Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Skorogoszcz
SKOROGOSZCZ
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
(niem. Schurgast) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Lewin Brzeski, droga krajowa nr 94 (Wrocław – Opole)
2. Ludność
1136
3. Powierzchnia
919.6447 ha
4. Atrakcje turystyczne
W części zachodniej wsi znajduje się Rynek (ob. Pl. Wolności) na którym zachowały się nieliczne budynki klasycystyczne. Przy Rynku znajduje się kościół parafialny p.w. św. Jakuba wybudowany w stylistyce neoromańskiej w poł. XIXw. Po przeciwnej stronie drogi położony jest cmentarz parafialny, na którym znajduje się zespół dziewiętnastowiecznych pomników nagrobnych. W południowej części wsi umiejscowiony jest zespół pałacowy wraz z parkiem i wieżą ciśnień. W centrum parku nowa sala gimnastyczna i obok niej odremontowany budynek szkolny (dawniej oficyna pałacowa z końca XIX w. Dalej również po tej samej stronie obora murowana z 1890 r. Na rozwidleniu drogi zabytkowa wieża ciśnień wybudowana w 1910 roku dla potrzeb folwarcznej gorzelni i płatkarni należącej do rodziny von Kerssenbrock. Prezentuje ona walory historyczno-techniczne, architektoniczne i krajobrazowe, obecnie właścicielem jej jest lider Odnowy Wsi, historyk pasjonat ze Skorogoszczy We wsi jest stadnina koni wraz ze szkółką jeździecką, która prowadzi różnego rodzaju imprezy plenerowe takie jak gonitwy koni „Hubertusa”. Tereny wokół Skorogoszczy sprzyjają rozwojowi hippingu i turystyki rowerowej.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
W południowej części wsi umiejscowiony jest zespół pałacowy wraz z parkiem i wieżą ciśnień. Pałac zburzony w 1945 roku, nie odbudowany. W parku można zobaczyć uznane za pomniki przyrody 4 platany, posadzone w parku u schyłku XIX wieku, gdzie trzy z nich są w bardzo dobrym stanie zdrowotnym, jeden zaś wymaga pilnych zabiegów pielęgnacyjnych i stałej opieki ze względu na zaatakowanie go przez agresywny gatunek grzyba, dalej, na brzegu boiska sportowego widzimy dużych rozmiarów sosnę wejmutkę, a niedaleko od niej kilka klonów srebrzystych ( maja około 130 lat). Te ostatnie drzewa jednak wymagają stałej pielęgnacji, gdyż łatwo ukorzenia się w nim jemioła, która doprowadza do powolnego zamierania gałęzi , na których pasożytuje. Z drzew pomnikowych spotkać tu możemy dwa dęby szypułkowe, klon pospolity i wiąz górski. Pomiędzy drzewami widoczne duże bloki kamienne, pozostałość po rozebranym na części po II wojnie światowej
6. Atrakcje architektoniczne
Dawne miasteczko nad Nysą Kłodzką, najstarsza wzmianka z 1223 r. siedziba książęcej komory celnej. Neoromański kościół parafialny św. Jakuba Apostoła 1852 r. z XVI w rzeźbami św. Barbary, Katarzyny, Jadwigi, Jakuba. Zespół parkowo-pałacowy, zabytkowa wieża ciśnień- punkt widokowy, ekspozycja muzealna.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Skorogoszcz przystąpiła do programu Odnowa Wso w 1998 r. Zrealizowano: Rewitalizacje zabytkowego parku wiejskiego Urządzenie placu zabaw
8. Imprezy
Cykliczne imprezy; Festyn Jakubowy, Noc Świętojańska, Europejskie Dni Dziedzictwa i inne
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lewin Brzeski
Udział w programach:
Sołtys:
Krystyna Szmondrowska
Liczba mieszkańców:
1136
WWW:
www.skorogoszcz.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Jakubowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Rolada makowa
Liczba odwiedzin: 9307211
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO