Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kowalowice
Sołectwo Kowalowice

1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa

Wieś położona w odległości około 8 km od Namysłowa. Najstarsza wzmianka o istnieniu wsi pochodzi z 1270 r. Wieś wówczas nosiła nazwę "Kowalowicz", następnie w 1353 r. – "Gaulowicz", a od XVII w. do 1939r. – "Kaulwitz". Z zapisów kronikarskich ustalić można, że Kowalowice stanowiły własność najpierw rodziny von Salish, następnie von Siegroth. W roku 1805 przeszły w ręce rodziny Henckel von Donnersmarck i w jej posiadaniu pozostały nieprzerwanie do 1939 roku.

2. Ludność

466

3. Powierzchnia

1574 ha

4. Atrakcje turystyczne

Neogotycki kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia N.M.Panny z lat 1868-70. Wystrój wnętrza w większości neogotycki, z zachowanym ze starego, poprzedniego kościoła płaskorzeźbionym renesansowym tryptykiem i ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz licznymi gotyckimi i późnobarokowymi rzeźbami. We wsi znajduje się również założenie dworskie, złożone z XIX-wiecznego dworu z przylegającą do niego stajnią z tego samego okresu, co nadaje mu charakterystycznej dla Śląska cechy łączenia budynku mieszkalnego z gospodarskim oraz długiej folwarcznej stodoły. W sąsiedztwie park z widokowym wzgórkiem, na którym stoi drewniana kapliczka z figurą św. Antoniego trzymającego Dzieciątko Jezus. Przydrożne krzyże - w północnej części wsi murowany, a w południowej drewniany.

5,6 Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe; Atrakcje architektoniczne

Po pałacu, który był własnością rodu Henckel von Donnersmarck, nie ma żadnych przekazów ikonograficznych. Obecna budowla jest niejednolita stylowo. Pałac otoczony jest parkiem, ze śladami kolistego podjazdu przed fasadą i częściowo jeszcze istniejącym stawem. W parku rosną do dzisiaj pojedyncze okazy starych drzew. W parku występują wzgórki widokowe - jeden z rosnącym pośrodku jaworem i drugi – otoczony wodą – z drewnianą kapliczką z końca XIX wieku. Granicę wschodnią parku stanowi szpaler grabowy, w pobliżu którego rosną ciekawe okazy dendrologiczne, a mianowicie stary platan klonolistny oraz wiąz szypułkowy. W parku przetrwało 28 gatunków drzew i krzewów. Od strony przysiółka Nowy Dwór rośnie okazały dąb szypułkowy, będący pomnikiem przyrody. We wsi znajduje się neogotycki kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, wybudowany w latach 1868-70 przez mistrza murarskiego Kricke z Namysłowa. Wzmiankowany w 1304. W 1595 – budowa poprzedniego kościoła drewnianego, zapewne ewangelickiego. W 1654 przyjęty przez katolików. Obecny zbudowany w latach 1868-70, wg projektu arch. K. Ludecke z Wrocławia, przez mistrza murarskiego Kricke z Namysłowa. Neogotycki. Murowany. Wystrój wnętrza w większości neogotycki, wykonany ok. 1870 we Wrocławiu. Ze starego kościoła zachowane: Tryptyk renesansowy z ok. 1520-30, płaskorzeźbiony, z dekoracją groteskową w obramieniach; w części środkowej scena Ukrzyżowania z rozbudowanym tłem krajobrazowym, na skrzydłach sceny Sądu Ostatecznego i Dźwigania Krzyża. Ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem z w. XV lub XVI, ze srebrną sukienką i ramą trybowaną o motywach akantowych, z dwoma kartuszami z herbami Syrokomla i Uniwersytetu Jagiellońsldego W kościele znajduje się wiele cennych zabytków.

7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia

Budowa placów zabaw w miejscowościach: Baldwinowice, Brzozowiec, Bukowa Śląska, Głuszyna, Igłowice, Jastrzębie, Kamienna, Kowalowice, Ligota Książęca, Minkowskie, Nowe Smarchowice, Objazda. Pawłowice Namysłowskie, Rychnów, Smarchowice Małe, Smarchowice Śląskie, Smarchowice Wielkie, Smogorzów, Żaba. Koszty całkowite projektu wyniosły 271 890,00 zł, wkład własny wyniósł blisko 160 460,00 zł, dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wyniosło 111 430,00 zł. Koszt jednego placu zabaw wyniósł ok. 14 310 zł. Każdy z placów zabaw został wyposażony w dwustanowiskową huśtawkę wahadłową, huśtawkę wagową-ważka, huśtawkę sprężynową-konik, karuzelę 4 stanowiskową, zjeżdżalnię, ławkę, kosz parkowy oraz tablicę z regulaminem placu zabaw. Realizacja operacji przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miejscowości w których realizowany był projekt. Dodatkowo budowa bezpiecznych i nowoczesnych placów zabaw wpłynie pozytywnie na stan wydolności i sprawności fizycznej dzieci.

8. Imprezy

Kowalowice są jedyną wsią w gminie Namysłów, w której od kilku lat uprawia się winorośl, stąd też corocznie wieś organizuje "Święto winobrania" – imprezę połączoną z występami zespołów ludowych, zawodami sportowymi itp.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat namysłowski
Gmina:
Namysłów
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
466
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Ptakowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krupniok śląski
Liczba odwiedzin: 8948020
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO