Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kościerzyce
KOŚCIERZYCE
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Miejscowość Kościerzyce leży w południowej części Gminy Lubsza wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 457 Pisarzowice – Opole, w powiecie brzeskim, województwie opolskim, w odległości 5 km od Brzegu. Jest drugim pod względem wielkości sołectwem wchodzącym w skład Gminy i działa zgodnie z postanowieniami Statutu Sołectwa Kościerzyce zatwierdzonego Uchwałą Rady Gminy Lubsza Nr XIV/94/2004 z dnia 27.01.2004r.
2. Ludność
1011
3. Powierzchnia
obręb zajmuje powierzchnię 1547,96 ha
4. Atrakcje turystyczne
Pierwsze wzmianki o miejscowości Kościerzyce zanotowano w 1294 roku. Po II Wojnie Światowej osiedlili się tu mieszkańcy głównie z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej. W historycznych dokumentach wieś figuruje już od 1310r. jako Costeritz W centrum wsi znajduje się zabytkowy gotycki Kościół pw. Wniebowstąpienia NPM (pierwotnie Św. Jerzego), który w 1964 roku został wpisany do rejestru zabytków. Z gotycka bryłą kościoła kontrastuje górna część wieży konstrukcji szkieletowej, wypełniona murem (mur pruski) z drewnianym zegarem słonecznym. Wewnątrz kościoła znajduje się interesująca ambona z XVII w. i drewniana chrzcielnica z XIII w. Ponadto w rejestrze zabytków znajduje się XIX w. dawny zajazd (dom nr 100). Przy drodze do Czepielowic nad niewielkim jeziorkiem znajduje się ośrodek wypoczynkowy „Floryda”, który posiada kąpielisko, molo o długości 200m, plażę strzeżoną od miesiąca czerwca do sierpnia, boisko sportowe do piłki ręcznej i koszykówki, boisko do siatkówki, kometki, plac zabaw dla dzieci, kawiarnię – bar, sanitariaty, natryski, świetlicę do zajęć kulturalno – rozrywkowych. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych, organizacji wypoczynku indywidualnego i grupowego . Na terenie ośrodka jest pole namiotowe i domki campingowe. Przy ośrodku znajduje się parking na około 120 samochodów osobowych.
- ścieżka rowerowa „Brzeska Dolina Odry”
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Od strony południowej, wzdłuż wałów przeciwpowodziowych rzeki Odry Kościerzyce graniczą z nadodrzańską częścią Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Obszar wszedł w skład Grądów Odrzańskich obejmujących dwa województwa: dolnośląskie i opolskie, które Polska zgłosiła do Komisji Europejskiej jako obszar specjalnej ochrony ptaków w ramach programu Natura 2000.
6. Atrakcje architektoniczne
Zabytkowy gotycki Kościół pw. Wniebowstąpienia NPM (pierwotnie Św. Jerzego), który w 1964 roku został wpisany do rejestru zabytków. Z gotycka bryłą kościoła kontrastuje górna część wieży konstrukcji szkieletowej, wypełniona murem (mur pruski) z drewnianym zegarem słonecznym. Wewnątrz kościoła znajduje się interesująca ambona z XVII w. i drewniana chrzcielnica z XIII w. Ponadto w rejestrze zabytków znajduje się XIX w. dawny zajazd (dom nr 100).
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Zakup i instalacja zestawów do monitoringu wizyjnego w Publicznym Gimnazjum w Kościerzycach
„Kształtowanie centrum wsi poprzez budowę parkingu i chodnika jako dojście do cmentarza parafialnego we wsi Kościerzyce”
„Remont drogi gminnej w Kościerzycach”
8. Imprezy
„Jesienne Dni Seniora”- impreza cykliczna, w której biorą udział seniorzy Gminy Lubsza
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat brzeski
Gmina:
Lubsza
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
1011
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Rzymkowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kompot z kwity
Liczba odwiedzin: 8956557
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO