PODLESIE 1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Podlesie (355-475 m npm) to najwyżej i najpiękniej położona wieś w Górach Opawskich, na pd. zach. zboczu Góry Parkowej. Według podziału fizyczno–geograficznego Podlesie leży w mezoregionie Góry Opawskie, wchodzącym w skład makroregionu Sudety Wschodnie. Cały obszar wsi znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Miejscowość ma charakter mieszkaniowy i uzupełniający rolniczy. Powierzchnia sołectwa wynosi 745 ha.
Gęstwina - integralna część wioski. Dolna część Podlesia, wyludniona po wojnie. Obecnie kilka budynków jest zamieszkałych. Są tu zabytkowe domy, przy drodze rosną okazy lip, dębów i buków.
2. Atrakcje turystyczne
Obszar miejscowości Podlesie z uwagi na głownie funkcję mieszkaniową nie odgrywa znaczenia w rozwoju turystyki. Do atrakcji turystycznych można zaliczyć:
Trasę dla rowerów górskich masywem Góry Parkowej (ok.10 km)
Przebieg : Głuchołazy (plac z „Amorkiem”) – Droga Krzyżowa – Podlesie- Głuchołazy
Pieszy szlak turystyczny - szlak czerwony - najdłuższy, o długości 37 km. Umożliwiający poznanie najważniejszych atrakcji Gór Opawskich, biegnie z Głuchołaz przez Przednią, Średnią i Tylną Kopę, Podlesie, Skowronków, Jarnołtówek, Biskupią Kopę, Srebrną Kopę, Zamkową Górę, Pokrzywnę, Nową Wieś, Dębowiec do Prudnika.
3. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Obszar miejscowości stanowi doskonały punkt widokowy (jedyny na terenie gminy Głuchołazy) odsłaniający panoramę Gór Opawskich i czeskich Jeseników. 4. Atrakcje architektoniczne
Barokowy dwór z XVIII w.
stylowa plebania.
Kościół pw. Św. Jerzego – neogotycki, ceglany, zbudowany w latach 1907-08 kościele jest polichromowana rzeźba barokowa św. Jerzego, zapewne z poprzedniej świątyni. 5. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Projekty- gminno-powiatowy Program Odnowy Wsi:
- Budowa boiska do Sitkówki, placu zabaw i miejsca do piknikowania