Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Dolna
DOLNA
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Miejscowość Dolna położona jest w południowo-wschodniej części województwa opolskiego w powiecie strzeleckim. Leży u stóp Masywu Chełmskiego w otulinie Parku Krajobrazowego „Góra Św. Anny”. Jest jedną z najmniejszych miejscowości gminy Leśnica i graniczy z takimi miejscowościami jak Kadłubiec, Poręba, Biadacz, Rożniątów, Czarnocin.
2. Ludność
331 osoby
3. Powierzchnia
839 ha
4. Atrakcje turystyczne
brak
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Okolice miejscowości Dolna to krajobraz typowo rolniczy. Wśród wartości przyrodniczo-krajobrazowych można wyróżnić pagórkowate ukształtowanie terenu z licznymi zagajnikami, stanowiącymi ostoje wielu gatunków ptaków. Z wyżyn rozciąga się piękny widok na równiny Ziemi Strzeleckiej, a także Masyw Chełmu z najwyższym wzniesieniem – Górą Św. Anny.
6. Atrakcje architektoniczne
Charakterystyczne dla miejscowości Dolna są tradycyjne zabudowania wykonane z kamienia wapiennego wydobytego na okolicznych polach. Najstarszą tego typu budowlą jest kościół p. w. św. Piotra i Pawła pochodzący z XV w, który kilkakrotnie przebudowywano. W wyniku tego zatarciu uległy cechy gotyckie kościoła, jedynie w prezbiterium zachowało się sklepienie kolebkowe. Na uwagę zasługują również inne budynki prywatne i mury kamienne, a także kapliczka św. Jana Nepomucena i pomnik Powstańców Śląskich na cmentarzu parafialnym.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Mieszkańcy miejscowości Dolna utrzymują porządek na skwerach, cmentarzu parafialnym, boisku sportowym i placach zabaw, co zostało docenione i wyróżnione II miejscem w konkursie „Piękna Wieś Opolska” w 2009 r. W ramach przygotowań do konkursu wyremontowano ze środków gminnych i dzięki pracy własnej 2 place zabaw oraz centrum wsi. Ze środków sołectwa mieszkańcy wyremontowali też dach budynku gospodarczego na cmentarzu.
W latach 2000-2002 wymieniono własnymi środkami i siłami dach i okna w kościele parafialnym. Rozebrano tez starą stodołę przy budynku przedszkola, a także odmalowano pomieszczenia przedszkolne.
W 2005 r. w ramach programu Odnowa Wsi nastąpiła adaptacja wolnych pomieszczeń po byłej szkole na potrzeby świetlicy wiejskiej oraz utworzono nowe sale zajęć dla oddziału przedszkola.
27 lipca 2007 r. powołane zostało „Towarzystwo Przyjaciół Wsi Dolna” liczące kilkudziesięciu członków. Mieszkanki Dolnej, zrzeszone w założonym przez nie „Związku Kobiet Śląskich”, biorą udział w licznych wystawach i konkursach kulinarnych, gdzie zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia.
Dzięki sponsorom udało się też wykonać wagę rolniczą.
8. Imprezy
Jedną z największych imprez organizowanych w ostatnich latach przez mieszkańców wsi Dolna były obchody 700-lecia wsi. Miało to miejsce w 2002r. Z tej okazji w centrum miejscowości ustawiono kamień z tablicą pamiątkową.
W 2004 r. wraz z Burmistrzem Leśnicy społeczność wsi organizowała dwudniową „I Europejską biesiadę”.
Co roku w święto św. Piotra i Pawła organizowany jest „Festyn rodzinno-sportowy”. Jego nadrzędnym celem jest integracja mieszkańców poprzez aktywny wypoczynek. W ramach festynu organizowane są gry i zabawy dla dzieci oraz młodzieży, turniej piłki siatkowej oraz piłki nożnej, a wieczorem zabawa taneczna dla dorosłych.
Mieszkańcy biorą udział w dożynkach gminnych i diecezjalnych zdobywając nagrody za tworzenie koron żniwnych i korowodów dożynkowych. Organizują także dożynki parafialne. W latach 2002 i 2010 Dolna była gospodarzem dożynek gminnych. W tym roku dwudniowa impreza połączona była z obchodami 20 rocznicy powstania TSKN na Opolszczyźnie.
Jedna z cyklicznych imprez organizowanych w Dolnej jest Dzień Kobiet realizowany ze środków własnych i pochodzących spoza budżetu gminy.
W 2009 r. jednorazowo zorganizowano dwa festyny – dożynkowy i festyn z okazji zdobycia II nagrody w konkursie „Piękna Wieś Opolska”. Środki na te imprezy pochodziły po części od sponsorów, ze środków spoza budżetu gminy i pieniędzy wypracowanych przez społeczność Dolnej.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat strzelecki
Gmina:
Leśnica
Udział w programach:
Sołtys:
Horst Morawiec
Liczba mieszkańców:
340
WWW:
www.dolna.com.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Gościęcin
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Prandzunki - prażonki
Liczba odwiedzin: 8581758
Data aktualizacji: 2019-12-04
Wykonanie: P®ESTO