Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Krzywizna
Krzywizna
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Krzywizna to wieś w województwie opolskim (powiat kluczborski, gmina Kluczbork), położona na wschodnim skraju Równiny Oleśnickiej w otoczeniu lasów położona na północ od Kluczborka Krzywizna pod względem zabudowy reprezentuje typ wsi tzw. wielodrożnicę - wieś o zwartej lub luźnej zabudowie, powstająca wzdłuż kilku ciągów komunikacyjnych (ulic), ale o nieregularnym kształcie (niem. Haufendorf), jedna z wczesnych form słowiańskiej zabudowy wsi. Wsie wielodrożnicowe mają zazwyczaj układ pól nieregularny, niwowy lub niwowo-blokowy, zawsze z dużym rozbiciem własności na liczne działki.
2. Ludność
391
3. Powierzchnia
13 km2
4. Atrakcje turystyczne
Szlak rowerowy "Szlakiem dawnego rzemiosła i pomników przyrody 44 km" Trasa ta rozpoczyna się przy kluczborskim Rynku na ulicy Kopernika Kluczbork – Kuniów – Bazany – Borkowice – Zameczek – Bogacica – Smardy – Krzywizna – Łowkowice – Kluczbork.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Lasy Stobrawsko–Turawskie objęto ochroną ze względu na znaczące walory przyrodnicze i krajobrazowe, atrakcyjność turystyczną i słabe zurbanizowanie. Duże kompleksy leśne, silnie rozwinięta granica lasu, polodowcowa rzeźba terenu, harmonijny krajobraz wzbogacony licznymi alejami drzew oraz starymi parkami i zadrzewieniami, a także liczne stanowiska roślin i zwierząt chronionych stanowiły podstawę do objęcia ochroną prawną tak rozległego obszaru.
6. Atrakcje architektoniczne
Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej. Istniał w średniowieczu. W 1541 r. przejęty przez protestantów. Obecny zbudowany po zburzeniu poprzedniego drewnianego w 1881 r. Od 1945 r. katolicki. Murowany, neogotycki. Dzwon gotycki z 1516 r. W kilku częściach wsi znajduje się charakterystyczna ceglana zabudowa.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
2007-2010 r. Gminny Konkurs Odnowy Wsi
Zrealizowano projekty polegające na remoncie i zagospodarowaniu świetlicy i placu znajdującego się przy świetlicy wiejskiej.
8. Imprezy
Dożynki wiejskie, wrzesień
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kluczborski
Gmina:
Kluczbork
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
391
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Ściborzyce Wielkie
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Śląski żur na maślance
Liczba odwiedzin: 8948026
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO