KOMORNO 1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Komorno ma długą historię, pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1202 roku. Pierwsze nazwy miejscowości Komorno, Comorno, Commerau. Sołectwo leży ok. 7 km na trasie na północny zachód od Koźla przy trasie Opole – Racibórz. Wieś składała się dawniej z gminy wiejskiej, młyna Chwalicz, majątku oraz folwarku. Ciekawostką Komorna są stanowiska archeologiczne z IX – X wieku.
W obecnym kompleksie szkolnym znajduje się dworek zwany powszechnie „zameczkiem” z 1760 roku w stylu klasycystycznym oraz park założony w 1800 roku. Na długa historię parku wskazują stare pomnikowe okazy drzew. Przez ponad dwa wieki, różne były losy związane z „życiem” dworku. W roku 1955 zaopiekowało się nim szkolnictwo rolnicze zlokalizowane wówczas w „zameczku”. Obecnie odbywają się tam masowe biegi dla dzieci i młodzieży. W roku 1970 powstał nowoczesny kompleks szkolny wraz z internatem. Szkoła ta była, i jest „kuźnią” kadr dla rolnictwa oraz dziedzin z nią związanych.
Na ponad 300 ha gospodaruje Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna z Kędzierzyna – Koźla. W dzisiejszych czasach w zameczku znajduje się biblioteka szkolna, z której korzystają uczniowie „Zespołu Szkół w Komornie”. Dzięki tęgiej pracy uczniów i mieszkańców wioski, Komorno zajęło w 1996 roku drugą lokatę na Opolszczyźnie w konkursie „Piękna wieś”, w dalszym ciagu mieszkańcy poświęcają wiele starań w upiększanie wsi. 2. Ludność 424 ( stan na 2009 r.) 3. Powierzchnia 596 ha 4. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Zespół pałacowo-parkowy wybudowany w 1726 roku 5. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
1996- budowa chodnika- „Odnowa wsi” 6. Imprezy
Biegi masowe „CROSS”