Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Tarnowiec
TARNOWIEC
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Wieś Tarnowiec leży w wschodniej części Gminy Lubsza, przez którą przebiega linia kolejowa PKP Opole – Jelcz – Wrocław. Jest jednym z 21 sołectw wchodzących w skład Gminy i działa zgodnie z postanowieniami Statutu Sołectwa Tarnowiec zatwierdzonego Uchwałą Rady Gminy Lubsza Nr XIV/94/2004 z dnia 27.01.2004r.
2. Ludność
386
3. Powierzchnia
obręb zajmuje powierzchnię 518,83 ha
4. Atrakcje turystyczne
Po II Wojnie Światowej osiedlili się tu mieszkańcy z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. Tarnowiec jest jedyną miejscowością w Gminie, której mieszkańcy utrzymują stały i regularny kontakt z mieszkańcami wysiedlonymi po wojnie do Niemiec. Przy dużym i czynnym zaangażowaniu byłych i obecnych mieszkańców wsi wybudowana została kaplica na cmentarzu parafialnym, a w 2004 roku została odsłonięta dwujęzyczna tablica upamiętniająca byłych mieszkańców miejscowości.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Tarnowiec jest miejscowością o typowo rolniczym charakterze. Powierzchnia indywidualnych gospodarstw rolnych wynosi 301,34 ha, na których gospodaruje 55 rolników. Jakość gleb jest średnia z przeważają gleby klasy III i IV.
6. Atrakcje architektoniczne
W okolicznych lasach znajdują się dwa grodziska, pozostałości po grodach rycerskich z XIII – XIV w. Jedno grodzisko znajduje się ok. 1,4 km na południe od wsi, drugie ok. 1,5 km na południowy - zachód. Zabudowa wsi jest typowa dla gospodarstw rolnych pochodzących z okresu przedwojennego. Przy drodze do Roszkowic znajduje się przystanek kolejowy Tarnowiec Brzeski. We wsi znajduje się Dom Ludowy, w którym odbywają się zebrania wiejskie, organizowane są imprezy okolicznościowe. Jest to również miejscem spotkań dzieci i młodzieży.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
"Remont Domu Ludowego w Tarnowcu"
8. Imprezy
Jesienne Dni Seniora- impreza cykliczna, w której biorą udział seniorzy Gminy Lubsza, połączona z występami zespołów
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lubsza
Udział w programach:
Sołtys:
Ryszard Gawroniuk
Liczba mieszkańców:
386
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Nowy Świętów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Sok pomidorowy
Liczba odwiedzin: 9322688
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO