Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Dziewkowice
Dziewkowice
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Administracyjnie wieś położona jest na terenie gminy Strzelce Opolskie, w powiecie strzeleckim, w województwie opolskim. Dziewkowice leżą w centralnej części gminy.
Pod względem regionalizacji fizyczno-geograficznej Polski J. Kondradzkiego (1998 r.) obszar Dziewkowic położony jest w granicach Mezoregionu Chełmu będącego zachodnią częścią Wyżyny Śląskiej.
2. Ludność
1469
3. Powierzchnia
918 ha
4. Atrakcje turystyczne
Liczne zbiorniki wodne, dawne wyrobiska kamienia wapiennego, a także szczeliny krasowe
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
brak
6. Atrakcje architektoniczne
Kapliczka - XIX w.
Usytuowana w centrum wsi. Zbudowana z cegły, z zewnątrz otynkowana, poszyta blachą. Na planie prostokąta, z płytą absydową od pn., przykryta wysokim dachem dwuspadowym. Na kalenicy kwadratowa sygnaturka z arkadowym przeźroczem, przykryta wysokim daszkiem namiotowym. Elewacje ujęte w narożne, nietynkowane lizeny, połączone ceglanym fryzem. Otwory okienne i drzwi zamknięte łukiem pełnym, w ceglanych obramowaniach. Przed fasadą pd. współczesny drewniany podcień.
Pomnik krzyża - ok. 1900
Usytuowany na placu w części wsch. wsi. Odkuty z marmuru, otoczony niskim, kutym parkanem. Krucyfiks z figurą Ukrzyżowanego umieszczony na wysokim cokole, w którym nisza o trójlistnym wykroju z pełnoplastyczną figurą NMP. Na bocznych płaszczyznach cokołu płytkie reliefy o motywach wici roślinnej.
Szkoła wraz z budynkami w zespole szkoły - ok.1930
Murowana, na podmurówce z wapiennego kamienia, poszyta dachówką karpiówką. Dwuskrzydłowa, na planie węgielnicy, połączona łącznikiem z oddalonym na pd. budynkiem mieszkalnym.
Przedszkole
Zbudowane ok. 1930 r. z nawiązaniem do form budownictwa łużyckiego W latach 80 XX w. od wschodu odbudowano nowe skrzydło. W partii parteru murowany z wapiennego kamienia, nietynkowany; na piętrze o konstrukcji ryglowej z nietynkowanymi elementami drewnianej konstrukcji; pokryty dachówką „esówką”. W starszej części na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, przykryty wysokim dachem czterospadowym. Elewacje w partii przyziemia kamienne, ujęte w płytkie narożne skarpy zanikające ku górze. Na piętrze kratownica drewnianych elementów konstrukcji na tle tynkowanego wypełnienia. Otwory okienne na obu kondygnacjach zamknięte odcinkowo.
Poczta - ok. 1920
Usytuowany w centrum wsi. Murowany z kamienia łamanego, obustronnie otynkowany, poszyty dachówką karpiówką.

7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
brak
8. Imprezy
Barbórka
Zawody wędkarskie
Dożynki
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat strzelecki
Gmina:
Strzelce Opolskie
Udział w programach:
Sołtys:
Artur Golec
Liczba mieszkańców:
1500
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Rostkowice
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Kugiel ziemniaczany
Liczba odwiedzin: 9165052
Data aktualizacji: 2020-05-25
Wykonanie: P®ESTO