Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Nowaki
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Miejscowość położona jest w zachodniej części gminy Pakosławice.

Ludność: 333

Powierzchnia: 478,04 ha

Atrakcje turystyczne:
Na północy wioski, z zachodu na wschód, w dolinie łąk przepływa rzeczka Korzkiew, wchodząca w skład zalewu Nysy Kłodzkiej, której całość należy do lewostronnego dorzecza Odry. Na rzece Korzkiew od strony zachodniej wioski znajduje się tama spiętrzeniowa oraz zbiornik wodny- retencyjny o pow. 20 ha. Wieś nie posiada szlaków turystycznych na większą skalę. Jedynym szlakiem turystycznym dla rowerów (oznakowany) jest szlak z Nysy w kierunku miejscowości Biechów. Szczególnym powodzeniem cieszy się trasa w kierunku jeziora.

Atrakcje przyrodnicze:
Na północy sołectwa znajduje się kotlina z łąkami i małymi zagajnikami. Po środku tej kotliny, wśród łąk, przepływa rzeczka Korzkiew. Na zachodzie przy drodze do miejscowości Słupice zbudowano tamę, dzięki czemu powstał zbiornik retencyjny. Jego budowę ukończono w 1974 r. Powstał również wał o długości 195 m, a w nim tama oraz przelew burzowy. W nizinie, która przegrodził wał powstał zbiornik retencyjny o powierzchni 19,75 ha (lustra wody). Po wybudowaniu zbiornika wokół zagnieździło się ptactwo wodne takie jak: perkozy dwuczuba te, łyski, cyganeczki, czaple. Na połowy ryb przylatuje również rybołów, co jest rzadkością na tym terenie. W wodach jeziora zagnieździły się również piżmaki i wydry. Zbiornik hoduje ryby tj: karp – osiągający wagę do 30 kg, sandacz do 7 kg oraz karaś, okoń, płoć, lin, amur – który osiąga wagę do 25 kg. Zalew przyciąga wędkarzy nie tylko z okolic, ale i z całej Polski oraz Niemiec i Czech. We wrześniu 2007 r. odbyły się tutaj zawody wędkarskie o nazwie: „ III Miting Karpiowy Nowaki ”. Na tych zawodach padł rekord – złowiono karpia o wadze 27,2 kg – jest to największy okaz jaki kiedykolwiek złowiono na zawodach.

Atrakcje krajobrazowe:
Nowaki to malownicza miejscowość, rolnicza estetycznie utrzymana. Przyciąga swoim jeziorem szerokie rzesze chętnych do spędzania wolnego czasu nad wodą. Zbiornik jest pięknie usytuoway, od południ i północy rozciągają się pagórki, środkiem za tamą ciągną się łąki oraz małe skupiska leśne.

Atrakcje architektoniczne:
Kościół parafialny pw. Św. Andrzeja wzmiankowany w 1335 r. Obecny kształt architektoniczny z roku 1505, wielokrotnie był przekształcany. W czasie przebudowy w latach 1447-1456 wioskę odwiedził biskup Wrocławia Peter II. W 1930r. ufundowano nowe organy. Rok 1945 w czasie działań wojennych kościół został spalony. Odbudowany został w 1957 r. bez wyraźnych cech stylowych. Usytuowany na wzniesieniu pośrodku wsi. Murowany z kamienia łamanego, otynkowany. Posiada kwadratową wieżę od zachodu. Kościół posiadał dwie monstrancje barokowe z I połowy XVII w. Kościół otoczony murem z XVI w., wzniesionym częściowo z kamienia, częściowo z cegły. W miejscowości znajduje się okazały krzyż pokutny.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
We wsi Nowaki zrealizowano projekt : ”Wykonanie zadaszenia nad wejściem do świetlicy wiejskiej”. Dofinansowanie na kwotę 4.000 zł uzyskano z Starostwa Powiatowego w Nysie.

Imprezy:
We wsi odbywają się corocznie dożynki i uroczystości związane z odpustem parafialnym oraz inne imprezy okolicznościowe. Szkoła stowarzyszeniowa w Nowakach co roku organizuje festyn rodzinny.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Pakosławice
Udział w programach:
Sołtys:
Mirosława Bauch
Liczba mieszkańców:
333
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Murów
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Placki kartoflane z blachy
Liczba odwiedzin: 9855144
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO