Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Łosiów
ŁOSIÓW
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Łosiów położony jest w zachodniej części gminy wzdłuż drogi krajowej Nr 94 w odległości 7 km od Lewina Brzeskiego, ok. 30 km od Opola, 10 km od Brzegu i 60 km od Wrocławia. Miejscowość leży na Wzgórzu Łosiowskim (182,7 m nad poziomem morza), które jest najwyższym wzniesieniem powiatu brzeskiego. Łosiów ma doskonałe położenie komunikacyjne – oprócz wspomnianej drogi krajowej przez wieś przebiega droga wojewódzka Nr 462 oraz sieć dróg lokalnych. Przez Łosiów biegnie także międzynarodowa magistrala kolejowa E30.
2. Ludność
1500
3. Powierzchnia
1576.3841 ha
4. Atrakcje turystyczne
Łosiów jest miejscowością, która zarówno swoim mieszkańcom jak i turystom zapewnia wiele atrakcji. Sołectwo posiada nowoczesny kompleks boisk oddanych do użytku w 2007 roku, na którym można znaleźć boiska do piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, kort tenisowy oraz betonowe stoły do tenisa ziemnego i szachów. Ponadto przy Gimnazjum w Łosiowie funkcjonuje w pełni wyposażona siłownia. Przez Łosiów przebiega także 81 kilometrowy szlak rowerowy obejmujący najciekawsze miejsca gminy Lewin Brzeski. Przy kompleksie boisk leży Górka Miłości będąca miejscem widokowym na cały Łosiów.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Łosiów to także urozmaicona przyroda. Przy Opolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego znajduje się park krajobrazowo – romantyczny z XVIIIw, pięknie zagospodarowane oczko wodne, a samym Łosiowie i okolicach znaleźć można prawie 30 pomników przyrody i dwa stanowiska dokumentacyjne przyrody nieożywionej.
6. Atrakcje architektoniczne
Kościół parafialny św.. Jana Chrzciciela barokowy z 1703 r. siedziba Komturstwa Zakonu Joannitów. Wewnątrz kościoła polichromia z XVIII w. figura gotycka z 1420 r. Matki Boskiej z Dzieciątkiem, epitafia i obrazy. XIX w figura św. J. Nepomucena. Zespół parkowo-pałacowy z pomnikami przyrody, pałac z końca XIX w. Ruiny zabytkowego wiatraka.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Sołectwo uczestniczy w programie Odnowa Wsi od 1997 r. Wykonano: Zagospodarowanie terenów rekreacyjno-sportowych „Góra Miłości” – trasa rowerowa oraz punkt widokowy, „zagospodarowanie terenu przy ul. Słowackiego” urządzenie placu zabaw przy ul. Głównej, wykonanie oświetlenia na boisku sportowym
8. Imprezy
Cykliczne: Biesiada kresowa,, Święto Kwiatów” Jesienne prezentacje, prezentacja lokalnych twórców Talio; wiersze, malarstwo, aktorstwo i wiele innych imprez
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lewin Brzeski
Udział w programach:
Sołtys:
Mieczysław Adaszyński
Liczba mieszkańców:
1500
WWW:
http://www.losiow-tmlio.nazwa.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Skorochów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krupnioki z Górek
Liczba odwiedzin: 9585897
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO