Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Korzękwice
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Miejscowość położona jest w południowo - zachodniej części gminy Pakosławice, w północno – środkowej części powiatu nyskiego, na rubieży Równiny Grodkowskiej. Miejscowość ma charakter rolniczo – usługowy.

Ludność: 141

Powierzchnia: 386,9014 ha

Atrakcje turystyczne:
Wieś położona jest nad rzeką Korzkiew, wchodzącej w skład zlewni Nysy Kłodzkiej, której całość należy do lewostronnego dorzecza Odry. Przez teren wsi nie przebiegają jak dotąd żadne szlaki turystyczne. Jednak w ostatnich latach nastąpiło ożywienie organizacji tzw. „rajdów rowerowych”, których trasa bardzo często wiedzie z Nysy przez Radzikowice, Korzękwice do pałacu we Frączkowie.

Atrakcje przyrodnicze:
Można stwierdzić, że generalnie obszar sołectwa nie należy do cennych przyrodniczo. Dominują gatunki kosmopolityczne, pospolite, nie zagrożone ani w skali lokalnej, ani regionalnej a tym bardziej krajowej. Na terenie sołectwa nie zlokalizowano również żadnych pomników przyrody.

Atrakcje krajobrazowe:
Na terenie miejscowości Korzękwice znajduje się częściowo zachowany, zdewastowany park krajobrazowy z XIX w., przekazany pod kuratelę Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

Atrakcje architektoniczne:
Przez miejscowość przepływa rzeka Korzkiew, nad którą niegdyś na całej jej długości pracowało wiele zbożowych młynów wodnych. Do dziś w miejscowości stoi stary młyn wodny ze śluzami. Do niedawna można było oglądać XVIII-wieczny pałac, który spłonął w 1998 roku. Na terenie miejscowości znajdują się stanowiska archeologiczne wpisane do rejestru zabytków archeologicznych:
- osada kultury łużyckiej z epoki brązu, powierzchnia ok. 7,5 ha;
- osada kultury CWK (neolit), powierzchnia ok. 0,25 ha;
- osada cyklu kultury wstęgowej (neolit), powierzchnia ok. 0,6 ha.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
W Korzękwicach dzięki dofinansowaniu z Starostwa Powiatowego w Nysie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego udało się wyremontować świetlicę wiejską, która dzięki zakupionemu sprzętowi multimedialnemu stała się jednocześnie miejscem edukacji i komunikacji społeczności wiejskiej. Łączna kwota pozyskanych środków to 8.600 PLN.

Imprezy:
We wsi Korzekwice nie odbywają się imprezy tematyczne, cykliczne. W okresie wakacyjnym organizowane są jedynie festyny. Na świetlicy wiejskiej co roku odbywają się andrzejki i sylwester.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Pakosławice
Udział w programach:
Sołtys:
Krzysztof Grochowiecki
Liczba mieszkańców:
141
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Pakosławice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Śliwki w occie
Liczba odwiedzin: 9959635
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO