Podział geograficzno-administracyjny sołectwa: CZARNOLAS- lokalizacja: południowo – zachodnia część gminy.
Wieś leżąca na Nizinie Wrocławskiej reprezentowanej przez mikroregion Równiny Grodkowskiej, której charakterystyczną cechą jest występowanie rozległych falistych i pagórkowatych powierzchni. W Czarnolesiu znajdują się najwyższe wzniesienia w gminie.
Klimat ma cechy klimatu podgórskiego, co wynika z pagórkowatego ukształtowania części obszaru sołectwa. Objawia się to opóźnionym okresem wegetacji w stosunku do innych miejscowości z terenu gminy.
Ludność: 431 OSÓB (30.06.2010r.)
Powierzchnia: 1497, 68 ha
Atrakcje turystyczne: Park rekreacyjno-sportowy, który powstał dzięki inicjatywie i pracy mieszkańców. Miejsce wypoczynku i relaksu dla amatorów wycieczek rowerowych (niedaleko przebiega oznakowana trasa rowerowa utworzona w ramach projektu „Rowerem po pograniczu nysko – jesennickim” ).
W Czarnolesiu znajdują się atrakcyjne tereny łowieckie - w części południowej od strony m. Rzymiany, Jaszów) oraz w części północno - zachodniej (od strony m. Kobiela). W lasach występują: dziki, jelenie, sarny, borsuki zające, lisy itp.
Atrakcje przyrodnicze: Duże kompleksy leśne (liściasto – iglaste), aleje czereśniowe, lasy bogate w maliny i jeżyny
Atrakcje krajobrazowe: Rzeka Stara Struga- w części północnej ( od strony m. Kobiela ). Rzeka Młynówka Skoroszycka - w część południowej ( od strony m. Mroczkowa ).
Stawy hodowlane od strony m. Kobiela – bogata roślinność stawowa, wyróżniające się tereny w tej okolicy.
Atrakcje architektoniczne: Miejscowość po raz pierwszy wzmiankowana w źródłach w 1237 r. jako Petersheide. Na przełomie XIII i XIV funkcjonował zapis Petyrysheide, natomiast
w III ćw. XVII w. Petersheyde. Zdaniem językoznawców nazwa miejscowości pochodzi od niemieckiego wyrazu las – zarośla Piotra.
Miejscowość położona jest 215-230 m.n.p.m. Lokowano ją w XIII w. W 1302 r. wzmiankowany jest w źródłach kościół.
Najcenniejsze zabytki: - Kościół filialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
- Usytuowany jest we wschodniej części miejscowości, przy drodze głównej. Wzniesiono go w stylu neogotyckim w1890 r. na miejscu poprzedniego z 1789 r. We wnętrzu zachowała się część zabytkowego wyposażenia, w tym m.in. barokowa rzeźba św. Jana Nepomucena i ludowa rzeźba Chrystusa Wokół kościoła zachował się częściowo (zwłaszcza od strony wschodniej) mur wzniesiony z kamieni polnych, oszkarpowany. Kościół należy do parafii rzymskokatolickiej w Skoroszycach (dekanat Skoroszyce, diecezja opolska). (Program Opieki nad Zabytkami gm.Skoroszyce).
Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia: Dzięki przystąpieniu miejscowości do Programu Odnowa Wsi, Czarnolas staje się wsią przyjazną mieszkańcom i turystom. Zadbana wieś jest wizytówką Gminy Skoroszyce. Park rekreacji i wypoczynku, który powstał na nieużytku, odnawiana świetlica wiejska, zagospodarowane boisko sportowe, wybudowany parking koło boiska, zatoczka autobusowa, zbiornik przeciwpożarowy, to wszystko drobne elementy składające się na całość, na estetyczny wygląd wsi.