Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kopice
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Miejscowość polożona w Dolinie Nysy Kłodzkiej, leży w odległości około trzydziestu kilometrów na zachód od Opola, przy drodze z Niemodlina Do Grodkowa.

Ludność: 836

Powierzchnia: 2151,38 ha

Atrakcje turystyczne:
- Zespół Pałacowy (ruiny pałacu, park z licznymi pomnikami przyrody, budynki folwarczne)
- Kościół Parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe:
Park przypałacowy o powierzchni 69,70 ha, zadrzewienia liściaste są pozostałością dawnych lasów łęgowych, można tu spotkać chronione rośliny takie jak: kopytnik pospolity, czworolist pospolity. Na terenie parku rośnie okazały starodrzew dębów szypułkowych (około 300 letnich) Cztery spośród nich, jak również wielopienny egzemplarz lipy drobnolistnej są uznanymi pomnikami przyrody. Okazałe wymiary osiąga klon polny (obwód 370cm) i świerk pospolity (obwód 300 cm), które należałoby objąć ochroną pomnikową. Jest to jeden z piękniejszych kompleksów na Opolszczyźnie. Ogromną wartość parku podwyższają dodatkowo malownicze ruiny pałacu i innych zabytkowych budowli rozsianych po całym parku.W Parku można jeszcze dzisiaj napotkać stare kapliczki, ołtarzyki, altanki, wieżyczkę zwaną ‘mysią wieżą”, kolumnę zwycięstwa, kaplicę grobowa. Uroku dodaje staw ze sztuczną wyspą pośrodku usytuowany przed pałacem.

Atrakcje architektoniczne:
Pierwsza informacja o miejscowości pochodzi z 1289 r.
Pierwsza wzmianka o Kościele Parafialnym p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego (poprzednio pod wezwaniem św. Jadwigi ) pochodzi z 1580 roku. W 1627 roku został rekatolizycowany, wcześniej w czasie reformacji był kościołem ewangelickim. Obecny kościół jest w stylu klasycystycznym, został zbudowany w latach 1802- 1822 w miejsce poprzedniego, rozebranego w 1801 roku. Chociaż świątynia nie zalicza się do najstarszych zabytków, to jednak wystrój wnętrza zasługuje na uwagę.: ambona regencyjna o bogatej dekoracji płaskorzeźbionej z rzeźbami aniołków z symbolami cnót i płaskorzeźbą symboliczną na parapecie oraz baldachimem podtrzymywanym przez hermy Aniołów z grupą Adoracji Trójcy Świętej w zwieńczeniu, barokowy krucyfiks. Na wieży znajduje się dzwon odlany w 1785 roku przez Samuela Beniamina Magera z Nysy, z plakietkami przedstawiającymi Ukrzyżowanie i Matkę Boską Bolesną. W sąsiedztwie kościoła znajduje się murowana budowla - kaplica grobowa rodziny Schaffgotschów, wzniesiona w drugiej połowie XIXw z kryptą mieszczącą murowany sarkofag.
Kopickie włości do 1859 r. były własnością rodziny v. Sierstorpff, następnie nabyte przez rodzinę Schaffgotschów. Nowy właściciel Ulrych Gotthard v. Schaffgotsch podjął decyzje o przebudowie rezydencji. Właściwy kształt pałac nabrał w 1864 roku . Do rezydencji w stylu klasycznym włączono neogotyk i klasycyzm francuski, renesans niderlandzki i angielski styl Tudorów. Na parterze znajdowało się 57 pomieszczeń, na pierwszym piętrze 46 a w piwnicy 54. Na drugim piętrze w skrzydle od strony parku usytuowano wysoka kaplicę p.w. Serca Jezusowego. Na północ od pałacu znajdują się zabudowania folwarczne zgrupowane wokół dwóch dziedzińców w znacznej mierze wzniesione w drugiej połowie XIX w. Ta imponujaca romantyczna rezydencja wraz ze swoimi przyległościami była wizytówka regionu , przetrwała obie wojny aby ulec zniszczeniu w 1958 na skutek podpalenia.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Drobne remonty i utrzymanie świetlicy, budowa placu zabaw, uposażenie kuchni i świetlicy

Imprezy: Festyny rodzinne, zabawa karnawałowa, dożynki wiejskie
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Grodków
Udział w programach:
Sołtys:
Paweł Birecki
Liczba mieszkańców:
836
WWW:
http://www.kopice.fm.interia.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Brynica
Zobacz także
Produkt tradycyjny
"Dobre" pierogi ruskie z Dzierżysławic
Liczba odwiedzin: 9855108
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO