Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Makowice
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
Wieś Makowice jest położona w południowo - zachodniej części województwa opolskiego w gminie Skoroszyce, 10 km na północ od Nysy (miasto powiatowe), 4 km od Skoroszyc i 18 km od Grodkowa. Makowice sąsiadują od południa z miejscowościami: Prusinowice i Pakosławice (Gmina Pakosławice), od zachodu i północy ze Skoroszycami, od wschodu z Sidziną i Giełczycami. Z geograficznego punktu widzenia wieś Makowice zlokalizowana jest na Nizinie Wrocławskiej w mikroregionie Równiny Grodkowskiej. Obie jednostki są częścią Niziny Śląskiej.

Ludność: 606 osób (30.06.2010r.).
Współczesnych mieszkańców tworzą w nieznacznej części autochtoni. Większość to rodziny przyjezdne z terenu Ukrainy oraz centralnej i południowej Polski.

Powierzchnia: 1106,87 ha (11% powierzchni Gminy Skoroszyce)

Atrakcje turystyczne:
W wiosce znajduje się przepiękny park, który powstał dzięki inicjatywie i pracy mieszkańców. Miejsce wypoczynku i relaksu dla amatorów wycieczek rowerowych.

Atrakcje przyrodnicze:
Wieś nie należy do cennych folklorystycznie. Dominują gatunki kosmopolityczne, pospolite, nie zagrożone w skali krajowej. Zwierzyna stwierdzona bezpośrednio na terenie wsi jest charakterystyczna dla całego obszaru Polski.

Atrakcje krajobrazowe:
Wieś cechuje liniowy układ zabudowy, siedliska sytuowane są po obydwu stronach centralnie biegnącej drogi, a więc przyjmuje formę tzw. ulicówki lub łańcuchówki. Jest to miejscowość o zabudowie ciągnącej się na przestrzeni kilku kilometrów, tworząc długie pasmo zabudowy.

Atrakcje architektoniczne:
Kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła w Makowicach Znajduje się w środkowej części wsi. Zbudowany przed 1735 r., a rozbudowany w 1892 r., na miejscu barokowego i wcześniejszego gotyckiego. Kościół orientowany, pierwotny założony na planie prostokąta, z kwadratową wieżą, po przebudowie uzyskał kształt krzyża łacińskiego. Korpus kościoła tworzą nawa i niewyodrębnione w bryle prezbiterium, nakryte wspólnym dachem dwuspadowym. Do korpusu przylegają równe z nim ramiona transeptu, które nakryte są dachem dwuspadowym. Prezbiterium, nawa i ramiona transeptu zwieńczone są szczytami o finezyjnie zarysowanych krawędziach. Wieża akcentująca oś podłużną budowli jest czterokondygnacyjna, kwadratowa ze ściętymi w ostatniej kondygnacji narożami, nadającymi jej oktogonalny kształt. Wieżę wieńczy hełm baniasty z latarnią. Bryła kościoła urozmaicona symetrycznymi niskimi przybudówkami w narożach nawy. We wnętrzu kościoła zachowało się zabytkowe wyposażenie: gotycki dzwon z przełomu XV/XVI w., ołtarz główny z barokowym obrazem Wniebowzięcia NMP, dwa ołtarze boczne, ambona, marmurowa chrzcielnica, płaskorzeźby Drogi Krzyżowej, empora muzyczna i organy. Kościół otoczony jest obejściem z płyt betonowych, za którym rozciąga się trawnik z pojedynczymi nagrobkami. Kościół należy do dekanatu Skoroszyce diecezji opolskiej.

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Miejscowość zrealizowała przedsięwzięcie w ramach działania 313,322,323 „Odnowa i Rozwój wsi” objętego PROW na lata 2007-2013 pn. Rozbudowa świetlicy wiejskiej w Makowicach.

Imprezy:
Charakterystyczną imprezą dla miejscowości od dwóch lat jest „Kiszenie kapusty – dzień tradycji i integracji społeczności wiejskiej Plan Odnowy miejscowości Makowice zakłada m.in. „wzbogacenie życia społeczno – kulturalnego”, natomiast wizja rozwoju wsi brzmi: „MAKOWICE – PRZYSTANKIEM PODRÓŻNYCH. WIEŚ GOŚCINNA, KULTYWUJĄCA TRADYCJE, Z ZAPLECZEM REKREACYJNO – SPORTOWYM”. Zgodnie z mottem miejscowości Makowice , impreza pn. „Kiszenie kapusty – dzień…” ma szansę na spełnienie założonej wizji rozwoju.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Skoroszyce
Udział w programach:
Sołtys:
Julia Dziergas
Liczba mieszkańców:
606
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Gmina Kluczbork
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Śliwówka
Liczba odwiedzin: 9312320
Data aktualizacji: 2020-07-03
Wykonanie: P®ESTO