Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Czarnolas
Podział geograficzno-administracyjny sołectwa:
CZARNOLAS- lokalizacja: południowo – zachodnia część gminy.
Wieś leżąca na Nizinie Wrocławskiej reprezentowanej przez mikroregion Równiny Grodkowskiej, której charakterystyczną cechą jest występowanie rozległych falistych i pagórkowatych powierzchni. W Czarnolesiu znajdują się najwyższe wzniesienia w gminie.
Klimat ma cechy klimatu podgórskiego, co wynika z pagórkowatego ukształtowania części obszaru sołectwa. Objawia się to opóźnionym okresem wegetacji w stosunku do innych miejscowości z terenu gminy.

Ludność: 431 OSÓB (30.06.2010r.)

Powierzchnia: 1497, 68 ha

Atrakcje turystyczne:
Park rekreacyjno-sportowy, który powstał dzięki inicjatywie i pracy mieszkańców. Miejsce wypoczynku i relaksu dla amatorów wycieczek rowerowych (niedaleko przebiega oznakowana trasa rowerowa utworzona w ramach projektu „Rowerem po pograniczu nysko – jesennickim” ). W Czarnolesiu znajdują się atrakcyjne tereny łowieckie - w części południowej od strony m. Rzymiany, Jaszów) oraz w części północno - zachodniej (od strony m. Kobiela). W lasach występują: dziki, jelenie, sarny, borsuki zające, lisy itp.

Atrakcje przyrodnicze:
Duże kompleksy leśne (liściasto – iglaste), aleje czereśniowe, lasy bogate w maliny i jeżyny

Atrakcje krajobrazowe:
Rzeka Stara Struga- w części północnej ( od strony m. Kobiela ). Rzeka Młynówka Skoroszycka - w część południowej ( od strony m. Mroczkowa ).
Stawy hodowlane od strony m. Kobiela – bogata roślinność stawowa, wyróżniające się tereny w tej okolicy.

Atrakcje architektoniczne:
Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w źródłach w 1237 r. jako Petersheide. Na przełomie XIII i XIV funkcjonował zapis Petyrysheide, natomiast w III ćw. XVII w. Petersheyde. Zdaniem językoznawców nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiego wyrazu las – zarośla Piotra.
Miejscowość położona jest 215-230 m.n.p.m. Lokowano ją w XIII w. W 1302 r. wzmiankowany jest w źródłach kościół.
Najcenniejsze zabytki:
- Kościół filialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
- Usytuowany jest we wschodniej części miejscowości, przy drodze głównej. Wzniesiono go w stylu neogotyckim w1890 r. na miejscu poprzedniego z 1789 r. We wnętrzu zachowała się część zabytkowego wyposażenia, w tym m.in. barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena i ludowa rzeźba Chrystusa Wokół kościoła zachował się częściowo (zwłaszcza od strony wschodniej) mur wzniesiony z kamieni polnych, oszkarpowany. Kościół należy do parafii rzymskokatolickiej w Skoroszycach (dekanat Skoroszyce, diecezja opolska). (Program Opieki nad Zabytkami gm.Skoroszyce).

Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia:
Dzięki przystąpieniu miejscowości do Programu Odnowa Wsi, Czarnolas staje się wsią przyjazną mieszkańcom i turystom. Zadbana wieś jest wizytówką Gminy Skoroszyce. Park rekreacji i wypoczynku, który powstał na nieużytku, odnawiana świetlica wiejska, zagospodarowane boisko sportowe, wybudowany parking koło boiska, zatoczka autobusowa, zbiornik przeciwpożarowy, to wszystko drobne elementy składające się na całość, na estetyczny wygląd wsi.

Imprezy: Święto Pieczonego Ziemniaka.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat nyski
Gmina:
Skoroszyce
Udział w programach:
Sołtys:
Mieczysław Kocierz
Liczba mieszkańców:
431
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Koperniki
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Mołcka – potrawa wigilijna
Liczba odwiedzin: 9949374
Data aktualizacji: 2020-11-15
Wykonanie: P®ESTO