Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Prusinowice
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Miejscowość Prusinowice położona jest w południowo – zachodniej części Polski. Prusinowice należą do gminy Pakosławice. Sąsiadują od zachodu z Pakosławicami i Strobicami, od północy z Makowicami i Siedziną, od wschodu z Lasocicami a od południa z Rusocinem. Prusinowice to największa pod względem liczby ludności i obszaru wieś gminy Pakosławice.

Ludność: 713

Powierzchnia: 1193,42 ha

Atrakcje turystyczne:
Miejscem wypoczynkowym i rekreacyjnym wsi jest Stary Park. W latach 60-tych stanowił wspaniały kompleks sportowy. Obecnie znajduje się w nim: plac zabaw dla dzieci, boisko sportowe, altanki, oczko wodne, alejki sportowe, skalniaki. Aktualnie park jest odnawiany i modernizowany.

Atrakcje przyrodnicze:
Okolica należy do ciekawych pod względem przyrodniczym. Chociaż nie posiada lasów, jest wiele ciekawych obszarów zielonych, w których występują różne gatunki roślin i zwierząt. Wśród rodzimych chronionych gatunków flory, występujących na obszarze wsi zaliczyć należy barwnika pospolitego, konwalię majową oraz kalinę koralową. Przez teren wsi przepływają rzeki Cielnica i Korzkiew. W dolinach tych rzek występują niewielkie tereny zalewowe. W dolinie rzek znajdują się ważniejsze ekosystemy biologiczne. Na terenach w pobliżu Prusinowic występują złoża glinki oraz złoża piasku.

Atrakcje krajobrazowe:
Geograficznie tereny Prusinowic podlegają pod makroregion Niziny Śląskiej i położone są na wysokości około 175 m n. p. m. We wsi znajduje się malowniczy par, gdzie występują rodzime gatunki fauny i flory. Na obszarach sołectwa rozciągają się łąki i pola. Wiosną krajobraz jest najpiękniejszy, ponieważ wtedy najdokładniej widać jak przyroda budzi się do życia po długim, zimowym śnie. Jak w szybkim tempie wszystko zmienia się z dnia na dzień. Atutem jest przyjazne i czyste środowisko.

Atrakcje architektoniczne:
Do zabytków zasługujących na uwagę zaliczyć należy kościół parafialny p. w .św. Michała Archanioła. Pod względem architektonicznym mieści w sobie styl gotycki i neobarokowy. W starej części znajdują się freski autorstwa mistrza z Brzegu, niestety zamalowane w latach 60-tych. W ołtarzu mieści się obraz wrocławskiego malarza Jana Brandeis’a. Obok wejścia do kościoła stoi krzyż pokutny. Na terenie wsi zauważyć można liczne krzyże i kapliczki, kult chrześcijański, ślady wypadków i zbrodni. W promieniu 1 km od Prusinowic znajdują się dwa XVI – wieczne grodziska. Pierwsze z nich znajduje się w lasku w kierunku Lasocic , a drugie grodzisko stożkowate na planie czworoboku z podgrodziem znajduje się w kierunku Strobic.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Rada Sołecka Prusinowice dzięki funduszom pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Nysie zrealizowała takie projekty jak: „Modernizacja placu wiejskiego przy remizie OSP w Prusinowicach oraz adaptacja pomieszczenia na sanitariat”, „Remont z wymianą instalacji w szatni sportowej LZS Prusinowice”, „Remont szatni sportowej w Prusinowicach”, „Zagospodarowanie parku w Prusinowicach”. Łączna kwota dofinansowania to ponad 15.000 zł.

Imprezy:
We wsi Prusinowice co roku odbywają się dożynki oraz odpust parafialny. Organizowane są również festyny i imprezy okolicznościowe. Do strażackiej Tradycji należy organizowanie „Florianowej majówki” i w wspólnie z innymi lipcowego festynu rodzinnego. Co roku we wsi odbywają się również Dni Prusinowic.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Pakosławice
Udział w programach:
Sołtys:
Tadeusz Jurecki
Liczba mieszkańców:
713
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Lubicz
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Krupnik kabachowski
Liczba odwiedzin: 9584148
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO