Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Rzymiany
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Miejscowość Rzymiany leży w granicach gminy Pakosławice i powiatu nyskiego, w województwie opolskim. Miejscowość Rzymiany swoim kształtem przypomina nieregularny romb o powierzchni całkowitej ok. 4,56 km2. Jego północny wierzchołek oparty jest na gruntach wsi Czarnolas (gmina Skoroszyce), zaś jego południowy wierzchołek opiera się o grunty wsi Smolice. Wschodni wierzchołek oparty jest o grunty wsi Naczków, zaś wierzchołek zachodni opiera się grunty wsi Biechów.

Ludność: 180

Powierzchnia: 455,78 ha

Atrakcje turystyczne:
Trasa rowerowa wiodąca przez sołectwo została ujęta w przewodniku „Rowerem po dawnym Księstwie Nyskim”. Na terenie sołectwa ośrodki życia kulturalnego mieszkańców skupiają się głównie wokół świetlicy wiejskiej oraz w parku rekreacyjno – wypoczynkowym. Świetlica wiejska posiada na swoim wyposażeniu salę oraz zaplecze kuchenno – gospodarcze. W parku rekreacyjno – wypoczynkowym, znajduje się miejsce na ognisko, basen oraz boisko. W parku znajduje się również sieć ścieżek spacerowych.

Atrakcje przyrodnicze:
Przez południową część miejscowości przepływają dopływ rzeki Frączkówki, z którą łączy się w okolicach Śmiłowic (bierze tu swój początek 5 dopływów, głównie z okolic leśnych), w północnej części sołectwa ma swój początek jeden z głównych nurtów rzeki Młynówki. Dopływy wraz z przedmiotowymi rzekami stanowią zasób wodny wchodzący w skład zlewni Nysy Kłodzkiej, której całość należy do lewostronnego dorzecza Odry. Można stwierdzić, że generalnie obszar sołectwa nie należy do cennych przyrodniczo. Dominują gatunki kosmopolityczne, pospolite, nie zagrożone, charakterystyczne dla obszaru wiejskiego. Ewentualne ostoje florystyczne zlokalizowane będą na terenach leśnych, zadrzewionych i łąkowych w dolinach niewielkich cieków.

Atrakcje krajobrazowe:
Rzymiany zaliczają się do wsi estetycznych, z bogatą historią i tradycją. We wsi dominuje zabudowa powojenna siedliska o zabudowie zagrodowej i jednorodzinnej, budynki przeważnie w układzie szczytowym, usytuowane wzdłuż dróg prowadzących przez wieś. Są też nowe zabudowania, w stylu współczesnym, w sposób znakomity wpisujące się w zastane otoczenie.

Atrakcje architektoniczne:
W skład zabytkowej zabudowy na terenie miejscowości wchodzi jedynie zabytkowy kościół p.w. Królowej Różańca Świętego, odbudowany po pożarze w 1908 r. oraz zabytkowa kapliczka z 1914 r. W okolicach Rzymian znajdują się również 2 pojedyncze stanowiska archeologiczne, średniowieczne położone w odległości 1,5 km na północ od centrum wsi.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Projekt zrealizowane w sołectwie Rzymiany to ”Remont dachu na remizie OSP w Rzymianach”, „Remont zaplecza kuchennego przy świetlicy wiejskiej w Rzymianach”, „Remont świetlicy wiejskiej w Rzymianach”, „Centrum komunikacji i edukacji w Rzymianach”. Środki finansowe na realizacje zadań pozyskano ze Starostwa Powiatowego w Nysie oraz Urzędu Marszałkowskiego. Kwota dotacji to ponad 20.000 zł.

Imprezy:
W sołectwie organizowane są liczne imprezy, okolicznościowe, integracyjne (m. in. Dzień Strażaka, dożynki wiejskie itp.), które integrują społeczną lokalną. W czasie wakacji organizowane są festyny rodzinne w parku rekreacyjno wypoczynkowym. W świetlicy odbywają się imprezy Andrzejkowe i Sylwester.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Pakosławice
Udział w programach:
Sołtys:
Ryszard Fronczak
Liczba mieszkańców:
180
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Kierpień
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Śliszki – potrawa wigilijna
Liczba odwiedzin: 9316034
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO