Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Wierzbnik
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Wierzbnik (niem. Herzogswalde- Książęcy Las) wieś położona w województwie opolskim- powiecie brzeskim – w północnozachodniej części gminy Grodków, przy trasie Grodków-Brzeg. Oddalona jest o 6 km od miasta Grodkowa i 8 km od odcinka autostrady A-4..

Ludność: 449

Powierzchnia: 1686,97 ha

Atrakcje turystyczne: Park podworski

Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe:
We wsi jest zabytkowy park dworski o powierzchni 2,77ha – pozostałość po zabudowaniach zamkowych z rzadkimi okazami drzew, zarejestrowane pomniki przyrody: miłorząb dwuklapowy i platan klonolistny. Brak osobliwości przyrodniczych.Zwierzęta chronione i rzadkie występujące na terenie sołectwa to z ptaków: bocian biały, sowa oraz przelatujące gęsi gęgawe. Pozostała zwierzyna jest charakterystyczna dla całego obszaru kraju. Przez teren wsi przepływa z poludnia na północ „Psarski Potok’

Atrakcje architektoniczne:
W centrum Wierzbnika znajduje się odrestaurowany, barokowy kościół p.w. Michała Archanioła. Kościół został wzniesiony zapewne w XIV lub w XV w. w 138 roku wzmiankowany jako zbudowany częściowo z drzewa, częściowo z muru. Gruntownie przebudowany w 1766 roku, ostatnio odnawiany w 1954 roku. Styl późnobarokowy z gotyckimi murami w prezbiterium zachodniej części kościoła znajduje się renesansowa, kamienna płyta nagrobna Henryka Wachtela, z płaskorzeźbioną postacią rycerza i czterema kartuszami herbowymi. Kościół otacza mur średniowieczny wzniesiony z kamienia narzutowego, z nowszymi ceglanymi bramkami. Obok bramki od strony północno-wschodniej granitowy średniowieczny krzyż.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Bieżące utrzymanie świetlicy, placu zabaw, miejsc zielonych

Imprezy: Dożynki wiejskie, spotkanie opłatkowe
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Grodków
Udział w programach:
Sołtys:
Bogumiła Pawlak
Liczba mieszkańców:
449
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Krzyżkowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Bigos Polski
Liczba odwiedzin: 9316021
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO