Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Goszowice – Frączków
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Miejscowość Goszowice wraz z przysiółkami (Śmiłowice, Naczków, Frączków) leży w granicach gminy Pakosławice i powiatu nyskiego, w województwie opolskim. Goszowice wraz z przysiółkami tworzą kształt nieregularnego rombu o powierzchni całkowitej 11,83 km2, jego północny wierzchołek tworzy wieś Naczków, jego południowy wierzchołek tworzy Frączków. Wschodni wierzchołek rombu tworzą same Goszowice zaś wierzchołek zachodni tworzą Śmiłowice.

Ludność: 712 mieszkańców (wraz z przysiółkami)

Powierzchnia: 1183,20 ha

Atrakcje turystyczne:
Trasa rowerowa wiodąca przez sołectwo została ujęta w przewodniku „Rowerem po dawnym Księstwie Nyskim" oraz „Rowerem po gminie Pakosławice". W Pałacu we Frączkowie, osiemnastowiecznej rezydencji, zaszytej wśród zieleni 23 hektarowego parku, mieści się obecnie hotel.

Atrakcje przyrodnicze:
Na terenie sołectwa Goszowice znajduje się lewy dopływ rzeki Korzkiew - Frączkówka, która przebiega przez miejscowość Goszowice i Śmiłowice, a następnie w okolicy Frączkowa łączy się już z głównym nurtem Korzkwi. Również w okolicy Naczkowa znajduje się lewobrzeżny dopływ Korzkwi, składający się w całości z systemu rowów melioracyjnych, stanowiących jednakże bardzo ważne źródło zasilania nurtu głównej rzeki. Korzkiew stanowi bardzo ważny lewobrzeżny dopływ rzeki Cielnicy, która stanowi zasób wodny wchodzący w skład zlewni Nysy Kłodzkiej, której całość należy do lewostronnego dorzecza Odry.

Atrakcje krajobrazowe:
Goszowice wraz z przysiółkami to teren typowo rolniczy. Sołectwo prezentuje walory krajobrazowe rolniczych terenów, pokazuje malowniczy charakter łąk i pól. Pełne uroku są również małe ogródki kwiatowe przed domamami.

Atrakcje architektoniczne:
W skład zabytkowej zabudowy na terenie sołectwa wchodzi:
1) Frączków:
- Pałac neorenesansowy, barokowy z elementami architektonicznymi z epoki neogotyku i neoromanizmu, obecnie Hotel z restauracją, mur. XVIII/XIX w. wraz z zabytkowym parkiem;
- przypałacowa fontanna, neoromańska, mur. XIX w.;
-powozownia i kuźnia, neorenesansowa z elementami neogotyku, mur. XVIII/XIX w.
2) Śmiłowice:
- neogotycki dworek, obecnie dom mieszkalny, mur. XIX w.
- Barokowa Rzeźba Chrystusa Salwatora z XIX w.
3) Goszowice:
- jedynym obiektem godnym uwagi jest nieczynny, stary młyn wodny.
Ma terenie sołectwa Goszowice (zwłaszcza w okolicach Goszowice i Frączkowa) znajduje się również 8 stanowisk archeologicznych, średniowiecznych oraz w pobliżu Pałacu we Frączkowie, strefa ochrony ekspozycji zespołu zabytkowego.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
W sołectwie Goszowice zrealizowano takie projekty jak „Remont hydroforni w Śmiłowicach z przeznaczeniem na świetlicę wiejską", „Małą gastronomię uruchomimy - dla wsi kasę zarobimy", „Centrum rekreacyjno - sportowe we Frączkowie", „Rowerem po gminie Pakosławice", „Zagospodarowanie pierwszego piętra budynku centrum aktywności wiejskiej we Frączkowie z przeznaczeniem na telecentrum edukacyjno - szkoleniowe". Środki finansowe przeznaczone na realizację projektów pozyskano z Starostwa Powiatowego w Nysie oraz z Fundacji Wspomagania Wsi. Łączna kwota pozyskanych środków przez sołectwo wynosi 49.497,80 PLN.

Imprezy:
We wsi Frączków co roku odbywają się dożynki oraz odpust parafialny. Organizowane są również festyny i imprezy okolicznościowe. Sylwestra mieszkańcy sołectwa spędzają na boisku we Frączkowie przy muzyce i ognisku.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Pakosławice
Udział w programach:
Liczba mieszkańców:
712
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Żywocice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kugiel ziemniaczany
Liczba odwiedzin: 9322713
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO