Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Minkowskie
Sołectwo Minkowskie

1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa

Odlegle od Namysłowa o 12 km na południowy-wschód. Osada założona około 1300 roku, nazwa prawdopodobnie pochodzi od nazwiska właściciela "Minkowsky".

2. Ludność

422

3. Powierzchnia

1758 ha

4,5,6. Atrakcje turystyczne;
Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe;
Atrakcje architektoniczne;

We wsi znajduje się jeden z ładniejszych zespołów pałacowo-parkowych na Ziemi Namysłowskiej. Rokokowy pałac wybudowano w latach 1765-84 nawiązuje do poczdamskiej szkoły architektonicznej (inspiracja pałacem Sanssouci). Na początku XXw. został częściowo przebudowany. Jest to budowla parterowa z mansardą, bogato zdobiony barokowymi ornamentami w formie kolumn naściennych, pilastrów i obramowań okiennych. Ponad stuletnie zabudowania folwarczne zgrupowane są wokół obszernego dziedzińca - najstarsze z nich a) spichlerz murowany z cegły, otynkowany, dwukondygnacjowy, prostokątny, z wejściem zamkniętym odcinkowo, w którym drzwi klepkowe oraz okienkami podłużnymi ze starymi kratami; dach siodłowy kryty dachówką b) stodoła z murowanymi ścianami szczytowymi oraz w dłuższych bokach filarami, pomiędzy którymi drewniane wypełnienia; wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, nakryta dachem siodłowym. Park pochodzący z drugiej połowy XVIIIw. miał początkowo charakter barokowego ogrodu francuskiego, ale na przełomie XVIII i XIX w. przekształcono go w park romantyczno-sentymentalny. Aktualnie przedstawia przede wszystkim dużą wartość przyrodniczą. W parku neogotycka kaplica grobowa z 1873 r. oraz tzw. ruina romantyczna z wieżą i murem z polnych kamieni.

7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia

Budowa placów zabaw w miejscowościach: Baldwinowice, Brzozowiec, Bukowa Śląska, Głuszyna, Igłowice, Jastrzębie, Kamienna, Kowalowice, Ligota Książęca, Minkowskie, Nowe Smarchowice, Objazda. Pawłowice Namysłowskie, Rychnów, Smarchowice Małe, Smarchowice Śląskie, Smarchowice Wielkie, Smogorzów, Żaba. Koszty całkowite projektu wyniosły 271 890,00 zł, wkład własny wyniósł blisko 160 460,00 zł, dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 wyniosło 111 430,00 zł. Koszt jednego placu zabaw wyniósł ok. 14 310 zł. Każdy z placów zabaw został wyposażony w dwustanowiskową huśtawkę wahadłową, huśtawkę wagową-ważka, huśtawkę sprężynową-konik, karuzelę 4 stanowiskową, zjeżdżalnię, ławkę, kosz parkowy oraz tablicę z regulaminem placu zabaw. Realizacja operacji przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej miejscowości w których realizowany był projekt. Dodatkowo budowa bezpiecznych i nowoczesnych placów zabaw wpłynie pozytywnie na stan wydolności i sprawności fizycznej dzieci.

8. Imprezy

Festyny wiejskie organizowane wspólnie z Radami Sołeckimi w miesiącu lipcu. Podczas ferii zimowych prowadzone są zajęcia dla dzieci i młodzieży wspólnie z Namysłowskim Ośrodkiem Kultury w Namysłowie.

Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat namysłowski
Gmina:
Namysłów
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
422
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Kopice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Opolska melasa
Liczba odwiedzin: 9585552
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO