Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Lubsza
Lubsza
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Miejscowość położona jest w centrum gminy, przez którą przebiega droga krajowa nr 39. Jest największym sołectwem wchodzącym w skład Gminy Lubsza i działa zgodnie z postanowieniami Statutu zatwierdzonego Uchwałą Rady Gminy Lubsza Nr XIV/94/2004 z dnia 27.01.2004r.
2. Ludność
1452
3. Powierzchnia
obręb zajmuje powierzchnię 3292,52 ha
4. Atrakcje turystyczne
Już w średniowieczu istniały dwie miejscowości: Mała i Wielka Lubsza. Mała położona była w okolicach obecnego kościoła, Wielka w okolicach dzisiejszego Urzędu Gminy. Obecnie Lubsza jest rozbudowaną wielodrożnicą, siedziba Urzędu Gminy, leśnictwo, poczta.
W południowej części wsi, przy ul. Spacerowej znajduje się strzeżony, betonowy basen z trampoliną, czynny w miesiącach letnich. Obok duża polana mogąca służyć jako miejsce na biwak. Ponadto: W rejestrze zabytków: budowle z I poł. XIX w.: kościół z 1822 r. NMP, dawna plebania ewangelicka, dom gminny, dom - dawny czworak, dawny zajazd i wozownia. Na północ od wsi rozległy kompleks leśny: Las Lubszański i rezerwat pn. „Lubsza”. Miejscowość Lubsza jest siedzibą władz samorządowych gminy.
Turystów zachęcamy do zwiedzania jednego z ciekawszych rezerwatów leśnych, położonego obok drogi prowadzącej kierunku Namysłowa i Świerczowa. Lubsza jest również znana jako ośrodek wypoczynkowy z najlepiej urządzonym basenem kąpielowym o olimpijskich wymiarach.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Ścieżka dydaktyczna przez rezerwat „Lubsza”
Jedna z dwóch ścieżek wytyczona przez nadleśnictwo w 2001 roku. Znajduje się w samym sercu Lasu Lubszańskiego, przy szosie 39 (Lubsza - Rogalice).
- Początek znajduje się przy szosie, przy wjeździe do rezerwatu przyrody „Lubsza”. Trasa prowadzi po trzech bokach kwadratu: początkowo przez środek rezerwatu, po dwóch zakrętach o 90 stopni wraca do szosy i kończy się na parkingu obok starego buka – pomnika przyrody. Długość 2,25 km, ale by wrócić do startu, trzeba dołożyć ok. 700 m.
- Ma 8 tzw. przystanków, czyli miejsc, w których stoją tablice informacyjne. Ścieżka nie ma tematu wiodącego, ogólnie sygnalizuje przypadkowo różne tematy z leśnictwa, hodowli lasu, ochrony przyrody.
Warto wymienić plansze ściśle powiązane z otoczeniem: Drzewo dziuplaste. Opis rezerwatu. Huby i grzyby. Rola chrustu. Przy tej ostatniej przygotowano kupkę chrustu – którą uzupełniają turyści. A tablica przedstawia 12 zwierzątek, które mogą tam zamieszkać.
- Mniej związane z otoczeniem ale interesujące mogą być: fotografie ptaków, czy choćby wizerunki zwierzyny łownej, ptaków, ślady (tropy) niektórych zwierząt, metody grodzenia upraw czy rodzaje pułapek na owady.
- Mankamentem ścieżki jest niewielki stopień powiązania tematyki tablic z otoczeniem, brak jakichkolwiek informacji turystycznych (nie ma wzmianki o sąsiedniej ścieżce, ani o szlaku turystycznym, nie ma też informacji o stojącym na ścieżce pomniku przyrody, a opis rezerwatu ograniczony jest do 1 planszy).
Zaletą jest łatwy dojazd i długość, odpowiednia nawet na spacer z 3-letnimi dziećmi.
- Ścieżkę można też poznać wędrując żółtym szlakiem (Lubsza-Rogalice), który pokrywa się w 3/4 z przebiegiem ścieżki, aczkolwiek prowadzi zupełnie odwrotnie. Idąc żółtym szlakiem, omijamy tylko jeden przystanek. Żółtym szlakiem można też dotrzeć do drugiej, dłuższej ścieżki dydaktyczej rozpoczynającej się w Rogalicach.
- Na końcu ścieżki, przy parkingu, pomnik przyrody – 250-letni buk zwyczajny. Do 1998 r. obok stał jeszcze jeden, lecz został złamany.

Las Lubszański
Umowna nazwa rozległego kompleksu leśnego rozciągającego się na północ i wschód od Lubszy. Las wchodzi w skład Stobrawskiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru chronionego krajobrazu.
- Przy szosie z Lubszy do Rogalic znajduje się rezerwat przyrody „Lubsza”.
Przez rezerwat prowadzi ścieżka dydaktyczna.
- 780 m dalej, również przy szosie, pomnik przyrody – 250-letni buk zwyczajny. Do 1998 r. obok stał jeszcze jeden, lecz został złamany.
Buk stoi na dogodnym parkingu, z wiatą i tablicami informacyjnymi. Tu kończy się ścieżka dydaktyczna.
Ponadto w lesie tym rosną trzy inne pomniki – buk i dwa graby.
- Dużo dalej, tuż przed rozwidleniem szosy na Rogalice i Mąkoszyce, po lewej stronie drogi stoi pomnik wystawiony w 1985 r. ku czci kaprala MO Tomasza Szyszki, który poległ 13 IV 1947 r. w ochronie ładu i porządku publicznego.
- Przy „Lubszance” – leśnej drodze z Rogalic do Lubszy – kamień upamiętniający tragiczną śmierć leśnika Karla Luckasa (sprzed II wojny światowej).
Kamień stoi na południowym poboczu drogi (idąc od strony Rogalic to na lewym poboczu), w leśnym oddziale nr 203, około 400 metrów przed miejscem, w którym żółty szlak skręca z traktu w kierunku rezerwatu.
Ponadto: Jeszcze jedna, dłuższa ścieżka dydaktyczna Rozpoczyna się w Rogalicach i prowadzi wzdłuż „Lubszanki” – drogi leśnej wiodącej do Lubszy. Droga Krakowska
Ponadto we wsi znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy na terenie, którego mieści się:
- basen kąpielowy o rozmiarach olimpijskich, wyposażony w brodzik dla dzieci, kąpielisko dla dorosłych, skocznie, natryski, sanitariaty i przebieralnie,
- grill, bar, kawiarnia,
- łowisko pstrągowe z możliwością wędzenia,
- pole namiotowe z pełnym wyposażeniem sanitarnym i elektrycznym,
- rekreacja konna,
- boisko do piłki plażowej,
- mini ZOO,
- plac zabaw dala dzieci.

6. Atrakcje architektoniczne
Do Rejestru Zabytków wpisane zostały następujące zabytki mieszczące się na terenie wsi: Kościół Parafialny PW Najświętszej Panny Marii, Plebania Ewangelicka - obecnie w budynku mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa, Dom Gminny - obecnie Urząd Gminy.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
"Remont Szkoły Podstawowej w Lubszy"
"Kształtowanie centrum wsi Lubsza poprzez budowę parkingu, chodników, oświetlenia oraz urządzenie terenów zielonych"
„Zmiana sposobu użytkowania pietra budynku na mieszkania socjalne w Lubszy”
„Budowa i przebudowa dróg we wsi Lubsza ul. Gospodarcza, Akacjowa, Leśna”
„Dokumentacja i budowa hali sportowej w Lubszy”

8. Imprezy
„Zimą także może być wesoło”- zimowe fantazje ze śniegu”- Konkurs plastyczny organizowany podczas ferii zimowych na terenie basenu kąpielowego w Lubszy
„Dzień Dziecka i Dzień Matki”- wspólna impreza integracyjna dla mam i dzieci
Jesienne Dni Seniora- impreza cykliczna, w której biorą udział seniorzy Gminy Lubsza, połączona z występami zespołów

Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lubsza
Udział w programach:
Sołtys:
Józef Jakubowski
Liczba mieszkańców:
1452
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Nowe Karmonki
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Żymloki z Górek / Bułczanka z Górek
Liczba odwiedzin: 9567614
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO