Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Młodoszowice
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Młodoszowice wieś położona w województwie opolskim- powiecie brzeskim – w północno-zachodniej części gminy Grodków. Młodoszowice położone są na Równinie Grodkowskiej w okolicach lasu przyleskiego.

Ludność: 372

Powierzchnia:995,6 ha

Atrakcje turystyczne:
Kościół w stylu gotyckim orientowanym p.w. św. Marcina. Pierwsze wzmianki pisane o Młodoszowicach pochodzą z 1136 roku, za sprawą Zakonu Templariuszy, którzy w owym czasie wybudowali kościół oraz klasztor, które uległy jednak całkowitemu zniszczeniu w wyniku pożaru w XV w. Na miejsce starego kościoła wybudowano nowy – murowany, który przetrwał aż do dziś. Na terenie wsi były również prowadzone wykopaliska archeologiczne potwierdzające osadnictwo we wsi pochodzące z okresu 4,5 tys. lat p.n.e. – eksponaty archeologiczne znajdują się w muzeum opolskim.

Atrakcje architektoniczne:
Na terenie wsi znajdują się obiekty sprzed 1945r., posiadające cechy stylowe i podlegające ochronie konserwatorskiej. Obiektem zabytkowym jest kościół filialny pw. Św. Marcina wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku, przyozdobiony ołtarzem wyrzeźbionym przez uczniów Wita Stwosza (nr rej. 1184/66 z 08.03.1966). Na terenie wsi przeważa zabudowa posiadająca elementy charakterystyczne dla opolskiej architektury regionalnej (skala, układ i kształt brył, linie zabudowy, detal architektoniczny).

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Nazwa projektu „ Dom spotkań mieszkańców wsi Młodoszowice”
Celem projektu było zaspokojenie potrzeb społeczności lokalnej w zakresie warunków organizacji przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i edukacyjnym. Szeroka gama organizowanych w „Domu Spotkań” przedsięwzięć (spotkania z byłymi mieszkańcami wsi z Niemiec, spotkania opłatkowe, występy chórów, spotkania z okazji dnia babci, dziadka, mikołajki) wpływa na to, że głównymi beneficjentami projektu są wszyscy mieszkańcy wsi Młodoszowice. Z „Domu Spotkań” mogą korzystać mieszkańcy okolicznych wsi sąsiadujących z Młodoszowicami,. Budowa placu zabaw

Imprezy:
Dzień babci i dziadka, festyny, zabawa karnawałowa, dzień seniora
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Grodków
Udział w programach:
Sołtys:
Waldemar Kwiatkowski
Liczba mieszkańców:
372
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Prószków
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krupniok śląski
Liczba odwiedzin: 7953615
Data aktualizacji: 2019-05-17
Wykonanie: P®ESTO