Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Mechnica
MECHNICA
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Wymieniona jako Mechnic po raz pierwszy w 1243 roku miejscowość ( w późniejszym czasie Mechnitz) to najbardziej na północ wysunięte sołectwo w gminie. W 1865 roku źródła wspominają o istniejących należących do Mechnitz koloniach Brodek i Rosodocz. Pierwszym znanym właścicielem był Winkler, potem Nass i jego następca Mleczko. Pierwszy kościół we wsi stał już w 1376 roku. Budowa następnego pod wezwaniem św. Jakuba została rozpoczęta w 1794 roku. Pierwsza szkoła istniała w miejscu dzisiejszego domu Katechetycznego. Dane z 1873 roku świadczą o 165 uczniach i jednym zatrudnionym nauczycielu. Koniec wojny-styczeń 1945 roku przyniósł Mechnicy ogromne zniszczenia. Jak donoszą kroniki, mieszkańcy posługiwali się językami: polskim i niemieckim. Z pewnością dużą ciekawostką historyczną jest to, że jeden z mieszkańców – niejaki rycerz Strzała służył u boku Króla Władysława Jagiełły. Jedno ze źródeł podaje, że w roku 1250 istniał młyn należący do rycerza Raubritter. Różne były losy i różnych miał właścicieli Mechnicki młyn, ostatecznie zamknięty został w 1975 roku. W sołectwie funkcjonuje od kilku lat Społeczna Szkoła Podstawowa, Publiczne Przedszkole, Ludowy Zespół Sportowy, Towarzystwo Społeczno – Kulturalne Mniejszości Niemieckiej, jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, która jest głównym organizatorem Mszy Dziękczynnej, upamiętniającej powódź z 1997 roku, również swą dużą aktywność wykazuje Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Mechnica, szczególnie w prowadzeniu szkoły oraz Parafialny Caritas. Aktywność samorządu wiejskiego sprawia, że w sołectwie podejmuje się wiele inicjatyw na rzecz integracji i promocji sołectwa. Na uwagę zasługuje Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej, która posiada wiele wyróżnień włącznie z wyróżnieniem na szczeblu krajowym,. Orkiestra często uświetnia program wielu imprez w tym kościelnych.
Dzisiaj to jedna z piękniejszych wsi w gminie.
Strona sołectwa Mechnica: http://www.solectwo-mechnica.za.pl/
2. Ludność
766 (stan na 2009 r.)
3. Powierzchnia
736 ha
4. Atrakcje turystyczne
Gospodarstwo agroturystyczne . Możliwość wypoczynku w na zakolu starej Odry połączona z wędkowaniem. Wycieczki rowerowe i spacery po Łęgu Zdzieszowickim
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Łęg Zdzieszowicki z rzadkimi okazami roślin prawnie chronionych jak również podlegającego ochronie ptactwa.
6. Atrakcje architektoniczne
Zabytkowy kościół parafialny z zabytkowymi organami. Całość otoczona zabytkowym murem. Młyn wodny z pełnym wyposażeniem przed wojennych urządzeń mlewczych. Nieczynna, stara kuźnia z pełnym wyposażeniem sprzętowym. Cztery kaplice na ulicy Młyńskiej.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia Zrealizowano
cztery projekty z kapitału ludzkiego oraz dwa projekty z Urzędu Marszałkowskiego, promujące Odnowę Wsi.
8. Imprezy
Cyklicznie od 1998 Msza Św. nad Odrą w rocznicę powodzi połączona z niekonwencjonalnymi zawodami portowo pożarniczymi Ochotniczych Straży Pożarnych. Festyny sportowe organizowane przez klub sportowy LZS. Spotkania adwentowe i karnawałowe, organizowane przez Caritas. Procesja św. Marcina połączona z poczęstunkiem organizowana przez Caritas i OSP.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat kędzierzyńsko - kozielski
Gmina:
Reńska Wieś
Udział w programach:
Sołtys:
Jan Greinert
Liczba mieszkańców:
766
WWW:
http://www.solectwo-mechnica.za.pl/
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Pakosławice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Rolada makowa
Liczba odwiedzin: 9585997
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO