Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Chrzelice
Chrzelice
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Chrzelice to wieś najbardziej wysunięta na północ obszaru gmina Biała. Trzecia, co do wielkości osada gminy. Położona na skraju drogi krajowej relacji Opole – Prudnik.
2. Ludność
628
3. Powierzchnia
4195,51 km2
4. Atrakcje turystyczne
- Gospodarstwo agroturystyczne, które oferuje pokoje gościnne, wyżywienie, śląskie świniobicie wraz z wyrobami ekologicznymi,
- przez Chrzelice przebiega jeden z trzech szlaków rowerowych; jest to szlak zielony o łącznej długości 44,5 km.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
- Rezerwat Leśny Jeleni Dwór – koło wsi Chrzelice,
- część Borów Niemodlińskich – las Chrzelicki,
- stary drzewostan przy ruinach zamku w Chrzelicach,
- przez wieś przebiega trasa rowerowa PTTK nr 262 Z.

6. Atrakcje architektoniczne
- zamek w Chrzelicach – zbudowany na przełomie XII i XIII w. przez rycerzy Zakonu Joannitów, obecnie w stanie ruiny W średniowieczu prawdopodobnie siedziba templariuszy (1306),
- kaplica zabytkowa z 1774 r.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
1. ”Wiejskie centrum integracji”w Chrzelicach nr 93 dofinansowane przez SPO ROL Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006 w roku 2005. Projekt obejmował kapitalny remont budynku sali wiejskiej, w tym: modernizację instalacji elektrycznej, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, montaż grzejników elektrycznych, ocieplenie stropu, wykonanie podłogi z płytek ceramicznych, remont dachu.
2. „Wiejskie centrum kultury i rekreacji” w Chrzelicach nr 177, dofinansowane przez SPO ROL Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006 w roku 2006. W I etapie: zabezpieczono budynek przed dalszą dewastacją oraz wyremontowano pomieszczenia i przygotowano je do pełnienia nowych funkcji.
W II etapie: wyremontowano salę komputerową oraz wyposażono pomieszczenia w meble i sprzęt, a także przygotowano plac wokół budynku do zaplanowanych celów sportowych.
3. „Monocykle -wehikułem regionu” dofinansowane w ramach kontraktu dla woj. opolskiego na lata 2005-2006 w roku 2006. W projekcie wzięło udział 5000 osób.
4. „Wieś też uczy. Rozwój wiedzy i umiejętności społeczności Chrzelic” dofinansowany przez Fundację na Rzecz Rozwoju Wsi „Polska Wieś 2000” im. Macieja Rataja w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej w 2007r. Wyposażono uczestników zajęć w nowe kwalifikacje i umiejętności; zakupiono fotograficzny aparat cyfrowy, drukarkę laserową, rzutnik multimedialny i ekran.
5. „Chrzelickie grzybobranie”. Budowa i uruchomienie suszarni grzybów przy Wiejskim Centrum Integracji w Chrzelicach, województwo opolskie” dofinansowane przez Fundację Wspomagania Wsi i Bank Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych w roku 2008r.Celem projektu jest zwiększenie aktywności ekonomicznej i przedsiębiorczości mieszkańców wsi Chrzelice. W ramach projektu obok Wiejskiego Centrum Integracji powstała suszarnia grzybów oraz wyprodukowano woreczki na suszone grzyby.
6. „Razem żyjemy. Razem zmieniamy 2009. Promocja idei odnowy wsi w Chrzelicach” dofinansowany przez Samorząd województwa opolskiego w roku 2009.
7. „Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych we wsi Chrzelice” dofinansowany przez Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych w roku 2005. Wykonano drogę o powierzchni 4518,72m2 i długości 1129,68mb.
8. „Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Chrzelice” dofinansowany przez Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych w roku 2009. Wybudowano drogę o długości 206,4 mb i powierzchni 825,6 m2.
8. Imprezy
- Dni Chrzelic - „Razem żyjemy. Razem zmieniamy” – impreza cykliczna,
- Wakacyjna akcja pn. „Podaruj mi lato” organizowana przez Opolskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Teraz wieś” w 2009r.
- Obchody 10-lecia Odnowy Wsi.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat prudnicki
Gmina:
Biała
Udział w programach:
Sołtys:
Danuta Roden - Sołtyska
Przewodniczący rady sołeckiej:
Przewodniczący Rady Sołeckiej - Norbert Ofiera
Liczba mieszkańców:
623
Telefon:
(077) 437 11 11
E-mail:
j.siano@chrzelice.pl
WWW:
www.chrzelice.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Lipowa
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Gulasz Sobieski
Liczba odwiedzin: 9656143
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO