Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Szklary
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Wieś Szklary położona jest w południowej Polsce, w województwie opolskim w makroregionie Przedgórza Sudeckiego w mezoregionie Wzgórz Strzelińskich. Sołectwo Szklary jest jednym z największych sołectw Gminy Kamiennik. Sąsiadują od zachodu z Wigańczycami od północy z Sarbami od wschodu z Jaszowem. Wieś położona jest w atrakcyjnej, malowniczej okolicy wśród lasów.

Ludność: 544

Powierzchnia: 1828,70 ha

Atrakcje turystyczne:
Wieś przy swojej zabudowie ulicowej ciągnącej się 3 km posiada kilka placów i skwerków publicznych. Jednym z najważniejszych i największych jest plac przy świetlicy wiejskiej. Jest również wytyczona ścieżka rowerowa skrajem lasu biskupiego.

Atrakcje przyrodnicze:
Najbardziej wyróżniająca cechą Szklar jest to, ze 80% powierzchni wsi stanowią bogate w zwierzynę łowna lasy, w których występuje bardzo rzadko spotykany czosnek niedźwiedzi. Drzewostan budują tu takie gatunki jak dąb bezszypułkowy, jarząb pospolity, a uzupełniają go sosna zwyczajna i świerk pospolity. Na obszarze wsi na ochronę w formie użytków ekologicznych bądź zespołu przyrodniczo – krajobrazowego zasługują łąki wzdłuż rzeki Krynki.

Atrakcje krajobrazowe:
Szklary są wsią rolnicza malowniczo położoną wśród lasów. Wieś położona jest w regionie wzgórz i pagórków sandrowych powstałych na krawędzi topniejącego lądolodu zlodowacenia środkowopolskiego. Rodzajowo przeważają utwory wodno-lodowcowe i zwałowe. Z południa do północy płynie rzeka Krynka, która dzieli Wieś na dwie części zachodnią i wschodnią.

Atrakcje architektoniczne:
Na najwyższym wzniesieniu ponad wsią usytuowany jest Kościół w stylu późnobarokowym widoczny z bardzo daleka przed wjazdem do miejscowości. Na wyróżnienie zasługuje 5 kapliczek przydrożnych rozmieszczonych wzdłuż głównej drogi biegnącej przez wieś. W Szklarach znajduje się Dwór usytuowany przy głównej drodze przy, którym istnieją ruiny pieców do produkcji szkła. Na granicy od strony północnej stoją zabytkowe słupy graniczne z XIII wieku.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Projekty zrealizowane w sołectwie Szklary to „Remont budynku remizy OSP w Szklarach”, „Budowa chodnika przy drodze gminnej w Szklarach” dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nysie z programu „Odnowa wsi” na łączną kwotę 5.500 zł.

Imprezy:
We wsi odbywają się corocznie dożynki i uroczystości związane z odpustem parafialnym oraz inne okolicznościowe imprezy.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Kamiennik
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
544
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Zawada
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Żymlok opolski biały
Liczba odwiedzin: 9430247
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO