Mapa serwisu Dodaj do ulubionych Kontakt Newsletter Strona główna
Wybierz program:
Wybierz LGD:
Wybierz gminę:
Wybierz powiat:
Sołectwa
Baza powiatów i gmin ›› Sołectwa 
Kąty Opolskie
Kąty Opolskie
1. Podział geograficzno-administracyjny sołectwa
Kąty Opolskie (dodatkowa nazwa w j. niem. Konty) – wieś w Polsce położona w centralnej części województwa opolskiego, w powiecie opolskim, w gminie Tarnów Opolski. Wieś znajduje się w odległości 17 km od Opola i 12 km od Krapkowic. Kąty położone są we fragmencie Pradoliny Odry.
2. Ludność
Liczbę mieszkańców wdłg. stanu na 03.09.2010 szacuje się na 915 osób. Mała liczba narodzin oraz migracje zarobkowe ludzi wskazują tendencję ujemnego przyrostu naturalnego. 79,63 % ludności to ludność autochtoniczna, 14,95 % ludność w wieku po produkcyjnym, ludność w wieku przedprodukcyjnym stanowi 25,42%.
3. Powierzchnia
563,60 ha
4. Atrakcje turystyczne
Atrakcją turystyczną miejscowości są właściwości obszaru wynikające z zespołu cech przyrodniczych
5. Atrakcje przyrodnicze i krajobrazowe
Sołectwo Kąty Opolskie otoczone jest lasami podlegającymi Nadleśnictwu Strzelce Opolskie. Miejscowość położona na uboczu trasy wojewódzkiej nr 423, która nie przebiega przez wioskę staje się oazą dla mieszkańców dużych miast, którzy coraz częściej lokują nowe zabudowania właśnie w jej obrzeżach. Bliskość Odry zachęca do pieszych wędrówek przy jej brzegach.
6. Atrakcje architektoniczne
Kościół Parafialny p.w. Najśw. Serca Pana Jezusa - zbudowany w latach 1937-1939 na terenie cmentarza założonego w 1909 r.. Murowany z kamienia i cegły, tynkowany. W północno-zachodnim narożu nawy przybudowana pięciokondygnacyjna wieża. Wieżę wieńczy hełm cebulowy z blachy, zwieńczony złoconym krzyżem. Stan kościoła jest bardzo dobry, budynek przeszedł w ostatnich latach remont, zostało zmienione pokrycie dachowe oraz odnowiona elewacja.
Kaplica-dzwonnica - zbudowana w 1737 r. z fundacji Mateusza Recały, karczmarza prószkowskiego. Murowana, otynkowana. Na szczycie tablica wotywna. Kaplica poświęcona św. Florianowi.
Kapliczka - ceglana z pocz. XX w. Postawiona na miejscu dawnego miejsca pochówku dzieci zmarłych na tyfus.
Kapliczka - z 1881 r. przy drodze nad brzeg Odry. Nad wnęką wmurowana tablica z tekstem w języku niemieckim przedstawiającym okoliczności, fundatora i datę budowy. Na szczycie żeliwny zdobiony krucyfiks, wsparty na postumencie z aniołami.
7. Zrealizowane projekty i przedsięwzięcia
Projekt pod nazwą „Budowa boiska wielofunkcyjnego w miejscowości Kąty Opolskie” rozpoczęty w 2008 roku a ukończony w roku 2010 z Programu Odnowy Wsi UM Woj. Opolskiego,
Program NPPDL 2008-2011- projekt „Remont ulicy wyzwolenia w Kątach Opolskich”
Program POKL, nazwa projektu „Szkoły bez barier”.
8. Imprezy
Imprezy okolicznościowe, wodzenie niedźwiedzia, festyny sportowo-rekreacyjne, mające na celu zmotywowanie ludności wiejskiej do integracji oraz dobre i miłej zabawy.
Informacje:
Województwo:
opolskie
Powiat:
Powiat opolski
Gmina:
Tarnów Opolski
Udział w programach:
Sołtys:
Jan Zając
Liczba mieszkańców:
908
Pliki do pobrania:
Sołectwa w Programie odnowy wsi(PDF, 127.89 kB)
Migawki z Opolszczyzny
Sołectwo Kucoby
Zobacz także
Produkt tradycyjny
Masło z Olesna
Liczba odwiedzin: 9584277
Data aktualizacji: 2020-09-14
Wykonanie: P®ESTO