Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Stroszowice
STROSZOWICE
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Sołectwo położone 3 km na południowy-zachód od Lewina Brzeskiego. Stroszowice leżą przy drodze powiatowej nr 184 w odległości 2 km od autostrady A4.
2. Ludność
178
3. Powierzchnia
516.5022 ha
4. Atrakcje turystyczne
Wieś położona w Dolinie Nysy Kłodzkiej wśród pól i łąk, w sąsiedztwie zbiornika wodnego po żwirowego, posiada doskonałe warunki do rozwoju turystyki i agroturystyki szczególnie dla osób lubiących aktywny wypoczynek nad wodą
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Dolina Nysy Kłodzkiej (o znaczeniu krajowym) ze szczególnie cennymi ekosystemami korytarza ekologicznego; ekosystemy leśne, podmokłych łąk i nieużytków oraz ekosystemy wodne Pola przy południowym brzegu Nysy Kłodzkiej między Stroszowicami a Sarnami Małymi. Występuję tu: potrzeszcz, ortolan, przepiórka, pokląskwa, żaba jeziorowa i nietoperze.
6. Atrakcje architektoniczne
Pierwsze wzmianki o Stroszowicach pochodzą z 1218r. Powstały one w tym samym czasie, co miasto Lewin i pierwotnie stanowiły Strażnice (wieże strażnicze) chroniące Lewin przed najeźdźcą od południa, skąd biegł trakt handlowy, stanowiący odnogę szlaku bursztynowego z Węgier do Wrocławia. Stroszowice wraz z Lewinem należały najpierw do Księstwa Legnicko-Brzeskiego, a od roku 1329 były w lennie korony czeskiej. W 1526 roku wraz z całym czeskim Śląskiem dostały się pod panowanie Habsburgów austriackich. W 1742 roku znalazły się w granicach Prus, a potem Niemiec. Poprzednie nazwy Stroszowic to kolejno: Stroschwitz, Straßendorf (od 1936), Stróżowice (po 1945). Wieś posiada nietypowy układ przestrzenny: ulicówka przechodząca w dwa przenikające się wrzeciona. Tradycyjna zabudowa mieszkalno – gospodarcza pochodzi z przełomu XIX/XXw. Nad wsią dominuje wieża pożarnicza z tablicą pamiątkową poświęconą ofiarom I wojny światowej. W granicach Stroszowic, wśród starodrzewia, znajduje się cmentarz z XIX w. W granicach wsi odnaleziono 20 stanowisk archeologicznych: osad z okresu mezolitu, neolitu, ślady kultury łużyckiej, okresu wpływów rzymskich (kultura przeworska) oraz osad średniowiecznych. Dziewięć z nich wpisanych zostało do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Stroszowice przystąpiły do programu Odnowa Wsi w 2007 roku. W wyniku działania programu na terenie sołectwa do sierpnia 2008r. grupa Odnowy Wsi Stroszowic wraz z pozostałymi mieszkańcami wykonała następujące prace: remont świetlicy "Biały Zamek", ogólne uporządkowanie terenu Stroszowic, wykonanie tablicy ogłoszeniowej, wykonanie drogowskazu do najważniejszych miejsc w okolicy oraz do Sołtysa, wykonanie kwietnika w centrum pt."rondo", ukwiecenie okolic krzyża, uporządkowanie otoczenia zabytkowej wieży ("Czerwona wieża"), budowa i uroczyste otwarcie "Placu Rycerza z piaskownicy", gdzie podczas zabawy zorganizowano m.in. I turniej rycerski młodego rycerza z piaskownicy - na młodych rycerzy z piaskownicy pasowano 27 dzieci w wieku od 3 do 13 lat.
8. Imprezy
Mieszkańcy Stroszowic organizują szereg zabaw i innych imprez dla dzieci, młodzieży i dorosłych, uczestniczą w dożynkach gminnych (korony żniwne), uczestniczą w obchodach Dni Lewina oraz w Turnieju Sołectw - w 2008 r. Stroszowice zostały wyróżnione zdobyciem I miejsca w autoprezentacji oraz II miejsca w turnieju sprawnościowym, także w 2008r. Stroszowice zdobyły I miejsce podczas obchodów Święta Róży w Różynie w turnieju na najlepszy bukiet róż, III miejsce w Turnieju Sołectw 2009 oraz wyróżnienie w konkursie "Piękna Wieś lewińska 2009".
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lewin Brzeski
Udział w programach:
Sołtys:
Wioletta Zynder
Liczba mieszkańców:
178
WWW:
http://www.lewin-brzeski.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Borkowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Miody wołczyńskie
Liczba odwiedzin: 8933756
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO