Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Karłowice Wielkie
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Wieś Karłowice Wielkie położona jest w południowej Polsce, w województwie opolskim, w południowej części gminy Kamiennik . Karłowice Wielkie leżą w makroregionie Przedgórza Sudeckiego w mezoregionie Wzgórz Strzelińsko-Niemczańskich na wysokości 250m n.p.m. Wieś sąsiaduje od południa z Rysiewicami od wschodu ze Słupicami od zachodu i północy z malowniczymi wioskami gminy Kamiennik.

Ludność:554

Powierzchnia: 284.20ha

Atrakcje turystyczne:
Przed wojną Karłowice Wielkie były sławne jako miejsce urodzenia światowej sławy malarza Eduarda Grütznera. Ryciny i życiorys artysty umieszczone są w książce „Ludzie i dzieła” Jacka Schmidta. W wiosce można zobaczyć mocno podniszczony dom, w którym mieszkał słynny malarz.

Atrakcje przyrodnicze:
W administracyjnych granicach wsi znajdują się następujące gatunki rzadkie podlegające ochronie; łuskiewnik różowy, pierwiosnek wyniosły, przytulia wonna. Ornitofauna reprezentowana jest przez gatunki krajobrazu rolniczego i rolno-łownego.

Atrakcje krajobrazowe:
Na terenie wsi Karłowice Wielkie dominuje typ rzeźby pagórkowaty z głębokimi wcięciami dolinnymi. Bezpośrednio odwadniają go liczne drobne cieki wodne. Wieś Karłowice Wielkie ma typową zabudowę ulicową. W środku wsi na niewielkim wzniesieniu usytuowany jest kościół, a obok niego budynek świetlicy wiejskiej, oraz wybrukowany plac i skwery.

Atrakcje architektoniczne:
Obecny kościół pod wezwaniem św. Marii Magdaleny zbudowano w połowie XIX w (1758r.) w stylu późnobarokowym. Przed kościołem można zobaczyć resztki pomnika ku czci żołnierzy poległych w czasie I wojny światowej. Wjeżdżając do wsi od strony kamiennika, możemy zobaczyć pomnik św. Nepomucena, czeskiego spowiednika, któremu ucięto język pod zarzutem niedotrzymania tajemnicy spowiedzi.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
W sołectwie Karłowice Wielkie zostały zrealizowane dwa projekty „Remont świetlicy wiejskiej w Karłowicach”, „Adaptacja pomieszczeń byłego budynku ZGKiM w Karłowicach Wielkich na szatnię sportową” dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nysie z programu „Odnowa wsi”, na kwotę 4.000 zł. Wielkich.

Imprezy:
We wsi organizowane są zawody strażackie oraz coroczne obchody dożynkowe. Liczne festyny oraz imprezy okolicznościowe odbywają się na placu koło świetlicy wiejskiej oraz ogrodzie parafialnym.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Kamiennik
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
554
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Ligota Oleska
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kwas wiśniowy
Liczba odwiedzin: 9437691
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO