Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Góra Św. Anny
GÓRA ŚW. ANNY
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Góra Św. Anny leży w paśmie Chełmu, w środkowo-wschodniej części województwa opolskiego, na terenie powiatu strzeleckiego, w gminie Leśnica. Miejscowość jest centrum Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny.
2. Ludność
467 osób
3. Powierzchnia
323,67 ha
4. Atrakcje turystyczne
Do największych atrakcji turystycznych Góry Św. Anny należy kompleks Sanktuarium św. Anny, na który się składają Bazylika mniejsza św. Anny z klasztorem franciszkanów z XVIII w, kalwaria którą tworzy 40 kaplic, Grota Lurdzka z placem otoczonym przez 14 kamiennych stacji Drogi Krzyżowej.
Oprócz obiektów sakralnych najwięcej turystów odwiedza Pomnik Czynu Powstańczego i amfiteatr skalny – największy tego typu obiekt w Europie Środkowej.
O powstaniach śląskich można się dużo dowiedzieć w Muzeum Czynu Powstańczego, które ma swoją siedzibę w zabytkowym budynku, dawnym Domu Związku Polaków w Niemczech.
Na terenie klasztoru dla pielgrzymów i turystów dostępne są tez ciekawe wystawy w Muzeum Klasztornym i Muzeum Misyjnym
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Szata roślinna Góry Św. Anny i okolic jest bardzo bogata. Dotyczy to zarówno lasów, w których przeważają buczyny z wieloma gatunkami roślin chronionych (w tym również storczyków), jak i zbiorowiska roślin nieleśnych, gdzie na szczególną uwagę zasługują murawy kserotermiczne, występujące na kilku stanowiskach. W samej miejscowości znajduje się jedyny w naszym województwie rezerwat geologiczny Góra Św. Anny, utworzony w celu zachowania rzadkich profili zjawisk geologicznych po działającym tu przed 27 mln lat wulkanie. Na jego terenie znajduje się również stożek tufu wulkanicznego pomnik przyrody utworzony w 1921 roku. Po całym terenie dawnego kamieniołomu biegnie oznakowana ścieżka dydaktyczna.
Na uwagę zasługują również rezerwaty leśne „Lesisko” i „Biesiec”, w których chroniona jest buczyna z wieloma rzadkimi gatunkami roślin, leżące w niedalekiej odległości od miejscowości. Osobliwością Góry Św. Anny i najbliższych okolic są aleje i sady czereśniowe.
6. Atrakcje architektoniczne
Oprócz najbardziej znanych zabytków architektury sakralnej należy jeszcze wymienić: pustelnię przy kalwarii, starą część Domu Pielgrzyma, krzyże i kaplice przydrożne oraz mogiły powstańców śląskich i nieznanych żołnierzy niemieckich poległych w czasie II wojny światowej, usytuowane na cmentarzu parafialnym, budynek dawnej karczmy franciszkańskiej przy ulicy Leśnickiej, a także piec wapienniczy-szybowy przy amfiteatrze skalnym.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Mieszkańcy wraz z sołtysem i rada sołecką dbają o wygląd miejscowości poprzez pielęgnację rabat kwiatowych i trawników w centrum miejscowości. W roku 2009 ze środków od sponsorów i ze źródeł zewnętrznych przy udziale mieszkańców wykonano restaurację elewacji bazyliki Św. Anny .
W ostatnich dwóch latach wykonano ze środków parafialnych i wkładzie pracy mieszkańców remont drogi cmentarnej i zabytkowego parkanu wokół cmentarza. Wyremontowano również tablice powitalne w wjazdach do miejscowości.
8. Imprezy
Do imprez cyklicznych odbywających się co roku należą:
- festyn rodzinny,
- uroczystość św. Marcina.
Co dwa lata organizowane jest spotkanie byłych i obecnych mieszkańców Góry Św. Anny.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat strzelecki
Gmina:
Leśnica
Udział w programach:
Sołtys:
Piotr Górecki
Liczba mieszkańców:
491
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Solec
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Chleb Dożynkowy z Kępy
Liczba odwiedzin: 8956573
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO