Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Większyce
WIĘKSZYCE
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Wieś położona koło Koźla, przy skrzyżowaniu dróg krajowych Opole – Racibórz i Gliwice-Nysa, usytuowana na niewielkim wzgórzu zamykającym dolinę Odry, znana z przekazów historycznych z 1516 roku jako Wegssicz, 1532 r. jako Weckschitz, a następnie jako Wiegszyce i Wiegschuetz. Od 1936 roku Neumannshoh. Większyce przez wieki były związane z królem lub osobą właścicieli czy to funkcją obronną podczas wojen i napadów ( wojna trzydziestoletnia, najazd szwedzki). W 1740 roku po zdobyciu Koźla przez Fryderyka II staje się ono olbrzymią twierdzą z redutą większycką wysuniętą przed wały obronne. W 1845 roku Większyce posiadały cegielnię, cukrownię i dwa folwarki istniała tam także gorzelnia. W 1871 roku wybudowano przepiękny zespół pałacowy, w którym od 1946 do 1992 roku funkcjonował Uniwersytet Ludowy. Od 2003 roku właścicielem zespołu pałacowo – parkowego został prywatny przedsiębiorca, obecnie (2010r.), trwają tam prace remontowe przywracające jego dawny blask i urok. Dzisiejsze Większyce to oprócz dobrze rozwiniętego rolnictwa, także osiedla mieszkalne jest tam dobra sieć placówek handlowo-usługowych. Od 1895 roku działa aktywnie jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej odznaczona w 1996 roku najwyższym odznaczeniem - złotym znakiem związku. Oprócz tego aktywnie działa Ludowy Klub Sportowy „PO – RA – WIE” oraz Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim i Grupa „Odnowa Wsi” Dla miłośników koni warto wybrać się do gospodarstwa agroturystycznego, prowadzonego przez rodzinę Kőnig. Można tam wypożyczyć bryczkę lub pod okiem instruktora odbyć jazdę konną. Od 2000 roku właściciele stadniny koni organizują pocztę konną – „Pony Expres”. Historia „Pony Expres-u” sięga 1860 roku. Popularna była zwłaszcza w USA, w wielu filmach amerykańskich ten wątek był często przedstawiany. Organizatorzy postanowili ‘przenieść się w czasie” i organizuj a co roku ciekawa turystycznie imprezę.
2. Ludność
923 (stan na 2009 r.)
3. Powierzchnia
905 ha
4. Atrakcje turystyczne
Zamek w Większycach
Zamek stanął w najwyższym punkcie Parku, na miejscu dawnego dworu.
A rosną tu przecież magnolie, tulipanowce, miłorzęby, drzewa i krzewy, których w stanie dzikim spotkać u nas nie sposób.
W 1871 roku przebudowano dwór w pałac oraz utworzono o powierzchni 20 ha park krajobrazowy.
Budynek pałacowy ozdobiony został cegłą ceramiczną, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej charakterystycznych budowli Ziemi kozielskiej i Opolszczyzny. Od roku 1946 do 1992 funkcjonował w pałacu Uniwersytet Ludowy. Pierwszym dyrektorem Uniwersytetu w Większycach był od 1945 roku Henryk Hahn, przez okres kilku miesięcy wraz z mieszkańcami Większyc remontował zamek, po zniszczeniach wojennych. Inauguracja pracy w Uniwersytecie odbyła się 24 kwietnia 1946 roku. Praca dydaktyczna i wychowawcza to zaledwie część bogatej działalności dyrektora Hahna. Wiele czasu poświęcał na prace społeczne. Tragiczny w skutkach wypadek na ulicy w Opolu przerwał aktywne życie Henryka Hahna. Pochowany w styczniu 1981 roku w Alei Zasłużonych w Opolu. W dowód pamięci działalności dyrektora Henryka Hahna, jego ogromnego wkładu wniesionego w funkcjonowanie placówki oraz utrwalenie jej wysokiej pozycji na kulturalnej mapie województwa i kraju Rada Pedagogiczna Uniwersytetu Ludowego w Większycach wystąpiła o nadanie Uniwersytetowi imienia Henryka Hahna. W roku 2003 właścicielem pałacu został prywatny przedsiębiorca, obecnie trwają prace remontowe, przywracające jego dawny blask i urok.
Zamiarem jest aby w pałacu funkcjonowało centrum szkoleniowe oraz restauracja, są również plany rewitalizacji parku krajobrazowego.
Poczta Konna – PONY - EXPRES
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Park przy budynku pałacowym.
6. Atrakcje architektoniczne
Budynek pałacowy (zamek)
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Remont świetlicy wiejskiej- „ Odnowa i rozwój wsi” Płot na cmentarzu- mieszkańcy w czynie społecznym, parking przed remizą OSP materiał z Gminy, budowa mieszkańcy w czynie społecznym, remonty przy kościele-mieszkańcy w czynie społecznym
8. Imprezy
Poczta Konna – Pony Expres, Zabawa karnawałowa, Kiermasz kroszonkarski- co roku, Festyn majowy-co roku, Majówka na rowerach, dzień dziecka, Spływ kajakowy, Memoriał Scheitauera- boisko sportowe, Dożynki wiejskie- ostatni weekend sierpnia, Warsztaty plastyczne, Rokrocznie 2 wycieczki dla mieszkańców, Andrzejki 24 listopad, sylwester
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kędzierzyńsko - kozielski
Gmina:
Reńska Wieś
Udział w programach:
Sołtys:
Krystian Pogodzik
Liczba mieszkańców:
923
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Gostomia
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Miody popielowskie z Borów Stobrawskich
Liczba odwiedzin: 8933759
Data aktualizacji: 2020-03-16
Wykonanie: P®ESTO