projektu „Szlakiem czarownic po polsko-czeskim pograniczu”, upamiętniająca miejsca XVII-wiecznych kaźni kobiet posądzonych o czary. Według podań, „polowania na czarownice” były w Księstwie Nyskim niezwykle częstym zjawiskiem. W ich wyniku na tych terenach zginąć mogło nawet kilka tysięcy kobiet. Szlak poprowadzi nie tylko przez miasta gdzie płonęły stosy, ale również i inne miejsca związane z makabryczną stroną historii regionu. Na trasie szlaku ustawione są szczegółowe tablice informacyjne. Trasa startuje w Czechach (Mohelnice, Sumperk, Jesenik, Zlate Hory), po polskiej stronie rozpoczyna się w Głuchołazach i wiedzie przez Nysę, Otmuchów, kończy się w Domu Kata w Paczkowie.
- Trasa nr 1
Paczków - Stary Paczków - Wilamowa - Ścibórz - Trzeboszowice - Dziewiętlice - Ujeździec - Lisie Kąty - Unikowice - Gościce - Kamienica - Paczków
Trasa rowerowa prowadząca przez niemal wszystkie podpaczkowskie wsie - ta wycieczka gwarantuje prezentację prawie całej gminy Paczków.
- Trasa nr 2
Paczków - Ścibórz - Otmuchów - Sarnowice - Ligota Wielka - Lubiatów - Pomianów Dolny - Paczków
Proponowana trasa wiedzie dokładnie wokół całego Jeziora Otmuchowskiego - częściowo po gminie Paczków, a częściowo po gminie Otmuchów i gminie Ziębice.
- Trasa nr 3
Paczków - Kozielno - Topola - Błotnica - Pomianów Górny - Mrokocin - Chałupki - Paczków
Ta niezwykle malownicza i spokojna trasa wiedzie wokół Zalewu Paczkowskiego i Zbiornika Topola - droga prowadzi po terenach trzech gmin: Paczkowa, Złotego Stoku i Kamieńca Ząbkowickiego.
- Trasa nr 4
Paczków - Kozielno - Błotnica - Kamienica - Gościce - Paczków
Ta trasa zadowoli przede wszystkim miłośników spokojnych, malowniczych i relaksujących wycieczek rowerowych.
- Trasa nr 5
Paczków - Kozielno - Błotnica - Złoty Stok - Kaminica - Gościce - Javornik (CZ) - Bernartice (CZ) - Dziewiętlice - Ujeździec - Paczków
Ta propozycja powinna przypaść do gustu bardziej wymagającym i zaawansowanym rowerzystom - trasa biegnie po zróżnicowanym terenie po polskiej i po czeskiej stronie, mierzy w sumie ok. 40 km.
- Trasa nr 6
Paczków - Bily Potok (CZ) - Javornik (CZ) - Uhelna (CZ) - Vlcice (CZ) - Bukova (CZ) - Bernartice (CZ) - Dziewiętlice - Ujeździec - Lisie Kąty - Unikowice - Paczków
Malownicza trasa po dobrych jakościowo i rzadko uczęszczanych drogach asfaltowych, częściowo przebiega po terenie Czech.
Źródło www.paczkow.pl

Atrakcje architektoniczne:
 • XIV-wieczne mury obronne - znakomicie zachowany pierścień fortyfikacji o długości ok. 1200 m, wybudowany z kamienia łamanego, w jego ciągu osadzonych jest 19 baszt łupinowych (dawniej było ich 24)
 • trzy wieże bramne, strzegące wjazdu do miasta - Wieża Wrocławska, Wieża Ząbkowicka i Wieża Kłodzka
 • potężna XIV-wieczna świątynia warowna - Kościół Parafialny pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty, który góruje ponad centrum miasta swoją masywną bryłą i monumentalną wieżą
 • zabytkowa zabudowa rynku, utrzymana w dawnych proporcjach i układach - paczkowskie kamienice reprezentują całą gamę architektonicznych stylów, najstarsze pochodzą z ok. 1500 roku
 • Ratusz Miejski - XIX-wieczny budynek siedziby władz miejskich z zachowaną oryginalną renesansową wieżą - jedną z najlepiej zachowanych tego typu wież na Śląsku, jej budowę ukończono w 1552 roku
 • Dom Kata - legendarna siedziba miejskiego oprawcy, budynek z XVIII wieku, wzniesiony metodą muru pruskiego, stojący poza murami obronnymi miasta - w pobliżu cmentarza i funkcjonującej w przeszłości pierwszej szubienicy, niedawno gruntownie odremontowany, wkrótce stanie się nową siedzibą Centrum Informacji Turystycznej
 • Muzeum Gazownictwa (ul. Pocztowa 6) - teren dawnej gazowni przeznaczony na nowoczesny skansen gazownictwa; jedyny w Polsce obiekt, gdzie zachowały się w całości urządzenia do produkcji gazu ziemnego; szczególnie warta uwagi jest unikalna kolekcja zabytkowych gazomierzy - szczegóły na www.muzeumgazownictwa.pl
 • Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy - zwany "małym kościółkiem", neogotycka świątynia z początku XX wieku, zbudowana z wypalanej cegły, należy obecnie do o.o. Redemptorystów


Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
 • „Modernizacja obiektów rekreacyjno-sportowych w miejscowości Gościce” z Powiatowego Programu Odnowy Wsi,
 • „Bawmy się i relaksujmy” w Kamienicy z Powiatowego Programu Odnowy Wsi,
 • „Aleja miłości i młodości” w lisie Kąty z Powiatowego Programu Odnowy Wsi,
 • Poznaj swój region” w Kozielnie z Fundacji Wspomagania Wsi,
 • „Schwytani w największą pajęczynę świata” w Unikowicach z Fundacji Wspomagania Wsi,
 • „Modernizacja bazy kulturalno-rekreacyjnej – świetlica wiejska w Ujeźdźcu” z SPO Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich,


Imprezy:
 • „Festyn Pogranicza” (dawniej „Dni Paczkowa”) – impreza zadebiutowała w 2010 roku, stając się nową formułą dawnych "Dni Paczkowa". Do tej pory święto Paczkowa odbywało się w czerwcu - w tym roku odbyło się we wrześniu. Ta wielka międzynarodowa impreza historyczna nawiązywała do średniowiecznego klimatu Paczkowa. W naszym mieście pojawiło się kilkuset "ludzi z epoki" - wojów, rycerzy, rzemieślników, mieszczan, tancerek, grajków. Nasze zabytkowe miasto tętniło prawdziwie średniowiecznym życiem. Nie brakowało licznych wystaw, koncertów, warsztatów i pokazów artystycznych. Podobną imprezę władze Gminy Paczków planują organizować rokrocznie.
 • Paczkowski Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga - od roku 2002 stanowi prestiżową muzyczną wizytówkę Paczkowa, ściągając co rok do naszej gminy sławnych artystów sceny polskiej, a także liczne grono miłośników muzyki klasycznej z całego Śląska. W 2010 roku zorganizowano już ósmą edycję serii koncertów, która poświęcona jest twórczości Moritza Brosiga (1815-1887) - organisty, kompozytora i teoretyka muzyki, urodzonego na terenie gminy Paczków - w Lisich Kątach.
 • Paczkowski Festiwal Filmowy - Pierwszy festiwal odbył się w dniach 26-29.IX.2004 r. pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Republiki Czeskiej w Katowicach Dr.h.c.JUDr.ing. Josefa Byrtusa i Dyrektora Czeskiego Centrum w Warszawie Renaty Goreckiej, a dofinansowany został przez Unię Europejską. Pokazano filmy wybitnych czeskich reżyserów, m.in. “Wsi moja sielska anielska” -J. Menzela, “Ogród” - M. Sulika, “Śmierć pięknych saren” - K.Kachyny. Festiwal zakorzenił się już w kulturowe tradycje Gminy Paczków i choć w ostatnich latach wyraźnie ewoluował, stając się
 • Konkurs na Utwór Poetycki o Paczkowie – literacka rywalizacja poetów i pisarzy, którzy przelewają na papier swoje wspomnienia, refleksje i przemyślenia na temat Paczkowa i jego okolic. W poprzednich latach dzieła laureatów Konkursu wydawane były w formie promocyjnego tomiku wierszy.
 • Międzynarodowy Festiwal Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej – przegląd muzycznych i tanecznych zespołów dziecięcych i młodzieżowych z Polski, Czech, Rosji, Ukrainy, Białorusi itd. Kilkudniowe prezentacje artystyczne ocenia profesjonalne jury Festiwalu. W zależności od terminu organizacji Festiwalu impreza odbywać się będzie
 • Polsko-czeskie Forum Sportowo-Rekreacyjne – cykl kilkunastu imprez sportowych i rekreacyjnych, organizowanych przy współudziale uczestników z Czech przez Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Paczkowie. W ramach Forum odbywają się turnieje piłkarskie, siatkarskie i koszykarskie, zawody lekkoatletyczne, rywalizacje tenisowe itp.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Obszar LGD:
Nyskie Księstwo Jezior i Gór
Udział w programach:
Burmistrz:
Bogdan Wyczałkowski
Adres:
Rynek 1, 48-370 Paczków
Liczba mieszkańców:
Ludność gminy: 13 443 (stan na 30.06.2010 r.) Ludność miasta: 8 022 (stan na 30.06.2010 r.)
Telefon:
(+48) 077 431 67 91
Fax:
(+48) 077 439 02 96
E-mail:
umig@paczkow.pl
WWW:
http://www.paczkow.pl/
BIP:
http://bip.paczkow.pl/
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Reńska Wieś
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Domowy ser parzony z kminkiem
Liczba odwiedzin: 9876002
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO