Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kadłub
Kadłub Wieś
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Administracyjnie wieś położona jest na terenie gminy Strzelce Opolskie, w powiecie strzeleckim, w województwie opolskim. Kadłub leży w północnej części gminy.
Pod względem regionalizacji fizyczno-geograficznej Polski J. Kondrackiego (1998) obszar Kadłuba położony jest w granicach mezoregionu Równina Opolska, będącego częścią Niziny Śląskiej. Wieś leży w granicach obszaru zabytkowego krajobrazu DOLINY MAŁEJ PANWI
2. Ludność
958
3. Powierzchnia
2124 ha
4. Atrakcje turystyczne
Trasa rowerowa „Ocalić od zapomnienia – kadłubskie miejsca modlitwy” na trasie:
- Choleraberg - miejsce pochówku ofiar epidemii cholery
- parking „Leśnik” z miejscem do grilowania oraz szałasem i studnią
- plac Anioła Stróża – ładnie zagospodarowany z zabytkową figurką Anioła Stróża
- kaplica Św. Walentego – odnowiona przez mieszkańców kaplica w centrum wsi.
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Kadłub jest poprzecinany siecią cieków wodnych dochodzących do przepływającej przez wioskę rzeki Jemielnicy – to dodaje wiele uroku i świeżości miejscowości oraz wpływa na krajobraz, w którym występuje roślinność łęgowa. Bardzo dobrze wtapia sie w otoczenie i tworzy swoisty charakter. Na ciekach wodnych zauważa się rzadkie w krajobrazie urządzenia hydrotechniczne: zapory piętrzące wodę i mostki. Miejscowość otoczona jest lasami zasobnymi w owoce lasu (grzyby, jagody) oraz zwierzynę (daniele, jelenie, dziki, obszar chroniony orła bielika).
6. Atrakcje architektoniczne
Dworek przy ul. Zamkowej 5
Dwór parterowy z piętrem w mansardzie; piwnice sklepione kolebkowo i kolebkowo z lunetami. Prostokątny z dwutraktowym układem wnętrz. Elewacja frontowa z facjatką zwieńczoną trójkątnym szczytem. Dach mansardowy z naczółkami, kryty dachówką. Wzniesiony w początkach XIX wieku. Obecnie znajduje sie tam Dom Pomocy Społecznej.
Kościół p.w. Chrystusa Króla (1934 r.)
Kościół jest budowlą prostą, jednonawową, zbudowaną na rzucie prostokąta, z prostym sklepieniem, z ołtarzem głównym skierowanym na zachód. Kościół budowano wspólnym wysiłkiem mieszkańców Kadłuba, Grafa von Starchwitza i władz kościelnych. Cennym zabytkiem w kościele w Kadłubie są organy. Jest to dzieło firmy SCHLAG & SÖHNE ze Świdnicy, zbudowane na początku XX wieku (1903 r.). Sprowadzone zostały do Kadłuba w kwietniu 1935 roku. Jest to instrument 10 głosowy pneumatyczny – upustowy, posiada wiatrownice zaworowe z mieszkami klinowymi. Stół gry jest wbudowany w szafę organową w stylu klasycystycznym.
Kaplica Św. Walentego (XIX w.)
Od początku XIX w. w miejscu tym stała samotnie wieża-dzwonnica. Wokół dzwonnicy, a następnie wokół kaplicy gromadzili się wierni na nabożeństwach majowych i październikowych. Kaplica usytuowana jest w centrum wsi, wolnostojąca, po zachodniej stronie ul. Powstańców Śląskich.
Dziesięć krzyży przydrożnych z których każdy ma swoją historię.

7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia

Budowa Hali Sportowej
Po przystąpieniu Kadłuba w 2003 r. do programu odnowy wsi mieszkańcy zawiązali Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Rozbudowy Wsi Kadłub i Publicznej Szkoły Podstawowej w Kadłubie. Budowa hali zapisana została w długoterminowym planie rozwoju miejscowości. Nowoczesny obiekt o powierzchni całkowitej 601,3 m2, z pełnym zapleczem sanitarnym i szatniami, widownią na 100 osób kosztował w sumie 1.499.762,43 zł. Wkład gminy to 938.318,11 zł, kwotę 400.000 udało się inwestorowi, którym był Gminny Zarząd Oświaty i Wychowania pozyskać w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Sportu. Stowarzyszenie przeznaczyło 161.444,32 zł oraz zleciło wykonanie projektu – 34.000 zł. Nie sposób nie docenić również wkładu własnego mieszkańców wsi, a także firm działających w Kadłubie. Miejscowa firma wykonała konstrukcję i pokrycie dachu jedynie uwzględniając koszty użytych materiałów. Montaż konstrukcji wykonano nieodpłatnie.


Trasa „Ocalić od zapomnienia – kadłubskie miejsca modlitwy”

Najważniejsze punkty na trasie:
- „Choleraberg” – miejsce pochówku ofiar epidemii cholery – gminny konkurs grantowy, fundusz sołecki, praca mieszkańców, sponsorzy.
- parking „Leśnik” z miejscem do grilowania oraz szałasem i studnią sponsorzy, praca mieszkańców, drewno – Leśnictwo w Kadłubie
- plac „Anioła Stróża” - zadanie polegało na renowacji kapliczki, wykonaniu parkingu, wyrównaniu terenu i obsadzeniu go roślinnością, wytyczeniu ścieżek pieszo-dydaktycznych przez park, postawieniu ławeczek i koszy na śmieci, wykonaniu tablicy informacyjnej. Na placu postawiono kapliczkę do której przeniesiono zabytkową figurkę Anioła Stróża.

4000 zł z funduszu sołeckiego
sponsorzy: 6 000 zł
praca mieszkańców: 10 800 zł (8 zł/godz.)
praca sprzętu mieszkańców: 8 200 (50zł/godz.)
materiały mieszkańców sołectwa: 4 600 zł
gminny konkurs grantowy: 5 600 zł

- Kaplica Świętego Walentego - remont już trochę zapomnianej przez mieszkańców kaplicy. Wykonano: osuszanie ścian, wymianę stolarkiokiennej i drzwiowej, remont wieży, wymianę posadzki, wymianę dachu, malowanie wewnątrz i na zewnętrz, wymianę dachu, odnowiono ołtarz a miejscowy artysta wyrzeźbił figurę św. Walentego.

środki wypracowane przez sołectwo: 7 500 zł
2 500 zł z funduszu sołeckiego
sponsorzy: 6 500 zł
praca mieszkańców: 13 440 (12 zł/godz.)
praca sprzętu mieszkańców: 6 300 (50 zł/godz.)
gminny konkurs grantowy: 9 400 zł


Przebudowa Domu Strażaka na „Centrum kulturalno-rozrywkowe”
Główne prace obejmowały: zmianę konstrukcji dachu oraz wymianę pokrycia dachu, generalny remont Sali Tradycji, generalny remont pomieszczeń Mniejszości Niemieckiej, z lokalu mieszkalnego zrobiono pomieszczenie dla orkiestry, pomieszczenie dla Rady Sołeckiej, remont biblioteki, generalny remont świetlicy, budowę nowych sanitariatów, ocieplenie ścian zewnętrznych, remont i wyposażenie kuchni, remont sali spotkań, wykonanie przybudówki o pow. 70 m2, wyłożenie kostką placu.
(gmina 105 000 zł, drewno na konstrukcje dachu – Nadleśnictwo, Stowarzyszenie 42 000 reszta to praca mieszkańców i sponsoring)


„Kadłubki”- konkurs na najładniejszy kadłubek
Na podstawie ustnych przekazów najstarszych mieszkańców oraz starych legend chcieliśmy rozpropagować pochodzenie nazwy naszej miejscowości. Pomysł zrodził się na warsztatach odnowy wsi w 2008 r. Nazwa wsi pochodzi od nazwy domków dla szpaków – Kadłubków, bo dawna nazwa Kadłuba to Starenheim (niem. domek dla szpaków). Na zebraniu wiejskim rozpropagowana została idea „kadłubka” na każdej posesji. 25 maja na X Dniach Kadłuba rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy kadłubek i wręczono nagrody.
(pomoc z gminy w wysokości 4000 zł reszta to praca mieszkańców i sponsoring).

Centrum sportowo rekreacyjne
Centrum obejmuje boiska do gry: w piłkę nożną, ręczną koszykówkę, siatkówkę plażową, plac pod namiot biesiadny, miejsca do rekreacji, siłownię na świeżym powietrzu. Zakres prac objął również ogrodzenie terenu, oświetlenie płyty boiska do gry w piłkę nożną.

Remont Szkoły Podstawowej
Projekt o wartości 830 000 zł obejmujący m.in. docieplenie ścian zewnętrznych budynku, remont ubikacji, rozbudowa i adaptacja pomieszczeń mieszkalnych na świetlicę i bibliotekę, zagospodarowanie strychu. PROW „Odnowa wsi”.

Oprócz powyższych, zostało zrealizowanych jeszcze wiele projektów takich jak: budowa parkingu przed szkołą, nasadzenia drzew i krzewów, odnawianie przystanku, malowanie poręczy mostków, odnowienie zabytkowych organów i kościoła parafialnego, remonty dróg transportu rolnego, organizacja imprez środowiskowych (dzień matki, dzień dziecka, dzień seniora, mikołajki, wodzenie niedźwiedzia, dożynki ...), dbanie o tereny zielone itd.


8. Imprezy
Dni Kadłuba
Dzień Seniora
Dzień Kobiet
Sylwester
Dożynki
Półkolonie
Wodzenie niedźwiedzia
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat strzelecki
Gmina:
Strzelce Opolskie
Udział w programach:
Sołtys:
Gabriela Puzik
Liczba mieszkańców:
960
WWW:
http://www.kadlub.com
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Falmirowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kroszonka śląska
Liczba odwiedzin: 9949277
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO