Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Chróścina
CHRÓŚCINA
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
(niem. Weißdorf) – wieś usytuowana jest we wschodniej części gminy przy drodze wojewódzkiej Nr 459 bezpośrednio połączonej z drogą krajową Nr 94 w odległości 6 km od Lewina Brzeskiego. Posiada doskonałe połączenie komunikacyjne z Opolem, Wrocławiem, Brzegiem i Lewinem Brzeskim. Najbliższa stacja kolejowa położona na trasie relacji Opole – Wrocław znajduje się 2 km od wsi w miejscowości Przecza.
2. Ludność
317
3. Powierzchnia
446.4803 ha
4. Atrakcje turystyczne
Przez wieś przebiega aleja wysadzona starodrzewiem jesionowym, która wraz z zabytkową zabudową nadaje charakter wsi. Wieś otoczona jest szachownicą pól., łąk, pastwisk, sadów i lasów Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Przez wieś przebiega trasa rowerowa
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Z lewej strony przed Chróściną, tuż przy drodze krajowej nr 94 znajduje się użytek ekologiczny prawem chroniony „Rdestnica”, który swą nazwę zawdzięcza chronionym roślinom, które tam występują. Jest to niewielkie starorzecze Nysy Kłodzkiej, zajmuje powierzchnię 0,25 ha. Występują tu takie rośliny jak: rdestnica ostrolistna, rdestnica włosowata, łączeń baldaszkowy, grążel żółty i grzybienie białe.
6. Atrakcje architektoniczne
Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Chróścina pochodzą z 1239r. W granicach wsi odkryto 2 stanowiska archeologiczne. Dotyczą one śladów osadnictwa neolitycznego oraz grobu szkieletowego z X-XI w. Z prawej strony we wsi znajduje się cmentarz, gdzie warto zobaczyć mauzoleum pochodzące z 1871 r. i ciekawe pomniki nagrobne z XIX wieku. Wieś ma charakter ulicówki wzdłuż drogi starodrzew. Przeważa szczytowe ustawienie budynków mieszkalnych. Uwagę zwracają oryginalnie zdobione szczyty, w których pojawiają się ślepe okienka, pilastry, kapliczki, gzymsiki, ozdobne obramowania okien.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Sołectwo uczestniczy w programie Odnowa Wsi od 2007 Wykonano: zagospodarowanie centrum wsi (ukwiecenie), placu zabaw, urządzenie boiska sportowego,
8. Imprezy
Cykliczna impreza „Noc Świętojańska” m-c czerwiec i wiele innych
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lewin Brzeski
Udział w programach:
Sołtys:
Władysław Górka
Liczba mieszkańców:
317
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Spórok
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Jajka w kminku po śląsku-Soleier
Liczba odwiedzin: 9854982
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO