Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kuniów
Kuniów
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Kuniów to wieś w województwie opolskim (powiat kluczborski, gmina Kluczbork), położona na wschodnim skraju Równiny Oleśnickiej, w otoczeniu pól i lasów położona 2 km na południe od Kluczborka. Kuniów pod względem zabudowy reprezentuje typ wsi tzw. rzędówkę - typ wsi, charakteryzująca się luźną zabudową wzdłuż drogi, najczęściej po jej jednej stronie i prostopadle do drogi biegnącymi szerokimi pasami pól.
2. Ludność
1068
3. Powierzchnia
13 km2
4. Atrakcje turystyczne
Zrekonstruowana zabytkowa kuźnia i piekarnia w której, jak za dawnych lat można wykuć "Podkowę z Kuniowa" i wypiec "Chleb Kuniowski".
Szlak rowerowy "Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody 44 km" Trasa ta rozpoczyna się przy kluczborskim Rynku na ulicy Kopernika Kluczbork - Kuniów - Bażany - Borkowice - Zameczek - Bogacica - Smardy - Krzywizna - Łowkowice - Kluczbork.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Kuniów charakteryzuje krajobraz rolniczy.

6. Atrakcje architektoniczne
Kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela z 1798 r. z zabytkowymi organami z 1934 r., kaplica z 1907 r. Wozownia plebańska - z XIX w., drewniana, konstrukcji mieszanej, prostokątna. W kilku częściach wsi znajduje się charakterystyczna ceglana zabudowa.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
2007-2010 r. Gminny Konkurs Odnowy Wsi
Zrekonstruowano piec chlebowy z bocznym paleniskiem oraz rozpoczęto budowę ścieżki edukacyjnej od ziarenka do bochenka. Wyremontowano pomieszczenia po byłym mieszkaniu nauczycielskim w celu utworzenia świetlicy i sali komputerowej. Założono Internet radiowy we wsi.
Założono Ski Klub, w ramach którego utworzono wypożyczalnię nart oraz organizowane są zimowe wyjazdy na narty. Remont Strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej i zagospodarowanie byłego zbiornika przeciwpożarowego na miejsce rekreacji. Organizacja półkolonii dla dzieci oraz zajęć pozalekcyjnych dla dzieci i młodzieży jak również dla dorosłych.
8. Imprezy
Dożynki wiejskie, wrzesień
Dni Kuniowa, lipiec
Oktoberfest, październik
Wyścigi drezyn ręcznych na torach równoległych, czerwiec

Do programu „Odnowa Wsi" w województwie opolskim wieś przystąpiła w 2002 roku. Z dużymi nadziejami na odnowę naszej wsi w warunkach europejskich.

Pierwszym naszym dużym projektem, który zaczęliśmy realizować była adaptacja pomieszczeń w budynku szkoły na Wiejski Dom Kultury. Wykonano go przy bardzo dużym co do wymiaru finansowego i robocizny udziale mieszkańców. Wysokie właściwości wzorcowe projektu wynikają z jego wielofunkcyjności (powiązanie edukacji, rozrywki i możliwości kameralnej pracy grup), standardu estetycznego i jakości wyposażenia. Pod tym względem projekt jest na najwyższym poziomie właściwym dla zasobnych inwestycji publicznych.

To decyduje o jego atrakcyjności dla różnych grup mieszkańców i optymalnym wykorzystaniu. Wartość projektu polega również na jego oddziaływaniu na społeczność lokalną i jej mobilizacji do dalszych prac. Następnym projektem było zagospodarowanie zbiornika przeciwpożarowego OSP na miejsce rekreacji i spotkań mieszkańców wsi oraz rozbudowa remizy strażackiej.

Korzystając ze środków przedakcesyjnych realizowaliśmy projekty zagospodarowania pomieszczeń gospodarczych szkoły na odtworzenie zabytkowej kuźni i piekarni.
Kolejnym bardzo dużym projektem była adaptacja poddasza szkoły na powiększenie bazy dydaktycznej Wiejskiego Domu Kultury. Projekt ten zrealizowaliśmy ze środków strukturalnych sektorowego programu operacyjnego Unii Europejskiej, gdzie gmina Kluczbork była benificjentem tego projektu.

Podjęto inicjatywę utworzenia Wiejskiego Centrum Kultury i Tradycji w kontekście wsi tematycznej połączonej z szeroko pojętą agroturystyką w skład której maja wchodzić takie elementy jak: kuźnia, piekarnia, izba regionalna, muzeum sakralne, edukacyjna ścieżką maszyn rolniczych, Dom Kolejarza, przejazdy drezyną, edukacyjna ścieżką leśną, rowerowy szlak drewnianych kościółków i gospodarstwa agroturystyczne.

Do pełnej realizacji Centrum Kultury i Tradycji pozostało nam jeszcze wykonać:

  • Izbę Regionalną
  • Wiejski Dom Spotkań
  • Edukacyjną ścieżkę maszyn rolniczych
  • Muzeum sakralne
  • Kolejową izbę pamięci
Nie zapominamy o pielęgnowaniu naszej kultury i tradycji, których przykładem mogą być:
  • Dożynki
  • Wieczory kawalerskie (Polter abend)
  • Imprezy masowe na których kultywowany jest folklor śląski
Każda impreza masowa organizowana w Kuniowe ma swój aspekt charytatywny przejawiający się pomocą: Caritasowi, powodzianom, coremu dziecku oraz organizowanie półkolonii.
Bardzo ważnym elementem działalności jest integracja lokalnej społeczności poprzez organizowanie wspólnych wycieczek, pielgrzymek, wyjazdów Ski-Clubu na narty, jak również wykonanie własnej radiowej sieci internetowej mającej na celu budowanie społeczeństwa informacyjnego.

Podjęte inicjatywy, zrealizowane projekty, oraz zaplanowane do realizacji nowe projekty maja na celu podniesienie jakości i standardu życia na wsi, jak również podniesienia atrakcyjności zamieszkania.

Opracowali: Stanisław Konarski, Wojciech Fudali
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kluczborski
Gmina:
Kluczbork
Udział w programach:
Adres:
stowarzyszenie@kuniów.pl
Liczba mieszkańców:
1100
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Niewodniki
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Opolska melasa
Liczba odwiedzin: 9584260
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO