Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kolnica
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Kolnica (niem. Lichtenberg- Góra Światła) wieś położona w województwie opolskim- powiecie brzeskim – gminie Grodków, przy drodze wojewódzkiej nr 401, w odległości 3 km od zjazdu na autostradę A-4 w miejscowości Przylesie i 7 km od miasta Grodków. Miejscowość leży w odległości 50 km od Wrocławia i tyle samo od Opola w północno-zachodniej części gminy Grodków na Równinie Grodkowskiej

Ludność: 561

Powierzchnia: 1152,83 ha

Atrakcje turystyczne: Krzyż pokutny, kościół parafialny p.w. Św. Rocha

Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe:
Większość obszaru to tereny uprawne, łąki i pastwiska charakterystyczne dla większego obszaru Polski. Skupiska leśne występują w zachodniej części wsi w postaci „bobrowego lasu” z wysychającym naturalnym oczkiem wodnym. Dominuje drzewostan liściasty(buk, olcha, jesion, grab). Na terenie znajdują się stanowiska wiekowej lipy (otoczenie kościoła), kasztanowca, akacji, modrzewia i wierzby. W zachodniej części wsi pozostałości po roślinności wodnej i błotnej. Nieliczne lasy, skupiska krzewów i zarośli przyjmują charakter siedlisk przejściowych dla dzików i zwierzyny płowej. Z ptactwa zauważono następujące gatunki: bocian biały, pustułka, bażant, kuropatwa.

Atrakcje architektoniczne:
We wsi zachowało się kilka godnych uwagi zabytków, wśród których na czoło wysuwa się otoczony murem z kamienia narzutowego, gotycki, orientowany kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca. Budowany na początku XIV w., a rozbudowany na przełomie XVIII i XIX. W otoczeniu kościoła znajduje się mur wzniesiony z kamienia narzutowego częściowo zachowanymi strzelnicami.
Przed bramą wejściową znajduje się duży krzyż i mały pokutny pochodzący z okresu średniowiecza(według legendy są tam pochowani dwaj rzeźnicy, którzy się nawzajem zabili). Poza tym w Kolnicy znajdują się trzy przydrożne kapliczki, z których największa pw. Matki Bożej Dobrej Rady pochodzi z XIX w.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Adaptacja pomieszczeń po byłej poczcie (27 000zł wkład sołectwa , 13 255 dofinansowanie z gminy) zagospodarowanie skweru

Imprezy: Dożynki wiejskie, festyn strażacki, festyn odpustowy, ferie w remizie.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Grodków
Udział w programach:
Sołtys:
Renata Piwowarczyk
Liczba mieszkańców:
561
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Łubniany
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kretowina – ciasto biszkoptowe o smaku czekoladowym
Liczba odwiedzin: 8956575
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO