Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Łowkowice
Łowkowice
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Łowkowice to wieś w województwie opolskim (powiat kluczborski, gmina Kluczbork), położona na wschodnim skraju Równiny Oleśnickiej, w otoczeniu pól i lasów położona na północ od Kluczborka. Łowkowice pod względem zabudowy reprezentuje typ wsi tzw. rzędówkę – typ wsi, charakteryzująca się luźną zabudową wzdłuż drogi, najczęściej po jej jednej stronie i prostopadle do drogi biegnącymi szerokimi pasami pól. W późniejszym okresie zaczęto dobudowywać domy po drugiej stronie ulicy.
2. Ludność
597
3. Powierzchnia
14 km2
4. Atrakcje turystyczne
Na terenie Łowkowic urodził się Ks. Dr Jan Dzierżon Światowej sławy pszczelarz odkrywca partenogenezy pszczół. W Łowkowicach Ks. Dr Jan Dzierzon został również pochowany na tamtejszym cmentarzu. Co roku w październiku przy grobie Dzierżona, odbywają się uroczystości upamiętniające śmierć znanego pszczelarza.
Miejscowość słynie również z Orkiestry Dętej. Tradycja grania na instrumentach muzycznych jest kultywowana przez wiele rodzin z Łowkowic, a sama orkiestra zdobywa prestiżowe nagrody w kraju i za granicą.
Przez miejscowość przechodzi szlak rowerowy "Gościnne zagrody 40 km" Szlak rozpoczyna się przy kluczborskim Rynku na ulicy Kopernika, Kluczbork – Bąków – Brzezinka – Biadacz – Maciejów – Łowkowice – Kluczbork.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Łowkowice charakteryzuje krajobraz rolniczy. Charakterystyczna mozaika pól z zadrzewieniami śródpolnymi tworzy bardzo malowniczy krajobraz. Na uwagę zasługuje zwłaszcza aleja lipowa łącząca Łowkowice z sąsiednią miejscowością Maciejowem.
6. Atrakcje architektoniczne
Na terenie Łowkowic znajduje się zabytkowy kościół parafialny pw. Nawiedzenia MB, XIX w. W części miejscowości znajduje się charakterystyczna zabudowa. 7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
2007-2010 r. Gminny Konkurs Odnowy Wsi.
Zrealizowano projekty polegające na remoncie i zagospodarowaniu sali wiejskiej oraz placów gminnych na terenie sołectwa.
8. Imprezy
Dożynki wiejskie, wrzesień
Berry – wodzenie niedźwiedzia, styczeń
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kluczborski
Gmina:
Kluczbork
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
597
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Chrząstowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Makówka
Liczba odwiedzin: 9567623
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO