Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Krasiejów
Krasiejów
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Krasiejów jest najstarszą miejscowością w gminie. Pierwsze wzmianki na jego temat pochodzą z roku 1292, kiedy to książę opolski Bolko wystawił dokument poświadczony przez włodarza Bratacho de Crasseow. Pierwszy kościół stanął we wsi w roku 1518, a parafię utworzono w roku 1867. Dzisiaj w Krasiejowie istnieje piękny neobarokowy kościół katolicki, wybudowany w latach 1911-1913. Jego wyposażenie (organy, ołtarze, ambona) zostały wykonane w bawarskim Regensburgu W kościele tym mieści się także ołtarz boczny, pochodzący jeszcze z poprzedniej świątyni, w którym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII w. Szybki rozwój wieś zawdzięcza przede wszystkim uruchomieniu w połowie XIX w. linii kolejowej, łączącej Opole z Tarnowskimi Górami. Przed II wojną światową Krasiejów był siedzibą władz gminnych, miał własną Radę Wiejską i mógł szczycić się dobrze rozwiniętą siecią prywatnych przedsiębiorstw.
Źródło: www.ozimek.pl
2. Ludność
1988
3. Powierzchnia
1870,9528
4. Atrakcje turystyczne
Gospodarstwo Agroturystyczne „Stary Młyn” Maria i Joachim Drzymałowie,
Gospodarstwo agroturystyczne „U Lidii Schroll” Lidia Schroll,
Gospodarstwo Agroturystyczne u Państwa J.J. Kulczyńskich,
Gospodarstwo Agroturystyczne „dworek Sarmata” Renata i Werner Klimek,
Gospodarstwo agroturystyczne „Chata Myśliwska” Walter Pańczyk.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Przed kościołem oraz koło nadleśnictwa pomnikowe dęby szypułkowe oraz projektowane pomniki przyrody: sosny wejmutki, żywotniki olbrzymie i dęby szypułkowe. Na podmokłych łąkach spotkać można czerwono kwitnącego chronionego storczyka, kukułkę szerokolistną i gorczycę wąskolistną. Wśród lasów dominują bory sosnowe, natomiast lasy liściaste i mieszane występują na mniejszych powierzchniach. Rosną w nich objęte ochroną rośliny- widłaki, paproć długosz królewski i mącznica lekarska. Występuje tu również wiele chronionych i rzadkich gatunków zwierząt. Do najciekawszych zaliczyć należy: pająka tygrzyka paskowanego, traszkę zwyczajną, ropuchę paskówkę, rzekotkę drzewną, zaskrońca, bociana czarnego, derkacza, puszczyka, gronostaja oraz bobra, który występuje w wodach Małej Panwi. Na terenie kopalni iłów odkryto najstarsze na świecie szczątki dinozaurów, pochodzące sprzed 250 mln lat.
Źródło: „Dolina Małej Panwi- ścieżki rowerowe”
6. Atrakcje architektoniczne
Neobarokowy kościół parafialny z 1912 roku wraz z późnogotyckimi rzeźbami oraz bocznym ołtarzem z Xviii., z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej z XVII w., dworek z pocz. XIX w., domy z połowy XIX wieku, młyn wodny z XIX wieku.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Budowa Muzeum paleontologicznego oraz części historycznej, budowa pawilonu paleontologicznego, oznakowanie ścieżek rowerowych.
8. Imprezy
Wodzenie niedźwiedzia i dinozaura, Babski Comber, Kiermasze: Wielkanocny, Bożonarodzeniowy , Dzień Babci i Dziadka (DFK) Dzień Matki i Ojca (DFK), Dzień Chłopa, Festyn letni, Dzień św. Marcina, Dożynki.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat opolski
Gmina:
Ozimek
Udział w programach:
Sołtys:
Kazimierz Tarsa
Liczba mieszkańców:
1988
WWW:
http://www.krasiejow.pl
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Bierdzany
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kreple - pączki
Liczba odwiedzin: 9970123
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO