Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Trzebina
TRZEBINA
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa Wzmiankowana jest po raz pierwszy dopiero w 1362 roku pod nazwą KUNCZENDORF, pochodzącą od imienia KUNZE. Lokowana została na prawie niemieckim w roku 1370 jako wieś regularna licząca ponad 20 kmieci, o układzie rozłogów niwowo-łanowym. Dokumenty historyczne pochodzące już z 1385 roku wzmiankują o istnieniu we wsi kościoła parafialnego (dzisiejszy pochodzi z XVI/XVII w). Genetyczny układ wsi kmiecej reprezentuje typ zabudowy łańcuchowej, z długim szeregiem nieregularnie (obecnie stosunkowo ciasno) położonych zagród wzdłuż drogi wiejskiej, o przebiegu dostosowanym do ukształtowania terenu. Jest to układ przestrzenny rzadko spotykany na terenie województwa opolskiego, typowy dla terenów górskich południowo -zachodniej Polski (zachodnie Karpaty i ich przedgórze). Od początku tego stulecia zabudowę sytuowano po zachodniej stronie układu łańcuchowego, wzbogacając ją o zespół zabudowy robotniczej, położonej w rejonie bazy sprzętowej KR. Jest to jeden z dwóch istniejących w gminie zespołów zabudowy tego typu
2. Ludność
790 mieszkańców
3. Powierzchnia
1636 ha
4. Atrakcje turystyczne
Budynek bramny i pozostałości pałacu i uzdrowiska, mur zamkowy i park, zabytkowy kościół, figura św. Nepomucena, Ścieżka rowerowa
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Potok Trzebnicki
6. Atrakcje architektoniczne
Kościół parafialny p. w. Wniebowzięcia N.M.P. Pierwsza wzmianka o trzebińskiej świątyni pochodzi z 1358r. Zachowana do dziś murowana budowla, utrzymana w stylu barokowym, wzniesiona została w 1726r.
Zespół pałacowo - parkowy w Trzebinie. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie ruiny późnorenesansowego pałacu zabudowanego przez rodzinę Wachtelów około 1600r. Na uwagę zasługuje wzniesiony wiek później budynek bramy, zachowany do dziś odcinek muru obwodowego i kapliczka z 1756r. Ruiny pałacu otacza park założony w I połowie XIX w. W parku tym znajduje się również źródło wód mineralnych o cechach leczniczych odkryte w 1811r.
kaplica przy kościele parafialnym, murowana z XVII wieku,
pozostałości ogrodzenia kościoła, murowane z XV-XVI wieku,
figura św. Nepomucena przy zespole pałacowym z 1758r.
kapliczka przydrożna przy domu nr 115, murowana z 1777r.,
kapliczka przydrożna przy domu nr 128, z drugiej połowy XVIII wieku,
budynek szkoły, murowany z początku XX wieku,

7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Malowanie sali wiejskiej domu kultury, zakup sprzętu – krzesła, adaptacja pomieszczeń na mag. sprz.- wszystkieww. projekty zrealizowane dzięki działaniu „ Odnowa i rozwój wsi”
8. Imprezy
Kiermasze, dożynki wiejskie, organizowanie imprez okolicznościowych
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat prudnicki
Gmina:
Lubrza
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
790
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Leśniki
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Śląskie niebo
Liczba odwiedzin: 9312048
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO