Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kamiennik
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Kamiennik położony jest w południowej Polsce, w województwie opolskim, Sołectw Kamiennik to jedno z większych sołectw gminy Kamiennik, położone w centrum gminy. Kamiennik sąsiaduje od zachodu z Wilamowicami od północy ze Szklarami, od południa z Goworowicami.

Ludność: 650

Powierzchnia: 646,72 ha

Atrakcje turystyczne:
Skrajem lasy biskupiego została wytyczona ścieżka rowerowa. Dodatkowo duża sieć dróg polnych służy jako ścieżki spacerowe. Głównym walorem jest czyste powietrze i nieskażone środowisko.

Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe:
Kamiennik to atrakcyjna i malownicza okolica. Położona jest w makroregionie Przedgórza Sudeckiego w mezoregionie Wzgórz Strzelińskich. Z południa na północ na obszarach wsi płynie rzeka Krynka. Na obszarze wsi brak rezerwatów przyrody i użytków ekologicznych. Jedynie w okolicy kamiennika w Wilamowicach i Cieszanowicach znajdują się 3 pomniki przyrody ożywionej.

Atrakcje architektoniczne:
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła wzmiankowany w 1302 r., murowany z kamienia i cegły. Znajduje się w nim przepiękny ołtarz z końca XVIII wieku z para kolumn i rzeźbami św. Barbary, Marka, Łukasza oraz z dekoracją w tradycjach rokokowych. Godny uwagi jest również Dwór pochodzący z poł. XIX wieku. W elewację frontową wmurowane są dwie późnorenesansowe kamienne płyty nagrobne przedstawiające postać rycerzy z około 1600 roku.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Projekty zrealizowane w sołectwie Kamiennik to między innymi „Adaptacja pomieszczeń na Klub Integracji Społecznej we wsi Kamiennik”, „Adaptacja pomieszczeń budynku byłej zlewni mleka w Kamienniku na pomieszczenia dla Koła Gospodyń Wiejskich”, „Dobudowa pomieszczenia sanitarnego do budynku szatni sportowej w Kamienniku”. Instytucją dofinansowującą było Starostwo Powiatowe w Nysie Program „Odnowa wsi”. Ogólna kwota dofinansowania to 9.000 zł.

Imprezy:
We wsi odbywają się corocznie Dni Kamiennika, dożynki i uroczystości związane z odpustem parafialnym oraz inne okolicznościowe imprezy, których obsługę muzyczna zapewnia orkiestra dęta OSP.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Kamiennik
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
650
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Bielice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Chrust
Liczba odwiedzin: 9949309
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO