Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Chociebórz
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Wieś Chociebórz należąca do gminy Kamiennik położona jest w południowej Polsce, w województwie opolskim, w makroregionie Przedgórza Sudeckiego w mezoregionie Wzgórz Strzelińskich. Lokalnie używana jest nazwa Wysoczyny Ziębickiej. Chociebórz sąsiaduje od zachodu z Lipnikami, od północnego zachodu z Osiną Wielką od wschodu z Kamiennikiem, a od południowego wschodu z Gaworowicami.

Ludność: 141

Powierzchnia: 540,95 ha

Atrakcje turystyczne:
Trasa rowerowa wiodąca przez sołectwo została ujęta w przewodniku „Rowerem po dawnym Księstwie Nyskim”.

Atrakcje przyrodnicze:
W administracyjnych granicach wsi znajduje się 70,02 ha lasów. Wśród rodzimych chronionych gatunków flory, występujących na obszarze wsi należy wymienić: kruszynę pospolitą, konwalię majową, bluszcz pospolity, paprotkę zwyczajną, dziurawiec skąpo listny, kruszczyk szerokolistny, kokorycz pusta, łuskiewnik różowy. Zwierzęta chronione i rzadkie, stwierdzone bezpośrednio na obszarze wsi to z ptaków: myszołów, pustułka, derkacz, puszczyk, turkawka, gąsiorek. Z gadów: żmija zygzakowata, grzebiuszka ziemna, jaszczurka żyworodna, traszka zwyczajna.

Atrakcje krajobrazowe:
Położenie wsi w atrakcyjnej, malowniczej okolicy, a jednocześnie stosunkowo blisko centrum gminy daje szanse na rozwój mieszkalnictwa w spokojnej przyjaznej okolicy. Chociebórz jest wsią rolniczą malowniczo położoną wśród pagórków. Teren administracyjnie podległy wsi Chociebórz położony jest na wysokim garbie, urozmaicony spływającymi radialnie dolinami oraz niewielkimi pagórkami. Doliny w górnym biegu są głęboko wcięte, a miejscami nawet urwiste. Obszary płaskie występują w części centralnej. Znaczny obszar gruntów ze względu na nachylenie zagrożony jest erozją. Chociebórz leży w dorzeczu rzeki Oławy.

Atrakcje architektoniczne:
Podstawowymi elementami zachowanego dziedzictwa kulturowego ą zabytkowe obiekty, układy przestrzenne i krajobrazowe. Na północno-zachodniej granicy dawnego księstwa nyskiego pokrywającej się dziś w większości z granicą województwa opolskiego, zachował się unikalny – jedyny w Polsce – zespół granitowych słupów granicznych z końca XIII wieku. Jeden ze słupów znajduje się w Chocieborzu.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
W sołectwie zrealizowano projekt „Remont i wyposażenie świetlicy wiejskiej w Chocieborzu”. Instytucją dofinansowującą było Starostwo Powiatowe w Nysie, program „Odnowa wsi”, kwota dofinansowania wynosiła 1.500,00 zł.

Imprezy:
We wsi odbywają się corocznie dożynki i uroczystości związane z odpustem parafialnym oraz inne okolicznościowe imprezy.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Kamiennik
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
141
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Schodnia
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Żymloki z Górek / Bułczanka z Górek
Liczba odwiedzin: 9950786
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO