Podział geograficzno-administracyjny gminy: Gmina położona jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego, na północno-zachodnim krańcu Wyżyny Śląskiej. W jej skład wchodzi miasto Byczyna i 23 wsie sołeckie. Całkowita powierzchnia gminy to 183 km2, co stanowi 2,14% obszaru województwa opolskiego. Zamieszkuje ją 10 050 osób, w tym w Byczynie 3 800. Przez teren od północnego-zachodu (od Janówka) poprzez Byczynę aż na południowy-wschód (do Pogorzałki), przebiega pasmo falistych wzgórz. Na północ i południe od nich rozciąga się obszar bardziej płaski, nizinny. Prosna - to największy ciek wodny w gminie, do niej w okolicach Kostowa wpada malutka Pratwa.
Siedziba urzędu: Byczyna
Dane kontaktowe: Urząd Miejski w Byczynie
ul.Rynek 1, 46-220 Byczyna
tel. +48 77 413 42 16
tel./fax. +48 77 413 41 50
e-mail: um@byczyna.pl
Atrakcje turystyczne, przyrodnicze i krajobrazowe:
Parki podworskie
Park w Biskupicach - za atrakcję parku należy uznać pomnikowe okazy lipy szerokolistnej i dębu szypułkowego. Interesująca jest również aleja grabowa stanowiąca główną oś kompozycyjną parku. Występują tu brzozy brodawkowate, świerki pospolite, kasztanowce zwyczajne. We wschodniej części parku znajduje się klasycystyczny dwór.
Park w Ciecierzynie - w parku rosną pomnikowe okazy olszy czarnej i wiązu szypułkowego, drzewostan buduje olsza czarna i jesion wyniosły z domieszką lipy drobnolistnej, topoli białej, buka zwyczajnego i kolonu zwyczajnego. W granicach parku znajdują się dwa stawy zarośnięte całkowicie rzęsą. W południowo-zachodniej części parku znajdują się ruiny dworu.
Park w Dobiercicach - drzewostan parku buduje grab zwyczajny, robinia akacjowa oraz lipa drobnolistna. W domieszce występuje również dąb szypułkowy, jesion wyniosły, olcha czarna i brzoza brodawkowata.
Park w Gołkowicach - występuje tu wiele drzew o charakterze pomnikowym, głównie są to lipy szypułkowe i lipy drobnolistne, ponadto licznie występują graby zwyczajne, daglezje zielone. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu rośnie malownicza grupa sosen czarnych.
Park w Jakubowicach - do atrakcji parku należą pomnikowe okazy platana klonolistnego, dębu szypułkowego i jesionu wyniosłego. Na uwagę zasługują egzoty: korkowiec amurski, świerk kłujący w odmianie sinej.
Park w Kochłowicach - w parku występują pomnikowe okazy lipy drobnolistnej i jesionu wyniosłego, oprócz tego spotyka się brzozę brodawkowatą, grab zwyczajny, a z drzew obcego pochodzenia należy wymienić okazy żywotnika zachodniego.
Park w Kostowie - za atrakcję parku należy uznać okazy dębu szypułkowego, klonu zwyczajnego i jeden z najgrubszych w Polsce okaz miłorzębu dwuklapowego. Inne drzewa obcego pochodzenia to: korkowiec amurski, iglicznica trójcierniowa. Główną osią kompozycyjną parku jest aleja grabowa, w parku znajduje się późnobarokowy pałac.
Park w Miechowej - drzewostan buduje lipa drobnolistna, klon zwyczajny, buk zwyczajny. Do atrakcji należy zaliczyć dwa pomnikowe dęby szypułkowe oraz liczne egzoty: bożodrzew chiński, dąb błotny, korkowiec amurski oraz daglezja zielona.
Park w Nasalach - w drzewostanie parku dominuje klon zwyczajny, lipa drobnolistna, brzoza brodawkowata, w domieszce występują: grab zwyczajny, świerk pospolity, topola biała. Z drzew obcego pochodzenia spotkać można platana klonolistnego i robinię akacjową.
Park w Paruszowicach - atrakcją parku jest wiele dobrze zachowanych drzew pomnikowych, należy tu zwrócić uwagę na okazy dębu szypułkowego, klonu polnego, sosny czarnej i modrzewia europejskiego. Ponadto drzewostan budują lipy drobnolistne, jesiony wyniosłe i kasztanowce zwyczajne. Przed dworkiem rośnie interesujący egzotyk - cyprysik Lawsona.
Park w Proślicach - drzewostan parku buduje jesion wyniosły, klon pospolity, dąb szypułkowy, modrzew europejski i liczne wierzby występujące nad stawem. Z egzotów występuje tu tylko jodła jednobarwna, obok której znajduje się stary okaz derenia świdury. Na terenie parku na uwagę zasługuje wiekowy dereń złocisty, buki szkarłatne i kilkusetletnia wolnostojąca lipa.
Park w Roszkowicach - za atrakcję należy uznać pomnikowe okazy dębu szypułkowego i lipy drobnolistnej, grabu pospolitego, olszy czarnej, buku zwyczajnego. Ponadto rosną jesiony wyniosłe, świerk pospolity i robinia akacjowa.
Turyści, którzy doceniają walory przyrody także odnaleźć mogą wiele ciekawostek w postaci pomników przyrody zlokalizowanych w:
Byczynie - lipa drobnolistna;
Jakubowicach - dwie lipy drobnolistne i wiąz szypułkowy;
Ścieżkę wyznaczono w południowo - wschodniej części gminy, na długości ok. 4,5 km. Przewidywany czas jej przejścia to 1,5 do 2 godzin.
Atrakcje architektoniczne: Byczyna: Zabytki grupy I:
- układ urbanistyczny miasta;
- gotycki kościół ewangelicki św. Mikołaja z XIV w.;
- mury obronne z XIV i XV w., otoczone fragmentem fosy;
- wieża bramna tzw. Polska (wschodnia);
- wieża bramna tzw. Niemiecka (zachodnia);
- baszta Piaskowa z XVI w.
Zabytki grupy II
- kościół parafialny św. Trójcy z 1767 r., w stylu barokowym;
- kaplica cmentarna św. Jadwigi z XIV w.;
- ratusz z przełomu XV i XVI wieku, odrestaurowany w stylu barokowo-klasycystycznym;
Zabytki grupy III:
- neogotycki spichlerz;
- 10 domów przy Rynku;
- 14 domów przy ul. Okrężnej;
- 5 domów przy ul. Floriańskiej;
Zabytki grupy IV:
19 domów w mieście.
ZABYTKI W GMINIE
Pałace:
- Kostów - późnobarokowy pałac dworski z końca XVIII w.
- Proślice - późnobarokowy pałac dworski, pierwotny z przełomu XVIII i XIX w.
- Roszkowice - neoklasycystyczny pałac dworski z 1845 roku
- Biskupice - neoklasycystyczny pałac dworski zbudowany w 1800 r. przez Jerzego Paczeńskiego
- Gołkowice - barokowy pałac dworski z 1750 roku
- Gosław - pałac dworski zbudowany w 1925 roku przez rodzinę hrabiów von Garnier
- Kochłowice - stylizowany pałac dworski Karola Jordana z 1923 roku
- Pszczonki - pałac dworski zbudowany w 1925 roku przez rodzinę Lipińskich
Kościoły drewniane:
- Biskupice - zabytkowy, drewniany kościół katolicki św. Jana Chrzciciela zbudowany w 1626 r.
- Proślice - zabytkowy, drewniany kościół katolicki N. Serca B. Jezusa zbudowany w 1531 r.
- Jakubowice - zabytkowy, drewniany kościół katolicki MB Królowej Polski zbudowany w 1585 r.
- Miechowa - zabytkowy, drewniany kościół katolicki św. Jacka
- Gołkowice - zabytkowy drewniany kościół katolicki św. Jana Chrzciciela, zbudowany w 1767 r.
- Nasale - drewniany, zabytkowy kościół ewangelicki, zbudowany w XVI wieku
Kościoły:
- Wojsławice - neogotycki kościół katolicki św. Józefa, murowany z kamienia i cegły.
- Nasale - neogotycki kościół katolicki św. Wawrzyńca
- Paruszowice - ewangelicka kaplica gotycka pochodząca z XV wieku.
- Ciecierzyn - neogotycki kościół katolicki Narodzenia NMP, zbudowany w 1878 r., poewangelicki.
- Dobiercice - katolicki kościół murowany, pw. Jana z Dukli, zbudowany w 1861 r.
- Kostów - neobarokowy kościół katolicki św. Augustyna, zbudowany przez hrabiego Franciszka Ballestrema w 1911 r.
- Polanowice - neogotycki kościół katolicki Nawiedzenia NMP, zbudowany w 1913 r., poewangelicki.
- Roszkowice - neoromański kościół katolicki św. Antoniego, zbudowany przez Wilhelma Taubadele w 1849 r., poewangelicki.
- Sarnów - murowana kaplica św. Jana Chrzciciela, we wnętrzu której znajduje się ołtarzyk barokowy o dekoracji akantowej z początku XVIII w.
Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Polsko_Czeskie Centrum Szkolenia Rycerstwa – budowa grodu drewnianego w ramach Programu Inicjatyw Wspólnotowych INTERREG IIIA
Imprezy.
Miejsce imprez – Ośrodek Kultury w Byczynie
styczeń - Koncert Noworoczny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Turniej Recytatorski „O Buławę Hetmańską”
marzec – Wojewódzki Przegląd Twórczości Teatralnej „Dionizjada”