Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Polska Cerekiew

POLSKA CEREKIEW

1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Polska Cerekiew wzmiankowana była po raz pierwszy według jednych źródeł w 1259 roku, a wg innych w 1337, kiedy to otrzymała prawa targowe, co dawało szanse na rozwój i otrzymanie praw miejskich. W 1337 jako Nova Ecclesia, od 1445 Noua polonicami ecclesia, od 1539 Polske Nowe Cerekwi, a od 1936 Polnish Neukrich, czy Gross Neukirch. W XVII wieku wieś należała do rodziny Opersdoff, a wiek później przeszła w ręce hr. Von Gashin. Na początku XVI wieku Polska Cerekiew obejmowała dwie samodzielne gospodarczo wsie: Gniewów i Laszówka. Początkowo była to wieś rolnicza, w XVI-XVIII wieku, obok Koźla, Kotlarni i Borysławic stała się znanym osiedlem targowym, zamieszkanym również przez rzemieślników i kupców. W roku 1830 wieś, cztery lata po przejęciu wsi przez baronów von Seherr-Thoss, była druga co do wielkości, po Zakrzowie, wsią obecnej gminy Polsa Cerekiew, i liczyła 423 mieszkańców. W trzydzieści lat później liczba ta podwoiła się. Od lat 80tych (1844 r.) XIX wieku miejscowość wchodzi w skład majątku rodziny von Matuschka, wywodzącej się z Biechowa k. Nysy. Najstarszą częścią Polskiej Cerekwi są Miłowice, które od 1936 roku funkcjonowały jako samodzielna miejscowość. Wybudowanie kolei, a w późniejszych latach cukrowni (1870 r.) i cegielni parowej (k. XIX w.) spowodowało powstanie osiedla robotniczego w Polskiej Cerekwi. Dziś wieś Polska Cerekiew pełni w stosunku do mieszkańców gminy istotne funkcje usługowe i administracyjne. Oprócz budynku Urzędu Gminy, znajduje się tutaj Gminna Biblioteka Publiczna, Urząd Pocztowy, oddział Powiatowego Banku Spółdzielczego, oddział ARiMR, ośrodek zdrowia, placówka Policji oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, jak również młyn oraz kilka sklepów zaopatrujących mieszkańców w niezbędne towary żywnościowe, gospodarcze oraz budowlane. Miejscowość jako jedyna w gminie posiada oczyszczalnię ścieków, za co w 2001 roku otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie na najlepiej rozwiązaną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich, zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ruiny zabytkowego zamku późnorenesansowego z roku 1617 (przebudowanego w 1894 roku) wraz z parkiem krajobrazowym są cenną wizytówką dla gminy. W jego ruinach co roku odbywają się Koncerty Floriańskie podczas których wręczane są honorowe wyróżnienia Gminy Polska Cerekiew „Złoty Florian” za wybitny wkład pracy na rzecz społeczeństwa i gminy. Co jakiś czas wystawiane są tam również spektakle teatralne z prawdziwego zdarzenia. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 49 relacji Opole – Racibórz. Istnieje tam również boisko sportowe należące do działającego tam Klubu Sportowego "Orzeł".
2. Ludność
1 362
3. Powierzchnia
1125 ha
4. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Pozostałości parku krajobrazowego przy zamku.
5. Atrakcje architektoniczne
Ruiny zabytkowego zamku późnorenesansowego z roku 1617 (przebudowanego w 1894 roku), Kościół Parafialny pw. Wniebowzięcia NMP, kaplica z około XIX wieku, figura św. Jana Nepomucena z 1721 r.
6. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
W 1998 roku Polska Cerekiew przystąpiła do programu „Odnowa Wsi w Województwie Opolskim". Działa tutaj Stowarzyszenie Odnowy Wsi Polska Cerekiew, które wraz z tamtejszym kołem Mniejszości Niemieckiej i kołem Caritas prężnie organizuje szereg imprez dla swoich mieszkańców. W budowie Centrum Kultury.
7. Imprezy
Dożynki Gminne, Wielkie Koncerty Floriańskie, festyny, koncerty orkiestr, imprezy sportowe.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kędzierzyńsko - kozielski
Gmina:
Polska Cerekiew
Udział w programach:
Sołtys:
Urszula Kochoń
Liczba mieszkańców:
1362
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Siedlec
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Anyżki
Liczba odwiedzin: 9576950
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO