Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Krasków
Krasków
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Krasków to wieś w województwie opolskim (powiat kluczborski, gmina Kluczbork), położona na wschodnim skraju Równiny Oleśnickiej, bezpośrednio granicząca z Kluczborkiem na południowy - zachód od miasta. Krasków pod względem zabudowy reprezentuje typ wsi tzw. ulicówkę - jednodrożnej o zwartej zabudowie po obu stronach drogi, wieś o zabudowie rozciągniętej, z budynkami po obu stronach drogi. Wyglądem przypomina miejską ulicę. 2. Ludność
567
3. Powierzchnia
6 km2
4. Atrakcje turystyczne
W Kraskowie istniała również pierwsza i najstarsza gmina żydowska w okolicach Kluczborka z założonym 22 lutego 1765 r. cmentarzem żydowskim (Krasków-Kolonia). Pierwszy pochówek odbył się w 1765 r. Służył on mieszkańcom Kluczborka, Wołczyna i Byczyny. W 1847 r. został oficjalnie włączony do gminy kluczborskiej. W 1890 r. wybudowano dom przedpogrzebowy i mur ogrodzenia. Powstał tam również zespół synagogalny składający się z synagogi, szkoły i łaźni rytualnej, który został spalony w 1876 roku. Ostatni znany pochówek odbył się w 1923 r. Cmentarz został zamknięty w 1926 r. Podczas „Nocy Kryształowej" naziści zdewastowali cmentarz i spalili dom przedpogrzebowy. Po zakończeniu wojny okoliczni mieszkańcy wykorzystywali nagrobki do różnych prac budowlanych powodując postępującą dewastację cmentarza.
Obecnie na powierzchni 0,4 ha zachowało się około 60 nagrobków. Wiele macew jest uszkodzonych, a groby pozapadane. Na nagrobkach zachowały się inskrypcje nagrobne w języku hebrajskim i niemieckim. Najstarszy znany fragment nagrobka pochodzi z grobu Salomona, zmarłego 27 X 1811 r. Cmentarz jest otoczony zniszczonym ceglanym murem z zachowaną bramą. W 2009 r. przy współpracy mieszkańców wsi i uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Kluczborku przeprowadzono prace porządkowe na cmentarzu. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce ufundowała pamiątkową tablicę, a zniszczone macewy umieszczono w niewielkim lapidarium. 20 września 2009 r. naczelny rabin Krakowa, Boaz Pasch uroczyście odsłonił tablicę pamiątkową i lapidarium.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Krasków leży tuż przy rzece Stobrawie. Doliny rzeczne są elementem wzbogacającym krajobraz gmin. Stanowią ostoje roślinności i fauny typowej dla ekosystemów przywodnych, modyfikują warunki klimatyczne i wodne w najbliższej okolicy.
Stobrawa - prawobrzeżny dopływ Odry, o długości 77,6 km. Jej źródła znajdują się w środkowej części powiatu oleskiego. Płynie na zachód prawie równoleżnikowo, uchodzi do Odry pomiędzy ujściem Nysy Kłodzkiej i Brzegiem.
6. Atrakcje architektoniczne
Krasków cechuje się również bardzo charakterystyczną zabudową. W najstarszej części wsi domy usytuowane są równolegle do drogi i zostały wybudowane z czerwonej cegły. Część z tych budynków pozostała w niezmienionej formie natomiast część została otynkowana. Ponadto bardzo charakterystyczną cechą Kraskowa jest oddzielenie budynków od drogi po każdej jej stronie szerokim pasem trawnika. Na jednym z tych pasów wybudowano chodnik. Wzdłuż całej drogi rosną piękne drzewa, które dodają uroku wsi.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
2007-2010 r. Gminny Konkurs Odnowy Wsi
Zrealizowano projekty polegające na zagospodarowaniu sali wiejskiej i placu do niej przylegającego. Ponadto od trzech lat na terenie wsi organizowany jest Festiwal Kultur który łączy trzy kultury z Kraskowa Żydowską, Kresową i Śląską.
8. Imprezy
Dożynki wiejskie, wrzesień
Festiwal Kultur, wrzesień
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kluczborski
Gmina:
Kluczbork
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
567
WWW:
www.kraskow.com.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Szczedrzyk
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Jabłka odmiany Berlepsch
Liczba odwiedzin: 8948068
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO