Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Rogi
Rogi zamieszkuje 197 osób, jest to niewielka miejscowość położona w południowej Polsce, w województwie opolskim w północno - zachodniej części gminy Niemodlin. Leży pomiędzy wzgórzami i jedną z odnóg rozlewiska rzeki Nysa Kłodzka. Jest jednym z 27 sołectw Gminy Niemodlin, oddalona 9 km. na zachód od Niemodlina, 35 kilometrów na północny - wschód od Nysy i 14 kilometrów na wschód od Grodkowa.


Geograficznie tereny Rogów usytuowane są na Równinie Niemodlińskiej, która z kolei jest składową makroregionu Niziny Śląskiej. Położenie geograficzne wsi wyznaczają następujące współrzędne:

► szerokość - 50° 21' N

► długość - 17° 32' E


Rogi sąsiadują z sołectwami: od zachodu i pd-zach; Tłustoręby, Tarnica i Krasna Góra, od wschodu z Roszkowicami, a od południa z Górą i Rutkami. Od wschodu i południa wieś otaczają lasy. Powierzchnia całkowita wsi wynosi około 1000 ha = 1 km².


Historia

Rogi to wieś o zabudowie charakterystycznej dla typu wsi chłopskiej; wieś kmieca. Można śmiało wysunąć tezę, że powstanie samej wsi Rogi wiązało się nierozerwalnie z funkcjonowaniem i założeniem majątku - dworu. Zabudowa wsi usytuowana była regularnie po obu stronach ulicy brukowej pokrytej „kocimi łbami", a jej układ na parcelach jest/był jednorodny.Jeszcze do końca XVIII wieku była to typowa średniowieczna ulicówka, w odnodze której ulokowany był folwark. Ulica brukowa biegnąca przez Rogi została w latach 1965-66 przebudowana na drogę asfaltową. W tym też czasie ze składek mieszkańców wsi zainstalowano pierwsze żarowe oświetlenie uliczne. Wieś jako pierwotna osada istniała już w XIII w., jednak najstarsza datowana wiadomość o Rogach pochodzi z 1864 roku, kiedy to syn Fryderyka II Praschmy zakupił za 83 000 talarów majątek Rogi. W roku 1909 (według śląskiego spisu majątków) powierzchnia Rogów wynosiła 343 ha. Teren wsi otoczony lasami, początkowo liściastymi, głównie dębami. W lasach prowadzono gospodarkę łowiecką. Pod koniec XIX wieku lasy rogowskie stanowiły jeden z siedmiu rewirów leśnych Fryderyka Praschmy. W widocznej z dala panoramie wsi widnieje kościół. Jest to kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1901- 1903. Murowany, neoromański. Jego wnętrze jest bogato zdobione licznymi freskami oraz kolorowymi witrażami. Fundatorem kościoła był właściciel Rogów Friderich von Praschma. Obok niego jeszcze niedawno stał drewniany zabytek z XVII wieku, dzięki któremu miejscowość wymieniano w przewodnikach turystycznych i fachowej literaturze. Był to bowiem najdalej - z zachowanych na Śląsku Opolskim - na zachód wysunięty kościółek drewniany. Był to prawdopodobnie trzeci kościół drewniany na tym miejscu. Najstarsza wzmianka w dokumentach wspomina kościół rogowski w 1335 roku. Późniejszy drewniany wybudowany zapewne na miejscu pierwotnego zbudowany został w 1685 roku. Wszystko wskazywało na to, iż ówczesna jego postać niezmieniona przetrwała do naszych czasów. Był to budynek niewielki, skromny i prosty w swym technicznym rozwiązaniu. Do wieku XVIII Rogi zamieszkiwała ludność wyznania ewangelickiego. Pierwsza szkoła ewangelicka (jednoklasowa) została wybudowana w 1819r. We wsi istniała też szkoła katolicka założona w roku 1897.

Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat opolski
Gmina:
Niemodlin
Udział w programach:
Sołtys:
Zbigniew Nowak
Liczba mieszkańców:
197
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Żyrowa
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kwas wiśniowy
Liczba odwiedzin: 9854996
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO