Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Tłustoręby
Wieś Tłustoręby położona jest w kierunku zachodnim od Niemodlina. Obecnie zamieszkuje ją 138 osób. Powierzchnia całkowita wynosi 657 ha w tym 419 ha użytków rolnych Położenie geograficzno-krajobrazowe wsi charakteryzuje się przepływającą obok niej Nysą Kłodzką oraz gęstym zalesieniem. Sąsiaduje bezpośrednio z sołectwami; Tranica, Rogi i Krasna Góra.


Historia

Na podstawie publikacji Pana Waltera Schelenz pt. „Tłustoręby - wieś położona w gminie Niemodlin na Górnym Śląsku". Okolica wsi była już przed wieloma wiekami zamieszkiwana przez ludzi. Znalezione narzędzia pracy w Tłustorębach i okolicznych polach, pochodziły z czasów kamienia łupanego. Znaleziono narzędzia pracy z czasów brązu, które były wykorzystywane przez lokalną społeczność (do 800 p.n.e.). Odnaleziono również fragmenty pieców do wytapiania żelaza z 500 p.n.e. które z czasem przystosowano do wypalania cegieł. Rejestr znalezisk wskazuje na Tłustoręby i Tarnicę jako dwa miejsca głównych znalezisk przedmiotów, naczyń np. z wieków 100-400 n.e. W roku 1286 wieś Tłustoręby została po raz pierwszy oficjalnie wspomniana w dokumentach lokalnych.


Z opowiadań starszych mieszkańców Tłustorąb wynika, że przy brzegach niegdyś starego koryta Nysy Kłodzkiej - przypuszczalnie na zachód od kościoła Tłustorębskiego (obecnie już go nie ma), był zbójnicki zamek. Opis historii tegoż zamku został wspomniany w 1927 w kalendarzu gminnym pt. „Zatopiony zamek na złotej górze", jak i również pt „Zamek przy Nysie Kłodzkiej niedaleko Tarnicy". Przy zamku tym przypuszczalnie znajdował się niegdyś most łączący oba brzegi rzeki . Znajdujący się obecnie most w Pielgrzymowicach (obecna Krasna Góra) został udokumentowany 400 lat temu i wspomniany już w roku 1305. Kościół w Tłustorębach był stary jak kościółek z Rogów (drewniana budowla). W 1687 r. podjęto decyzje o zmodernizowaniu tegoż kościoła poprzez wybudowanie budowli kamiennej. Kościół ten stał na tym samym miejscu aż do roku 1945. Możliwe jest, ze mógł ulec zniszczeniu w czasie wojny trzydziestoletniej, a więc mogło nastąpić kolejne odbudowanie, wyremontowanie tejże budowli.


Na terenie Tłustorąb zakładali swoje osady ludzie zajmujący się następującymi zawodami: rolnicy, ogrodnicy, piekarze, kowale, szynkarze, handlarze. Pierwszym panem wsi była w 1469 rodzina von Wierusch, od 1530 rodzina von Achtel, w 1576 Wilhelm Bees, który sprzedał wieś dla Siegmund von Tschetschayu Mettich. Znowuż w roku 1613 nabył ją Kaspar von Bischofsheim, a przed 1783 hrabia Puckler, potem w 1687 baron von Maltzahn. Od 1860 r. wsią zaopiekował się hrabia Schaffgotsch. Wieś przeżyła w swojej historii, panowanie polskie, czeskie, austryjackie, niemieckie. Każdy okres tych panowań umożliwiał jej rozwój kulturowy. Zyskiwała cechy wsi wielokulturowej, gdyż ziemie te zamieszkiwali Polacy, Czesi, Niemcy, Austriacy i Żydzi. We wsi Tłustoręby znajdowały się również dwie szkoły szkoła Ewangelicka i szkoła Katolicka. W pobliżu rzeki Nysy Kłodzkiej znajdował się Klasztor zamieszkały przez Siostry Zakonne, który uległ zniszczeniu. W 1945 r. wieś została w znacznym stopniu zniszczona w wyniku działań wojennych (między innymi zniszczeniu uległ kościół).

Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat opolski
Gmina:
Niemodlin
Udział w programach:
Sołtys:
Zdzisława Nawarowska
Liczba mieszkańców:
138
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Rudniki
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kapusta kiszona z Bobrowy
Liczba odwiedzin: 9950885
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO